Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,946 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Tehotenstvo

  , Autor: Hanka21

  Dobrý deň chcem sa prosím vás opýtať jak to páni doktory počítajú, posledná ms bola 22.1.2024, podľa tehotenskéj kalkulačky by som teoreticky mala byť v 9 týždni, ale žiaľ ultrazvuk ukazuje 6+5, som z toho zmätena, keď som sa to pýtala môjho gynekológa tak mi vôbec neodpovedal ani keď som sa pýtala že kedy som pravdepodobne otehotnela, vedeli by ste mi to prosím vysvetliť? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vek plodu poľa poslednej menštruácie je už obsolentný, pretože až u 40% žien je nepresný. Jediný presný termín je podľa ultrazvukového nálezu v prvých 3 mesiacoch tehotnosti.
  Musíte počkať na ultrazvuk v 9. týždni a tam sa stanový presný a definitívny termín a vek plodu.

Podobné otázky

 • Otvorená pre špic prsta

  , Autor: Smile25

  Dobrý deň prajem. Som prvorodička, v 27. tt a v uplynulých dňoch som pociťovala pohyby bábätka trošku nižšie ako obvykle. Cítila som aj občasné pichnutie v podbrušku a trochu mi tvrdilo bruško, avšak nie výrazne a dlhodobo. Pri návšteve lekára som sa trošku nalakala, pretože povedal, že som otvorená pre špic prsta. Nič viac k tomu nepovedal, iba mi zvýšil dávku magnezia na 3x2 denne. Hrozí mi, ze sa budem ďalej otvárať a predčasný pôrod? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jediný presný údaj je dlžka krčka meraná ultrazvukom,tieto všeliaké špičky prsta sú nepresné.
  Magnézium tehotenstvo nepredlžuje. Je potrebné Vám zmerať dlžku krčka, ak bude kratší ako 25 mm, je vhodné podanie progesteronu do pošvy.

 • Tehotenstvo a epilepsia

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň pán doktor, idem si sem pre radu, či by ste mi vedeli poradiť alebo máte nejaké skúsenosti s takými pacientkami ako ja. Ide o to, že sa liečim na Epilepsiu, momentálne som v prebiehajúcom 15 tt. Na epi užívam lieky Levetiracetam a Eslibon. Práve ten eslibon je podľa lekárov škodlivý pre plod, tak mi bol zmenený na Lamotrigin, no počas jeho užívania mávam zavraty, stavy dezorientacie, epi kŕče. Moja otázka znie, či ste sa stretli s pacientku ktorá Eslibon užívala počas celého tehotenstva a plod bol v poriadku. Alebo aspoň nejaké skúsenosti. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  eslibon je podozrivý z toho, že môže spôsobiť viacero druhov poškodenia plodu, všetko však je dokázané iba na zvieracích modeloch. Okrem niektorých vrodených vývojových chýb bol dokázaný aj vplyv na rast plodu, čo by práve hralo úlohu pri užívaní počas celej gravidity. Ale ja osobne s tým skúsenosti nemám a nie sú publikované relevantné údaje o humánnom podaní počas tehotnosti.

 • Ultrazvuková špachtľa v tehotenstve

  , Autor: Mimaaa

  Dobrý večer prajem, prosím o odpoveď. Absolvovala som u kozmetičky jedno ošetrenie ultrazvukovou špachtlou a až neskôr som zistila že tehotenstvo je kontraindikácia. Prosím mám veľký strach že som bábätku nejak uškodila. Som 15/5tt. Je to veľmi zle takéto ošetrenie?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  musel som si pozrieť o čo sa jedná, toto ošetrenie neohrozuje plod, lebo ultrazvuk sa v týchto frekvenciách zachytí v koži a tesne pod ňou.

 • Druhé tehotenstvo

  , Autor: @NaNa

  Dobrý deň momentálne som 32+3tt a toto je moje druhé tehotenstvo prvé som bohužiaľ kôli zelenej plodovej vode a nepostupujucemu pôrodu museli ukončiť cisárskym v inej nemocnici v roku 2022 no a teraz keď už sa blížime do finále prichádza na mňa obrovský strach že či to dám prirodzene veľmi som túžila druhé dieťa porodiť prirodzene a preto som si vybrala na druhý pôrod Ružinov tehotenstvo zatiaľ prebieha bez problémov a komplikácií len naozaj už ide na mňa strach a tak ako som bola na začiatku odhodlaná rodiť prirodzene tak teraz sa aj zamýšľam nad tým že či nebude cisársky rez lepší pretože už na mňa prišla panika že čo ak sa niečo počas pôrodu stane alebo vyskytne Bojím sa aj toho ako budú na mňa pozerať keď uvidia v tehotenskej knižke moju váhu nikdy som nemala ideálnu postavu prvé tehotenstvo som začínala na váhe 98kg a teraz keď som otehotnela tak pri váhe 102kg doteraz som pribrala 3,5 kg nemôže sa otvoriť rana po cisárskom skôr ako príde k samotnému pôrodu ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  u nás približne polovica žien, ktoré sú po cisárskom reze volí prirodzený pôrod, z nich viac ako 80% prirodzene porodí bez komplikácii. 20% skončí opakovane cisárskym rezom so zdravým novorodencom.
  Určite sa nestresujte, urobíme podľa Vášho priania. Ideálne by bolo, keby ste vyh%ladali niektorú z našich pôrodných asistentiek a dohodli sa na stretnutí a prebrali aj svoje obavy. Máme tu na to dokonca aj psychologičky.
  Určite všetko dobre dopadne, na to sme trénovaní.

 • Pôrod

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pán doktor,
  Momentálne dnes som v 37 tt(presne 36+5), týždeň dozadu na poradni mi lekár povedal ze mám krčok skrátený už ln na 1cm, ešte som užívala magnezium do dnes, dnes na poradni mi povedal že pomaly rodím lebo som otvorená už na 3-4cm. Bábätko ma podľa sona 2,45kg, povedal že aj na vahu bábätka aj na radikálnu zmenu v priebehu týždňa vyzerá že budem mať krásny a rýchly pôrod, a vlastne chcem sa opýtať ak by sa narodil do nedele kým ešte nebude ukončený 37 tt či môžeš mat nejaké problémy keďže je to ešte považované za predčasný pôrod a tiež keď nemá vahu ešte 2,5kg, nakoľko aj tie sona asi neukazujú presnú vahu, al ak by nemal ešte 2,5 kg môže mať problémy po narodení? Alebo žltačku alebo niečo? A ešte by ma zaujímalo podľa vašich skúsenosti, či neviete odhadnúť kedy by pôrod mohol nastať, či pár hodín, dni, pripadne aj týždňov? Ešte som zabudla dodať že kontrakcie zatiaľ nemam ani som nemala, cítila som posledný týžden akurát častejšie tvrdnutie brucha. Dakujem :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade treba napísať, že aj s takto pokročilým nálezom ešte nemusíte porodiť v blízkej dobe a môžete tehotenstvo donosiť. Ak by ste však aj porodili, prognoza pre dieťa je veľmi dobrá a riziko komplikácií a problémov malé.