Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Zápcha

    Dobrý deň prosím o radu čo mám robiť mám dcérku má 9 mesiacov odkedy som zaviedla prikrmy tak ma problém s kakanim od troch mesiacov je na umelom mlieku ( Nutrilon) nemala žiadny problém s tým mliekom. Za deň moc toho nezje dostáva na obed rôzne mixovane jedla mäso zeleninu to pekne spapa kombinujeme to rôzne mäso aj rôzni zeleninu vodu pije iba lyžičkou z fľaše vôbec nechce tak aspoň lyžičkou sa snažím do nej dostať a pred večerou dostava kašu ktorú tiež striedame obilno- mliečnu ktorú miešam s jabĺčkom slivkový vodou a podobne. Aby som tak aspoň do nej dostala nejaké ovocie lebo inak nechce ani to.. a problém je ten že vidím na nej že tlači ale nevyjde s nej nič alebo mala bodka. Používali sme keď mala tento problém easylax aby to dala zo seba von glycerinova cipka tá teraz naposledy nezabrala a ani ten easylax
    Prosím poraďte mi čo mám robiť ? Bolo mi doporučené lacikarbon alebo forlax a mlieko Nutrilon anti volič

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň prajem! Treba skúsiť navýšiť príjem vody - v učiacom poháriku alebo aj normálnom poháriku, akokoľek, len, nech má k tým príkrmom aj tekutinu. Taktiež skúste vynechávať typicky zapekajúce potraviny ako je banán, biela ryža a mrkva. Treba jej taktiež dávať dhodobo probitiká (kvapkových je veľa druhov, treba ich striedať - vždy, keď jedny miniete, kúpite potom iné). Takisto by bolo fajn, keby ste dávali aspoň raz do týždňa ovsené vločky - či už ako ovocnú kašu alebo kľudne aj na slano so zeleninou. Tej zeleniny treba samozrejme dostatok, najmä tekvicovité, lebo tie majú veľa vody. Taktiež bude fajn, ak do príkrmov primiešate ľanové semiačka, príp. iné semiačka (konopné, sezamové) - všetky majú efekt laxatívny, keďže obsahujú vlákninu. Ryžu by som v jej prípade možno dávala celozrnnú. Aj keď sa vo všeobecnosti malým deťom neodporúča, kvôli vysokému obsahu vlákniny, no, ak máte problém so zápachou, je to pre Vás tá správna cesta. Taktiež skúste cestoviny a pečivo ponúkať aj celozrnné. Toto by na začiatok mohlo stačiť. Ďalej sa už treba poradiť s Vaším pediatrom, akby Vám tieto stravovacie úpravy vôbec nepomohli. S pozdravom doki Katka