• Veľkosť bábätka - fraxiparine

    Pán doktor, veľkosť bábätka zaostáva o cca 3/4 týždne, prietoky, plodová voda, placenta všetko ok. Som 34+6. U nás v nemocnici mi už dávnejšie predpísali fraxiparine. Chodím však na rizikovku do iného mesta, kde sa práve špecializujú na neonatológiu. Tam mi povedali, že fraxiparine s veľkosťou bábätká nemá nič spoločné a pichať si ho nemusím. Aký máte na to názor vy?

    Dobrý deň,
    neexistuje žiadny dôkaz, že by fraxiparine ani iné nízkomolekulárne heparíny mali vplyv na rast plodu. Preto ak nemáte iný dôvod na podávanie, nie je potom indikované.
    Zaostávanie v raste sa rieši iba sledovaním plodu pomocou ultrazvuku a kardiotokografu, ideálne s počítačovou analýzou (cCTG). Keď sa zistí ohrozenie plodu, indikovaný je predčasný pôrod.