Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Afta a ockovanie

    Dobry den,

    Moze sa ist na MMR ockovanie s drobnou aftou (velkost cca zrnka ryze) na vnutornej strane pery?
    Kedysi sa hovorilo ze to znaci znizenu imunitu, ale citala som ze to moze byt aj kusnutim/alergiou a pod. Syn mi nevie povedat ci sa kusol ci nie, zvycajne afty nemava. Inak je zdravy, vyzera ze ho afta nijak extra neboli (papa a umyva si zubky normalne). Pripadne da sa zistit vysetrenim ci je to afta alebo po kusnuti?

    Vopred dakujem krasne za radu.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Keďže to nevidím, ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Ale podľa toho, čo píšete, si skôr myslím, že ide o hojace sa tkanivo po kusnutí do vnútornej strany pery/líca. Tak si myslím, že očkovanie by nemal byť problém. Avšak predpokladám, že ošetrujúci lekár si ho pred očkovaním ešte vyšetrí. S pozdravom doki Katka