• Obavy z pôrodu

    Dobrý deň,
    som v 9 týždni tehotenstva, ale už teraz mám obavy, ako zvládnem pôrod. Mám z neho strach a trochu ma paralyzuje. Dieťatko sme s partnerom neplánovali, ale je chcené, teším sa z dvoch čiarok, no u mňa narastajú obavy. Majú to tak všetky tehuľky? Je to hormónmi, týmto jesenným počasím? Ako sa postaviť svojmu strachu?
    Ďakujem

    Dobrý deň,
    je úplne skvelé že o svojom probléme píšete a že sa ho snažíte pomenovať a riešiť.
    S určitou formou obavy z pôrodu zápasí asi každá tehotná, prvorodičky majú strach z neznámeho (neznámy dej, prostredie, výsledok, komplikácie) a viacrodičky občas majú strach ak mali traumatický prvý pôrod.
    Samozrejme s tým sa dá niečo robiť. Existuje psychoedukačná príprava všeobecná, ale aj presne cielená na Váš problém. Určite vyhľadajte vo svojom okolí klinického psychológa a začnite riešiť Vaše obavy čo najskôr. Nečítajte internet, tam sú často prehnané a selektívne informácie.
    Poisťovňa Dôvera má na svojich stránkach aj zoznam benefitov pre podporu duševného zdravia a pohody.