Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
412 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.   

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
  • Prevenar - pneumokoky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pani doktorka. Na úvod len že sme doma vyslovene pro-vaxeri :-)

    Deti sa očkujú vakcínami Prevenar (myslím že momentálne 13) - ako je možné že aj tak niekoľkokrát za rok im pri chorobe zo steru vyjde pozitívny nález : masívne pomnožené pľúcne streptokoky & zlatý stafylokok? Ide tak ako pri iných vakcínach o to že nakaziť sa síce môžu ale nehrozí závažný priebeh? Ako to je napr pri chrípke/covid,….. ? Alebo sú detičky očkované len proti určitým (invazívnym) kmeňom a všetky ostatné ich v kolektíve naďalej “veselo ohrozujú”?

    Tiež keby ste prosím mohli vysvetliť, či su budujú voči týmto záležitostiam imunitu… a kedy je potrebné/vhodné to už pokryť ATB liečbou…
    Posledná podotázka - existuje niečo ako že v nich tento bacil “drieme” a pri oslabení organizmu “prepukne”? Alebo to je len o mixe/náloži ktoré si donesú z kolektívu…

    Vďaka za Vaše odpovede. Všetko dobré želajú Vaši čitatelia :-)

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Skúsim po poriadku, akby som niečo vynechala/zabudla/zodpovedala pre Vás nedostatočne, môžme si pokecať cestu videokonzultácie.
    https://services.bookio.com/oki-doki/widget
    Stafylococcus aureus je pre mnohých ľudí bežnou flórou nosa, nikdy im nespôsobí žiadnu chorobu, len ho tam proste majú. Osobne, ak aj výjde vo výtere nosa, nevenujem mu takmer žiadnu pozornosť - len vo výnimočných prípadoch, no určite nie v prípade bežného detského sopľa.
    Čo sa týka pneumokokov - je to kapitola sama o sebe. Jednak deti sú očkované proti najinvazívnejším kmeňom - tým, čo robia najviac problémov. Lenže pneumokok má veľa zbraní, a keď vidí, že touto cestou nám nespôsobí problém - nájde si inú cestu - vytvorí si dáku "novú zbraň" - zmení si genofond - a už je z neho "iný druh" pneumokoka, na ktorý nie sme očkovaní. Takže očkovanie chráni proti konkrétnym kmeňom. Ak nás nakazí trošku pozmenený pneumokok, teória je taká, že by sme mali danú infekciu zvládnuť ľahšie, ako keby nemáme žiadne očkovane. No môže sa stať, že nám nejaký "superkmeň" spôsobí ťažšiu infekciu - zápal stredného ucha, zápal pľúc, či zápal prínosových dutín.
    Takže, aj keď sú deti očkované, môžu mať v nose pneumokoka. Ale ten nález sám o sebe nie je dôvodom na liečbu antibiotikami.
    Antibiotikami sa liečia infekcie, pri ktorých je zvýšené CRP.
    Len výnimočne sa ordinujú antibotiká pri nízkom CRP - ak tak určí lekár, na základe klinického nálezu u pacienta alebo napríklad nálezu ORL.
    Imunitu si deti zlepšujú každou prekonanou infekciou. Podľa závažnosti infekcií a priebehov sa tým pediater zaoberá viac alebo menej, prosím tu si prečítajte článok:
    https://vasaokidoki.sk/casto-chore-dieta/
    Bacil, ktorý drieme - v princípe, áno - môže tak byť, ak má dieťa zväčšenú nosovú mandľu, napríklad - že tá je sídlom dákej baktérie, ktorá pri takmer každej vírusovej ifnekcií (oslabenie organizmu), zaúraduje a spôsobí vážnejší priebeh ochorenia, ktoré by inak ostalo len pri bežnom sopľo-kašli.
    Nuž tak nejako.
    S pozdravom doki Katka