Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Streptokoky plucne

    Dobrý deň pani doktorka, je mi jasné že toto je pomerne bežná škôlkarska záležitosť, avšak chcem sa spýtať:
    1. Či po prekonaní (symptomatickom - sopeľ, kašel’, teplota) vzniká postupne imunita - prekonaním, alebo až po čase, alebo vôbec nie…?
    2. Či sa pri ťažkostiach automaticky nasadzujú atb alebo to záleží od CRP a hlavne od toho ako stav zhodnotí lekár?
    Vďaka za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Imunita sa tvorí na konkrétny typ vírusu alebo baktérie. Čím viac chorôb dieťa prekoná, tým lepšie sa s nimi bude vedieť vysporiadať v budúcnosti. Čo sa týka postupu a liečby lekára, tá vždy závisí od stavu dieťaťa, od klinického vyšetrenia (čo vidíme v ústach a, čo počujeme na pľúcach alebo vidíme v ušiach) a niekedy je potrebné aj CRP (odlíšenie bakteriálnej od vírusovej infekcie), vyšetrenie moča alebo niekedy aj výter hrdla/nos, či vyšetrenie krvi. Všetko si rozhodne lekár podľa vyšetrenia a stavu dieťaťa. Liečba antibiotikami je ptorebná v minimálnom počte ochorení. S pozdravom doki Katka