Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Chudokrvnosť a ockovanie

    , Autor: Marika678

    Dobrý deň,
    Dcera ma 12 mesiacov a od 4 mesiacov je na diete kvôli abkm, riešime cez gastro, kde jej z krvného obrazu vyšla mierna chudokrvnosť (presne hodnoty neviem) a 2 mesiace užíva železo Maltofer.
    Čaká ju ešte tretia dávka Hexa a Prevenar, neskor MMR.
    Zaujimalo by ma, či je anemia považovaná za kontraindikaciu pre očkovanie, pripadne či je tam rozdiel pri podaní živej a neživej vakcíny.
    Je potrebné pred očkovaním zopakovať vyšetrenie krvi?
    Ďakujem pekne

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Nemyslím si, že chudokrvnosť by mala byť kontraindikáciou očkovania. Taktiež nie je potrebné predtým opäť brať krv. Teda, hovorím o chudokrvnosti, ktorú predpokladám máte - ak dcérka dostala len Maltofer, nebude to také vážne, ako keby potrebovala transfúziu. Samozrejme, to, kedy Vás pani doktorka zaočkuje je na nej a je dosť možné, že najskôr nechá dcérku dosaturovať si to železo, ak je to to, čo jej chýba. S pozdravom doki Katka