Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Moraxella

    Dobrý deň pani doktorka. Chcem Vás požiadať o radu. Syn...8 r. keď byva chorý, často mu vyde táto baktéria...ma celkom veľké klinické prejavy, silná nádcha, kasel, teplota, únava...naša pani dr. mu urobí CRP, ktoré doteraz vždy vyšlo menej ako 8, a preto mu väčšinou nedá atb...ze prejavy sú skôr vírusové a ze je to bežná baktéria...ale už sa stalo viackrát, že po niekoľkých dňoch problémy neustupili, crp nízke, pridali sa uzliny...tak teda atb dostal a hneď sa zlepšil...avšak vynechal tak zo školy 3 týždne...teraz rovnaký problém...začiatkom roka bral na moraxellu catharrhalis cefalosporiny (podľa citlivosti, na pnc ma alergiu) a teraz opäť moraxella na 3+++, CRP do 8...dr. ze atb neda, nakolko bral mesiac dozadu...spočiatku mal zrejme chrípku...3 dní vysoké teploty, striedanie antipyretik a 4 hod., potom sa zlepšil, po 2 dňoch zase teploty, ale už nurofen zabral na 8 hod., trvá to už týždeň, veľká nádcha, ale ze uplne úplný nos neustále, zdurene sliznice, nevie sa ani nadýchnuť, ani v noci ani cez den, trochu už aj kasel...dokonca ma už spojovku v jednom oku červenú, popraskané žilky...asi z tlaku zo smrkania? Chcem sa spýtať, či ozaj tu moraxellu, ak je na 3+++ netreba preliecit atb hneď...ci čakať vždy týždeň na vysledky...ak má na 1+, tak by som neváhala, pockala by som...ale takto. Okrem toho mame dcéru skolkarku, bez atb krytia si to doma predávajú...ako by ste postupovali prosím vy? Ďakujem za odpoveď, pekny den,
    Dagmara

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Pekný deň prajem! Myslím, že by mohlo byť vhodné zájsť sa ukázať na ORL a skontrolovať jeho nosovú mandľu. Inak by som nerada vstupovala do postupu Vašej pani doktorky, s ktorým sa v princípe zhodujem. Nedá sa mi vyjadriť jednoznačne, keďže neviem, ako často je Váš syn chorý, či je to raz za dva mesiace alebo každý druhý týždeň. Tých faktorov je viac, ktoré nás ovplyvňujú v rozhodovaní, či podávať, či nepodávať antibiotiká. Ona Vás pozná, prepdokladám od malého malinka, tak jej treba veriť. S pozdravom doki Katka