Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • zamlknuty potrat 10tt

  , Autor: dm193

  Dobry den pan doktor,
  mam za sebou zamlknuty potrat v 10+2 tt. Prisli mi na to na sone v 12tt. Podla informacii od doktora na sone, babatku prestalo bit srdiecko den po kontrole u mojej pani gynekologicky. Na tej kontrole bolo vsetko v absolutnom poriadku. Chcem są spytat, je to, ział, bezne v tychto zaciatkoch ? Vsetci boli ku mne velmi mili a ubezpecovali ma, ze som to nijakym sposobom nevedela ovplyvnit. Moja dalsia otazka pan doktor je, co by mała histologia zistit ? Cakam na vysledky. Posledna otazka - znamena to, ze je vysoka pravdepodobnost, ze tak skonci aj potencionalne dalsie tehotenstvo ? alebo to mohla byt nahoda ako mi bolo viac menej od kazdeho komunikovane, ze islo o smolu, nahodu, cierneho petra.
  Dakujem pekne za vas cas.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samovoľné odumretie plodu v I. trimestri je veľmi časté, postihne až 20% poznaných tehotností. Najčastejšou príčinou je v podstate "smola" že sa nestretla zdravá spermia so zdravým vajíčkom, alebo došlo ku chybe pri prvých deleniach. Je to vlastne "prirodzený výber" aby sa rodili iba podľa možností čo najzdravšie deti.
  Samozrejme existujú aj vonkajšie škodliviny, ktoré vedia poškodiť zárodok a spôsobiť potrat, najčastejšie vírusy, ale ani tam sa nedá na 100% tvrdiť, ktorý vírus a kedy je nebezpečný, s jednou výnimkou, a tou je Rubeola, rubeola poškodí plod vo viac ako 90% prípadov, ak sa nakazí tehotná. Našťatie sme všetci proti rubeole očkovaní a preto u nás už nekoluje.
  Histológia nedokáže nič, takmer vždy. Vôbec neobjasní dôvody potratu, ale robí sa, aby sa vylúčili prípadne extrémne vzácne nádory spojené s tehotnosťou (tzv. mola hydatidosa). Občas sa síce nájde zápal, ten však často vzniká až po odumretí plodu.
  Riziko opakovania potratu je malé, nezvyšuje sa pri jednom potrate.