Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
48 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.   

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
 • očkovanie

  , Autor: monkaf

  Dobrý deň prajem,
  chcela by som sa spýtať, v akom odstupe od zahojenia herpesu na pere je možné ísť na očkovanie? Jedná sa o očkovanie v 13. roku života.
  Dcéra berie od septembra imunoglukan synbio, môže sa dávať aj počas očkovania?

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Dobrý deň! Herpes sa urobí, ak je organizmus vyčerpaný alebo nejakým spsôbom je oslabená imunita. Takže z tohto dôvodu by som tam nechala tak dva týždne odstup - aby bolo dieťa zdravé, tie dva týždne, a potom bolo očkované. Predpokladám, že dostane tetanovku a to je vcelku silná vakcína, tak, nech je fit. Čo sa týka imunoglukánu, nevidím problém v jeho užívaní, vzhľadom k čomukoľek. Je to len výživový doplnok. S pozdravom doki Katka

Podobné otázky

 • Kolko ockovani je mozne naraz ?

  , Autor: Mari946

  Dobry den, chcela by som sa opytat kolko ockovani je mozne naraz. Je to ockovanie MMR prva davka, MenB 3 davka, MenC Prva davka a pneumokoky druha davka. Nasa pediatricka odporuca vsetky v jeden den. Je tam potrebny odstup ? Mne sa to zda velmi vela pre take male telicko ( 1rocne dieta) a chcela by som vediet aj iny nazor. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Dobrý deň! Podľa základných odporúčaní sa neživé vakcíny môžu kombinovať so živými - čiže v jeden deň môžme podávať niekoľko neživých vakcín so živou. Taktiež živé vakcíny sa môžu podať v jeden deň viaceré. Nie som si celkom istá stropným počtom vakcín, ten je asi skôr obmedzený počtom končatín (miest), do ktorých je možné očkovať. Takže v princípe, áno, môže Vám podať 4 vakcíny naraz. Ja osobne podávam vakcínu proti menB vždy osamotene, najmä, ak sa jedná o 3. dávku, pretože býva na ňu najviac reakcií. Ak sa podávajú 4 vakcíny naraz a nebodaj vznikne nejaká vedľajšia reakcia, tak je potom pomerne ťažko určiteľné, ktorá vakcína spôsobila ťažkosti. Aj keď vo Vašom prípade - vakcína proti menC robí reakciu veľmi zriedkavo. Pneumokoková vakcína sa zväčša podáva spolu s hexavakcínou, takže ťažko určiť, ktorá z nich robí tie reakcie po 3. dávke. MMR má reakciu až po 7-14 dňoch. Takže, ak by ste aj mali dáku vedľajšiu reakciu do 1-3 dní, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude pripísateľné vakcíne proti menB, najmä, ak je to 3. dávka. Takže, záverom, môžu sa vakcíny takto kombinovať. Osobne to však nerobím. No je to len môj pohľad a prístup. Po správnosti, je možné tie vakcíny kombinovať, ako som napísala na začiatku. S pozdravom doki K.

 • Očkovanie MMR po chorobe

  , Autor: Ivs

  Dobrý deň, rada by som sa opýtala kedy môže byť zaočkovany môj 17 mesačný syn. Má dostať MMR vakcínu,ale pred týždňom bol chorý (nádcha a kašeľ) , bral pamycon kvapky do nosa . Už je zdravý, lekár povedal že sa máme neskôr objednať na očkovanie. Ale nepovedal kedy. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Dobrý deň! Z môjho pohľadu, ak bude dva týždne dieťa zdravé, bez akýchkoľvek ťažkostí, môže sa očkovať. S pozdravom doki K.

 • Očkovanie meningokoky

  , Autor: Jana_01

  Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som sa opýtať na Váš názor na očkovanie proti meningitíde /Bexsero aj Nimenrix /detí mladších ako 2 roky. Moja dcéra má 13 mesiacov a na ročnej prehliadke som pediatričke povedala, že chcem dať dcéru určite zaočkovať, povedala, že to budeme riešiť až po 2 rokoch. Argumentuje tým, že potom stačia 2 dávky vakcíny.

  Premýšlam, či sa spolahnúť na jej úsudok a skúsenosti a zbytočne na to netlačiť, ale na druhej strane ma vystrašila informácia, že práve u detí do 2 rokov býva priebeh v prípade nákazy často fatálny.

