Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Problemy s bruskom

    Dobry den prajem. Prosim Vas, dcerka 10mes., zacala pred cca 2 tyzdnami robit jednu vec. Sadne si na kolena, ruckami sa oprie do stehienok a akoby tlacila. A tlaci a tlaci az je cela cervena, zacne plakat a je spotena az. Az kym ju nezoberem na ruky. Najprv som si myslela,ze jej len treba kakat, resp.ze sa jej neda. Zacala to robit castejsie,cca 10krat do dna, tak sme boli u doktorky, odobrala stolicu a moc,vysledky negativne. Ak sa to nezlepsi, mame prist o tyzden. Mimo toho je to normalne zdrave dievcatko. Pekne pije, papa, kaka, nema teplotu, zahrame sa,zabavime cez den, jednoducho ine zmeny na nej nepozorujem. Nezaviedli sme ziaden iny prikrm. Probiotika davame stale, pridala som cajik na brusko. Zlepsenie ziadne . Mate prosim nejaky napad,ako jej este mozem pomoct? Cierne uhlie?alebo sa pytat na nejake ine vysetrenia,ak to nesuvisi s traviacou sustavou? Mame v rodine aj vaznejsie choroby,rakovinu pankreasu,hrubeho creva.
    Dakujem za vasu odpoved

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Síce som Vám už odpovedala, ale dám odpoveď aj sem, ktovie, možno má aj nejaká iná maminka podobnú skúsenosť a možno ju to niekam nasmeruje.
    Jediné, či mi napadá ešte nad rámec toho, čo skúsila Vaša pani doktorka - Keď to najbližšie bude zase robiť, vezmite ju na záchod alebo jej prineste nočník, dajte dole plienku a povedzte, že sa môže vykakať do nočníka, ak jej treba. Ja viem, že má len 10- mesiacov a môžete mať pocit, že nebude rozumieť, čo má robiť. Ale ono to naozaj vyzerá, že chce kakať. A ide len o to, že Vy to pomenujete ("Treba Ti kakať? Tlačí Ťa bruško? Tu sa môžeš vykakať) a dáte jej možnosť, vykakať sa do nočníka alebo na záchod s redukciou - to už je na Vás. V probiotikách môžte určite pokračovať, tekutiny navýšiť tiež môžte - či už čajíkom na boľavé bruško alebo dojčenskou vodou (nemusíte prevárať). Ak je inak v poriadku, nemá žiadne iné ťažkosti, či zmeny, ciká dostatočne, keď kaká, je to kako stabilné (nie je tam krv, hlien, nemení sa konzistencia), spí dobre, dáko viac by som sa tým asi nezaoberala. Jedine, že by Vám to pretrvávalo týždne-mesiace. Potom asi zvážiť sono brušných orgánov, príp. neurologické vyšetrenie. Ale ja si myslím, že, keď jej ponúknete ten nočník, ona sa tam vykaká a budete spokojní, aké máte šikovné dievčatko, ktoré už v 10. mesiacoch kaká do nočníka ;) Držím palce. S pozdravom
    doki Katka