Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Piata choroba v tehotenstve

  , Autor: Denisa.g

  Dobrý deň pan doktor, chcela by som sa informovať, či by sa ku Vám nedalo ísť na odber krvi na protilátky parvovirus B19. Ide o to, že som tehotná momentálne v 22 týždni a od začiatku tehotenstva riešim len túto piatu chorobu ktorej sa veľmi bojím a u nás je už dlhu dobu rozšírená. V 14 týždni som bola 2x v kontakte s deťmi ktoré mali túto chorobu ( už boli len vyhadzane a neboli asi infekčné) a našťastie som to ja ani moja 2 ročná dcera nedostala. Keď som to hovorila svojmu gynekológovi a obvodnej či by mi nemohli vziať krv a zistiť či som to v detstve prekonala,odmietli lebo poriadne ani nevedeli o akú chorobu ide a že si mám len nasadiť vitamín C a nestresovat. Dala som si v 17 týždni na vlastnú žiadosť ako samoplatca spraviť odber v Topoľčanoch( som z Nitry) kde mi vyšlo že mám nulové protilátky a chorobu som nikdy neprekonala, teraz som momentálne chorá už týždeň, bolesť hrdla, dcera mala nádchu, crp som mala 20 a doktorka nič viac neriešila, opäť sa obavám o to či som túto chorobu nemohla niekde dostať, je potrebne znovu spraviť odber na protilátky ? Ak áno dalo by sa to realizovať aj u vás ? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dá sa vyšetriť počas ochorenia aj priamo vírus v krvi, robia to komerčné laboratóriá, mali by Vám to odobrať.
  Ale v prvom rade je dôležitý typický klinický obraz s typickým výsevom u dieťaťa a u Vás.

Podobné otázky

 • Piata choroba v II. Trimestri

  , Autor: Lubik19

  Dobrý deň pán profesor. S 2r dcérou sme cez sviatky pravdepodobne prekonali piatu chorobu. Kedze internet je plny článkov, hladala som, a všade som sa docitala, že tato piata choroba je pre tehotné dosť nebezpečná. Ihneď som kontaktovala svoju gynekologičku, či nie sú potrebné nejaké špeciálne vyšetrenia, no ukludnila ma, že sa mám len dopovat vitaminmi a ziadny špeciálny usg nie je potrebný, len poradňa ktorú mám však až o dva týždne. Chcem sa spytat, je ta piata choroba v tehotenstve - v tom druhom trimestri až taká nebezpečná ? Priebeh sme mali chvalabohu ľahký, tri dni vysyp a dosť. Ak by to nejako ohrozilo babatko, viem to nejako spozorovať ? Volala som aj do nemocnice, kde som rodila, tam mi pán primar povedal, že sa nemám báť a že rizika sú najväčšie v prvom trimestri pre akúkoľvek chorobu. Ďakujem veľmi pekne dopredu za prečítanie.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno piata choroba je pre plod nebezpečná. Vírus napadá krvinky plodu a môže dôjsť k jeho chudokrvnosti. Je potrebné sledovanie rýchlosti toku krvi v mozgu. Stav sa vyvíja postupne, preto bude stačiť vyšetrenie až o 14 dní. Bolo by však vhodné mať istotu, že ste ochorenie naozaj prekonali a spraviť odbery na protilátky.
  Vy sama zmeny nespozorujete. Ak by sa zistila chudokrvnosť plodu, určite mi napíšte email (zahumensky@ru.unb.sk) pretože možno bude potrebné podať plodu transfúzie a to robíme na našom pracovisku.

 • Piata choroba v tehotenstve

  , Autor: mum001

  Dobrý deň prajem, boli sme v kontakte so synovcom ktorý mal piatu detskú chorobu, pred 10 dňami mala dcérka príznaky podobné tejto chorobe. Chcem sa opýtať, nakoľko som v 6tt a neviem či som ju v detstve prekonala, či môže táto choroba v tomto štádiu tehotenstva ohroziť plod. Zatiaľ nemám žiadne príznaky. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno ak ste chorobu neprekonali (našťastie väčšina dospelých ju prekonala a je chránená), tak hrozí zvýšené riziko potratu ak sa nakazíte. Ale nedá sa s tým nič robiť, maximálne sa dajú vyšetriť protilátky v krvi, či ste chránená.