Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Ukazovanie prstom

    Dobrý den prajem,
    zachytila som , že matky riešia a za všetkým vidia autizmus a s tým tak často spomínané ukazovanie prstom. Chcela by som sa prosím spýtať ako sa to mysli. Ukazovať prstom napríklad po vyzvaní ako napríklad ,,kde je havo?” A dieťa ukáže prstom kde je ?
    Mám 14 mesačného syna a keď sa ho spýtam na veci kde je ……. nikdy na to prstom neukáže, iba sa na to pozrie. Čiže rozumie mi, ale neukáže ,,tam a tam to je”. Čo ale ukazuje je, keď niečo chce. Ukáže prstom kam chce ísť alebo čo si chce pozrieť aby sme mu podali, keď je na rukách. Čo sa týka knižiek,stále mu ukazujem na veci no ich prstekom neukáže nikdy. Asi dvakrát sa stalo keď som sa spýtala kde je prasiatko a mačka že položil celú dlaň na konkrétne zvleratka, na ktoré som sa pýtala. Je to prosím takto v poriadku? Alebo na čo si mám dávať pozor a sledovať, prosím ? Ďakujem pekne

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Mne príde veľmi dôležité, že, čo potrebuje, vie naznačiť. Niekedy deti neukazujú prootm len preto, že to nepovažujú za dôležité alebo nevedia, že v tom prípade sa od nich čaká ukázanie prstom. Oni sa to časom naučia od nás, keď im my ukazujeme niečo a ukazujeme tam prstom. Ako vo všetkom inom aj tu je široké rozmedzie "normality" a na všetko vplýva aj povaha a temperament dieťaťa. Zároveň, pravda je aj, že Vám neviem úplne presne odpovedať, na Vašu otázku, lebo je to skôr záležitosť psychologická. A, ak sa v tomto smere chcete dozvedieť viac a odbornejšie, treba sa obrátiť na detského psychológa. S pozdravom doki Katka