Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Zrenicka

    Všimla som si u môjho 4 mes syna že ma lávu zreničky väčšou ako pravú. Pozorujem to už dlhšie , čo to môže byt?

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Skúste si to všimnúť v súvislosti s dopadajúcim svetlom a, či jo to vždy rovnaké oko. Akby bola menšia zrenička na oku, ktoré je bližšie k zdroju svetla, mohlo by to súvisieť s tým. Aj keď zrenice by mali reagovať súbežne, bez ohľadu na to, ktoré je bližšie k svetlu. Takže na najbližšej poradni to treba spomenúť pediatrovi a ten na základe jeho klinického vyšetrenia zváži, či Vás odošle na oftalm. vyš., príp. iné. A teda, s čím to súvisí - nuž so svalmi dúhovky, s inerváciou dúhovky - je to komplexná záležitosť, a preto sa k tomu nedá celkom jednoznačne vyjadriť. Je to parketa oftalmológa, príp. neurológa. S pozdravom doki Katka