Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Potraty

  , Autor: Asti

  Dobry den, mam viacmenej statisticku otazku. V mojom okoli je viacero zien, vratane mna, co prve tehotenstvo potratili a nasledne porodili aj viac zdravych deti po sebe. A toto prevazuje, pocuvam/citam tento scenar najcastejsie. Iste, dopocujete sa aj o inych scenaroch, napr jedno uspesne tehotenstvo, nasledne 5 strat a potom zase uspech, alebo 7 strat a po tom 3 zdrave deti atd... Je to len nejaka selektivna pozornost, alebo je skutocne pravda, ze najcastejsie nevyjde prave prve tehotenstvo? A ak ano, preco je to tak? Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  isto rozumiete, že Vaše vlastné pozorovanie nie je možné zovšeobecňovať. Ale niečo na tom bude, lenže v inom zmysle.
  Riziko potratu závisí predovšetkým na veku ženy, u príliš mladej (menej ako 19 rokov) je toto riziko vyššie, potom riizko klesá, u staršej (nad 40 rokov) znova začne stúpať. Veľmi dôležitým faktorom je aj "plánovanie tehotnosti", žiaľ skoro 40% tehotností vzniká neplánovane, preto je veľmi dôležitá osveta o antikoncepcií a ochrane pred neželanou graviditou. Mimochodom veľká analýza viacerých štúdií dokaázala, že ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, majú v budúcnosti až o 40% nižšiu šancu, že tehotenstvo potratia, uplatňuje sa tu plánovanie gravidity a úprava hormonálnej situácie.
  Takže tieto faktory sú dôležité a nie poradové číslo gravidity.

Podobné otázky

 • Cvičenie v tehotenstve

  , Autor: Magdalen

  Dobrý deň zelam :)
  Chcem sa vás spýtať na váš názor na cvičenie pilatesu v tehotenstve. Som po dvoch missed ab minulý rok.. a teraz sa nám podarilo. Som len na uuuplnom začiatku - 6tt. Pilates cvičím posledný rok intenzívne takmer kazdy deň takže nič nove pre telo.

  Ďakujem srdečne za odpoved :)

 • Placenta praevia partialis

  , Autor: Lula56

  Dobrý deň pán doktor, som v 24tt a mám placentu praevia partialis. Lekár mi nič k tomu nepovedal, len to, že sa ešte môže zdvihnúť. Môžete mi prosím k tomu napísať niečo viac, či je to nebezpečné? Veľmi sa bojím, mám za sebou 2potraty, jedno MMT, a pred 6rokmi sekciu. Mohlo toto všetko spôsobiť tu nízku placentu?
  V správe od lekára mám že cervix sakrálne 2,5cm, CK uzatvorený, USG TVS-cervikometria, cervix 3,1cm uzatvorený.
  Ďakujem krásne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cisársky rez v minulosti zvyšuje riziko nízkeho uloženia placenty. Je dôležité zistiť, či placenta prechádza cez jazvu na maternici a či sú na nej známky vrastania do svaloviny. Pri raste maternice sa naozaj môže dolný okraj placenty vytiahnuť vyššie, závisí však na viacerých faktoroch. Bude potrebný podrobný ultrazvuk okolo 30. týždňa.

