Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Streptokok

    Dobrý deň, dcére 5 rokov bol zistený z vyteru streptokok, crp mala vtedy 18.
    Bol jej nasadený suprax na 5 dní, kontrolný výter ukázal ze streptokok v hrdle stále je. Dr. nám povedala ze bud nám nasadí ATB na 3 mesiace alebo budeme užívať bronchovax.
    Co si myslite o tomto postupe? Je nutné užívať ATB nasledujúce 3 mesiace? Nebrala suprax príliš krátko nemôže to byť dôvod prečo liečba nezabrala?
    Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Potrebovala by som vedieť, či sa jedná o Streptococcus pyogenes alebo Streptococus pneumoniae. To je pomerne veľký a zásadný rozdiel, aj v liečbe, aj v postupe. Aj keď predpokladám, že ide o pyogena, keďže sa jednalo o hrdlo, ale je to len predpoklad, nie istota. Aj preto by som sa nerada vyjadrovala k odporúčaniu Vášho lekára. S pozdravom doki Katka