Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Kiahne očkovanie

    Dobrý deň pani doktorka,

    mám 2rocneho syna ktorého chcem dať zaočkovať proti ovcim kiahniam.
    Zároveň som aktuálne tehotná v 2.trimestri.

    Podla info od gynekológa je pre mňa aj plod očkovanie syna počas tehotenstva bezpečne, nakoľko ja som kiahne prekonala ako dieťa.

    Chcem sa však opýtať ak by som sa predsalen rozhodla počkať a dať syna zaočkovať az po pôrode či je potom nejake riziko pre novorodenca že sa po ockovani syna nakazi kiahniami od syna alebo to nehrozí.

    Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Pravdepodobnosť je minimálna. Novorodenec má predovšetkým placentou prenesené protilátky od matky. Takže, ak Vy ste prekonala kiahne, bábätko je chránené protilátkami, ktoré dostane do Vás počas tehotenstva. Takže by nemalo dostať kiahne ani od normálne kiahňami infikovaného a akútne chorého dieťaťa. Od zaočkovaného je teda to riziko ešte menšie. A, ak budete dojčiť, dieťa bude s veľkou pravdepodobnosťou chránené aj počas celej doby dojčenia. To už je síce menej istá ochrana (ako tá počas prvých mesiacov života vdaka transpalcentárne preneseným protilátkam), ale je vcelku pravdepodobná. S pozdravom doki Katka