 • Špinenie v 15. týždni, bolesti v podbrušku

  , Autor: Gréta2604

  Dobrý deň pán doktor. Mám za sebou dva potraty (MA), dva kyrety, jednu hysteroskopiu s odstránením zrastov po druhom čistení. Po roku som otehotnela a som v 15. týždni, momentálne v nemocnici, hospitalizovaná pre špinenie (svetlo hnedý výtok iba pri utretí na papieri) a bolesti v podbrušku (ktoré mám, dosť výrazné, od začiatku tehotenstva). Môžu tieto moje problémy súvisieť s predchádzajúcimi zásahmi do maternice? Taktiež mám nízko položenú placentu, avšak pán doktor povedal, že je priskoro na stanovenie diagnózy, placenta sa ešte môže posunúť. Užívam 2x1 duphaston a 2x1 cyclonamine. Stále však neviem, čo je za bolesťami a špinením. Som z tejto svojej cesty za dieťatkom už psychicky veľmi vyčerpaná. Vopred ďakujem za Vašu reakcii. Prajem všetko dobré.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kyretáže pri missed abortion môžu mať celoživotné následky, preto sa už vo svete roky používajú medikamenty na podporu vyprázdnenia maternice pri odumretom plode bez potreby chirurgického zákroku. U nás už sú tiež k dispozícii, ale žiaľ až teraz po dlhej namáhavej ceste plnej rôznych prekážok.
  Ak ste mala zrasty v maternici po kyretáži, tak je naozaj reálne, že bola sliznica poranená. Súčasný stav však nemusí s tým súvisieť. Naozaj v 15 týždni sa nedá hovoriť o nízko položenej placente, pretože placenta tvorí veľkú časť okolo plodového vajca a preto je nízka skoro vždy. Nič iné ako čakať sa vo Vašom prípade nedá, Duphaston a cyclonamine sú iba podporná liečba a nemajú príliš veľký význam, ale neškodia.
  Možno by pomohla naozaj konzultácia psychológa, ktorý Vám pomôže prečkať toto obdobie až do pôrodu.

 • Skrátený krcek

  , Autor: Verunka5283

  Dobrý deň,

  Od 25+6 som otvorená úzko pre prst a krcek bol skrátený na 27mm. Brala som progestanelle 1-0-1. Na kontrole po cca mesiaci (30+2) mi bolo zistené že krcek je skrátený uz len na 21mm. Bábätko je natlačené hlavičkou veľmi nízko, úplne pri krčku (tak bol aj pred mesiacom). Bruško mi tvrdne stále, mám pocit že aj 15-20x za deň. Beriem magnerot 4tbl denne. Čo s tým prosím? Bolo mi povedané len čakať a dúfať že vydržíme aspoň do 34. Týždňa. Prosím vás, je reálna možnosť že bude bábätko donosene a vydržíme takto spolu aspoň do 37. Týždňa? Aké s tým máte skúsenosti? Mám dosť strach keďže je to moje prvé dieťa (som po jednom potrate), tak asi len potrebujem upokojiť. Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie je to tak výrazná progresia, aby znamenala automaticky predčasný pôrod. Ak je krčok nad 15 mm, riziko stále nie je príliš veľké, treba pokračovať v užívaní progestanele. Magnézium neublíži, ale nie je dokázané, že by významne predlžovalo tehotenostvo.
  Ak ste mala pri potrate dilatácku krčka a evakuáciu (chirurgické vyprázdnenie maternice - kyretáž), tak žiaľ naozaj máte vyššie riziko predčasného pôrodu, preto už teraz riešime samovoľné potraty tabletkami.

 • Cerklage

  , Autor: Mimizav

  Dobry den, pan doktor,

  rada by som poznala Vas nazor na moju situaciu. Mam za sebou 3 potraty - z toho 2x v prvom trimestri a 1x v 17tt (2x robena kyretaz a potrat v 17tt bol v dosledku silnej infekcie). Momentalne som tehotna 4x s tym, ze vsetko prebiehalo v poriadku no v 21 tt na poradni mi bol zisteny makksi krcok (40mm a pritomny funneling) dostala som magnezium a prisny kludovy rezim. Po tyzdni bez akycholvek kontrakcii bol na kontrole krcok o polovicu kratsi (krcok mal 20mm a pritomny bol aj vyrazny funneling 21mm). Bola som okamzite hospitalizovana na Antolskej kde mi nasadili magneziove infuzie, utrogestan a nakoniec mi - po dlhych uvahach a zvazovaniach- spravili cerklage. Momentalne som v 24tt a som tu este stale hospitalizovana a sledovana po zakroku. Zatial vyzera byt vsetko ok. Dakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je veľmi pravdepodobné, že opakované kyretáže pri potratoch v prvom trimestri Vám narušili krčok a teraz máte vysoké riziko predčasného pôrodu alebo neskorého potratu.
  Zašitie krčka bolo z tohto pohľadu správne riešenie a zvyšuje šancu na úspešné donosenie tehotnosti.