  Neviem sa rozhodnúť, preto sa Vás chcem opýtať, aký máte na tento typ očkovania názor, najmä pokiaľ ide o očkovanie detí pod 2 roky.


  Ďakujem za odpoveď!

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Dobrý deň! Napíšem Vám môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s názorom iných pediatrov. Ako píšete, ťažkým priebehom meningkokovej infekcie typu B sú postihnuté najčastejšie dojčatá do roka, so širším ohraničeným deti do 4 rokov. Avšak tie bábätká do roka sú gro. Potom sú vážnejšie ohrození adolescenti a mladí dospelí, najmä preto, že majú rizikové správanie. Ďalšia vec je, že bábätká do roka zvládajú očkovanie omnoho lepšie ako deti nad 2 roky. Bexsero je najsilnejšia vakcína na trhu a má najvýraznejšie vedľajšie účinky. Deti v škôlkarskom veku majú niekedy aj týždeň bolesti ruky, do ktorej boli očkované, vysoké horúčky a iné. Aj u dojčiat sú pomerne časté horúčky, avšak vo všeobecnosti to zvládajú lepšie ako tí starší. Preto ja osobne, odporúčam očkovať, čím skôr, to znamená, určite v prvom roku života. Neskôr už vidím väčší význam v očkovaní adolescentov. Čo sa týka Nimenrixu (očkovanie proti meningokokom A, C, W, Y) - tam je to vcelku jedno. Vakcína sa znáša veľmi dobre, je to len jedna dávka. Avšak tiež ju odporúčam skôr u cestovateľov alebo adolescentov. Malé deti najčastejšie skolí meningokok B - proti tomu je určená vakcína Bexsero. Takže toľko môj pohľad na vec. Snáď som Vám aspoň trochu pomohla. S pozdravom doki K.

 • Stolica a očkovanie

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň,
  Mam dcérku 1 a pol roka a už vyše pol roka sa jej v stolici objavujú biele kusy alebo povlak občas až do striebornej farby,občas je stolica napoly biela, nieje to stále ale stáva sa to.co to prosím Vás môže znamenat?je to pripadne problém pri očkovaní MMR? a ešte sa chcem spýtať na názor na MMR vakcínu keďže je čoraz viac rodičov, kt deti majú veľmi vážne neziaduce účinky. Odporúčate toto očkovanie?pripadne kedy najneskôr dat zaočkovať touto vakcínou,do koľko kg pripadne rokov?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Dobrý deň! Z popisu sa mi veľmi tá stolica nepozdáva, možno by bolo vhodné ju nechať vyšetriť cestou Vášho obvodného pediatra alebo prinajmenšom sa na najbližšej poradni o tejto zmene stolice porozprávať s Vaším pediatrom a ten zvolí ďalší postup. MMR je povinné očkovanie a väčšina detí zvláda toto očkovanie bez väčších ťažkostí. Ideálne je, keď sa vakcína očkuje vtedy, kedy je na to určená prevencia. MMR sa má očkovať medzi 15-18 mesiacom a preočkováva sa v 5. roku života. Kedy Váš pediater očkuje alebo neočkuje (vzhľadom na tú zmenu stolice, či iný zdravotný stav), je na jeho rozhodnutí, na základe vyšetrenia pred očkovaním. S pozdravom doki K.

 • Reflux

  , Autor: Červená paprika

  Dobrý deň, chcem sa spýtať...dcéra má zajtra 3 mesiace. Keď mala mesiac jej zistili reflux, nie silný no ma. Boli sme aj na sono kde to potvrdili. Chcem sa spýtať ci reflux nemá vplyv na očkovanie. Ci nemôžu nastať nejaké vedľajšie účinky. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Prajem pekný deň! Reflux má v princípe každé bábätko. Niektoré viac a niektoré menej. Aj na sone bruška by malo známky refluxu takmer každé bábo. Takže, ak máte len z tohto dôvodu obavy z očkovania, naozaj nemusíte. Detičky s refluxom nemávajú viac alebo výraznejšie reakcie na očkovanie. Reakcia na očkovanie je pomerne zriedkavá, no samozrejme možná. Avšak nik Vám nevie povedať, ktoré dieťa zareaguje, a ktoré nie. Verím, že som Vám aspoň trochu pomohla. A verím, že prvé očkovanie, krásne zvládnete. doki K