Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,176 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Tvrdnutie

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň

  Som v nemocnici v 34tt lebo boli 2x zle prietoky. Ale už 3x bolo robene sono, a boli dobre. Tvrdnutie bruska mám od 22tt, ale krčok stále drží. Aj na CTG tvrdnutie ukazuje ako keby kontrakcie. Lekari zatial nic nevravia. Je to v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ťažko je na to odpovedať, dôležitý je rast plodu a k tomu sledovanie prietokov. Ak sa Vám neskracuje krčok nie je tvrdnutie nijako nebezpečné. Samostatné prietoky pri normánom raste plodu majú iba minimálnu výpovednú hodnotu.

Podobné otázky

 • Tvrdé prsia bez mlieka

  , Autor: Lenya

  Dobrý deň, som po pôrode a mám tvrdé prsia, no dojčenie stále nieje. Keď si aj priložím dieťa ku prsníkom mlieko nejde, dospejem len ku velmi bolestivym bradavkam, na ktorych uz mam aj chrasty. Skúšala som aj masírovanie, odsavacku...
  Tak nakoniec som sa rozhodla pre umelé mlieko ktoré som dávala aj v porodnici.
  Je možné že keď teda nekojim sa mi môžu prsníky zapáliť? Alebo to tvrdnutie samovoľne odznie ?
  Veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na chvíľu znížte príjem tekutin a na prsníky si dajte studené obklady, mlieko by sa postupne malo tvoriť menej. Ale osobne by som skôr navrhol nájsť si laktačnú poradkyňu a skúsiť zlepšiť techniku dojčenia pod jej dohľadom.

 • Natahovanie ruk

  , Autor: Viera1009

  Dobry den,chcela by som sa spytat,som v 25 tyzdni. Stahujeme sa do noveho domceka. Vcera som sa trochu natahovala s vesanim zaclon. Mala som dlhsie ruky hore,bola na spickach....neskor som citila mierne tvrdnutie bruska,tak som prestala a nechala to na manzela,dala si magnezium. Dnes citim mierne napatie podbruska. Nie som na rizikovom tehotenstve. Na internete som sa docitala,ze dvihanie ruk sa v tehotenstve zenam neodporuca kvoli pupocnej snure omotanej okolo krku dietatka ale spusteniu porodu....ale skorej si myslim,ze ide len o babske povery....Moze to byt len ponatohovane svalstvo? Babatku moze take nieco ublizit? Dakujem

 • Pichanie v podbrušku a vo vagíne

  , Autor: Margitkasedlackova

  Dobrý večer chcela by som sa opýtať ci je to normálne. Som 35+3, nedávno som bola hospitalizovana v nemocnici. No tam mi nič nezistili. Hlienova zátka mi odtiekla 18. 6 vraví sa ze sa pôrod spustí o 24 hodín no stále nič. Tvrdnutie bruška pocitujem,silné pohyby tiež ale objavilo sa u mňa nepríjemné pichanie vo vagine a v podbrušku. Je to normálne alebo je to vážne, čo to znamená. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  povera, že odchod hlienovej zátky je signálom pre spustenie pôrodu je nezmysel. Odchod zátky signalizuje, že sa začína dolná časť maternice pripravovať na pôrod, čo môže trvať aj 14 dní a viac.
  Pichanie v podbruší môže byť spôsobené zostupom hlavičky nižšie, čo je v tomto týždni normálne. Pôrod budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou okolo termínu, ako väčšina žien.

 • Skrátený krcek

  , Autor: Verunka5283

  Dobrý deň prajem.
  Aktuálne som 27+6tt a od 25+6 (teda dva týždne) som otvorená “úzko pre prst” a krcek skrátený na 27mm. Pociťujem pobolievanie v podbrusku bežne aj teraz aj napriek liečbe Progestanelle (2x1) a prísnemu kľudovom režimu. Takmer každý večer mi neskutočne tvrdne brucho, aj 15x určite. Je pravda že aj bábätko je najaktívnejšie práve večer, čo asi dosť rozdrazdi maternicu. Dávam si aj magnezium, striedam magnerot s magnosolvom. Čo mám a čo nemám robit, aby som sa zároveň doma nezblaznila ešte tie tri mesiace a aby som neohrozila tehotenstvo a bábätko? Ak mi pomáha to magnezium na tvrdnutie, môžem si pri častom tvrdnuti zvysit davku aj sama? Jeden lekár mi povedal nebrať magnezium vôbec, druhý že len 2x1 magnerot (čo mne osobne vôbec nestačí a musím si dať aspoň 3-4 denne aby mi menej tvrdlo). Ďakujem veľmi pekne za odpoved :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kľudový režim nepredlžuje graviditu a nie je indikovaný. Berte ďalej progestanelle a je potrebné sledovať krčok v pravideľných intervaloch, ak by sa skrátil pod 15 mm, je indikovaná hospitalizácia a podanie kortikoidov na zrenie pľúc plodu. Predčasný pôrod ak sa naozaj rozbehne sa nedá odvrátiť, jedine progestanelle znižuje pravdepodobnosť skracovania krčka tým, že ho spevňuje.

 • Krčok

  , Autor: simik1903

  Dobrý den pan doktor, som v 28tt, veľmi často už približne od 15tt pociťujem tvrdnutie brucha. Beriem magnézium, ale brusko tvrdne stále a často. Chodím na pravidelné kontroly, kde mi lekár kukne krčok, ale len palpačne. Sondou mi ešte nepozeral ani raz. Zrušil mi kľudový režim, tvrdil, že sa neotváram, ale aj tak ma to tvrdnutie znepokojuje. Je to niekedy aj 30x do dňa. Môze to sposobit predcasný porod? Alebo hrozí niečo, keď tak často tvrdne?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bezbolestné tvrdnutie svaloviny maternice ak nemá vplyv na krčok, nie je známkou rizika predčasného pôrodu. Poznámka ku kľudovému režimu - naozaj neexistujú dôkazy, že by kľudový režim predlžoval tehotenstvo u žien s hroziacim predčasným pôrodom. Meranie krčka ultrazvukom je najpresnejší ukazateľ rizika predčasného pôrodu a je odporúčané ho vykonávať.