• Potraty

    Dobry den, mam viacmenej statisticku otazku. V mojom okoli je viacero zien, vratane mna, co prve tehotenstvo potratili a nasledne porodili aj viac zdravych deti po sebe. A toto prevazuje, pocuvam/citam tento scenar najcastejsie. Iste, dopocujete sa aj o inych scenaroch, napr jedno uspesne tehotenstvo, nasledne 5 strat a potom zase uspech, alebo 7 strat a po tom 3 zdrave deti atd... Je to len nejaka selektivna pozornost, alebo je skutocne pravda, ze najcastejsie nevyjde prave prve tehotenstvo? A ak ano, preco je to tak? Dakujem.

    Dobrý deň,
    isto rozumiete, že Vaše vlastné pozorovanie nie je možné zovšeobecňovať. Ale niečo na tom bude, lenže v inom zmysle.
    Riziko potratu závisí predovšetkým na veku ženy, u príliš mladej (menej ako 19 rokov) je toto riziko vyššie, potom riizko klesá, u staršej (nad 40 rokov) znova začne stúpať. Veľmi dôležitým faktorom je aj "plánovanie tehotnosti", žiaľ skoro 40% tehotností vzniká neplánovane, preto je veľmi dôležitá osveta o antikoncepcií a ochrane pred neželanou graviditou. Mimochodom veľká analýza viacerých štúdií dokaázala, že ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, majú v budúcnosti až o 40% nižšiu šancu, že tehotenstvo potratia, uplatňuje sa tu plánovanie gravidity a úprava hormonálnej situácie.
    Takže tieto faktory sú dôležité a nie poradové číslo gravidity.