Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Mmr a ekzem

    Dobrý deň, chcem sa opýtať na očkovanie mmr (dcéra bude mať 5 v marci) má ekzém, cca pred týždňom mala v ňom impetigo, koľko je potrebné počkať po vyliečení?Len teraz v zime má ten ekzém ako na hojdačke jeden deň lepšie druhý horšie. Ako dlho pred očkovaním by nemala užívať kortikoidne krémy a ako v takomto prípade nájsť ten vhodný čas. Môže sa očkovať aj keď je ekzém zhoršený?. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobry den! V principe nevidim dovod neockovat kvoli ekzemu u 5-roceho dietata. Samozrejme zalezi, aky vyrazny je jej nalez, prip. to mozete skonzultovat s koziarom, ktory ju ma v starostlivosti. Lokalny kortikoid nema vplyv na ockovanie dla mojho nazoru. Praveze, ak su deti s predoslou susp. reakciou na ockovanie, ockuju sa v nemocnici s krytim antihstaminikami, prip. kortioidmi. Takze kortikoid skor ulahci priebeh ockovania. No lokalny kortikoid je uplne bezpredmetny. Ak mala teraz impetiginizovany ekzem, to je lokalna infekcia, ktoru urcite treba preliecit. A potom, ked sa kozny nalez zlepsi, si myslim, ze je mozne ockovat. S pozdravom doki Katka