• Fluomizin

    , Autor: Petra47

    Dobrý deň, som v 21 tt druhého tehotenstva. V prvom tehotenstve som bohužiaľ porodila mŕtve bábätko v 35 tt (príčina nezistená, iba zápal plodových obalov). Lekár na 3D sone ma upozornil, aby som si dávala pozor na výtor a infekcie. Keďže výtok mám skoro stále a necítila som sa úplne fit (sem-tam ma zasvrbelo/pichlo) išla som k lekárke. Lekárka mi vyšetrila moč a zobrala stery. Výsledky sú negatívne. No kým boli výsledky naordinovala mi preventívne Fluomizin 10 mg 6 tabliet a po dobratí probiotiká Gynoflor. Zobrala som zatiaľ 3 tabletky. V letáku sa píše, aby sa liečba neprerušovala. Mám tieto tabletky dobrať aj keď mi nič nie je a následne si dať aj probiotiká? Kedy môžem výtok považovať za nebezpečný? Ďakujem pekne za odpoveď

    Dobrý deň,
    výtok je v tehotnosti normálny. Je potrebné povedať, že infekcia plodových obalov iba zriedka vzniká prechodom z pošvy, často sa tam dostane krvou, z úplne iného ložiska v tele, napríklad z dutiny ústnej. Preto sa už v súčasnej dobe, kultivácie pošvy ako "skríning" rizika predčasného pôrodu a zápalu obalov neodporúčajú. Pošva má veľmi dynamický obsah baktérii, vôbec nezáleží, čo sa nájde na výtere, pretože úlohu hrá vzájomný pomer a zastúpenie, a ich interakcie. Výtok v tehotnosti je úplne normálny prejav, pretože hormony stimulujú pošvové bunky k zvýšenej sekrécii tekutiny. Ak nemáte problémy, toto nie je treba liečiť ani vyšetrovať.
    Takéto rôzne preventívne podania liečív do pošvy ja osobne neodporúčam.
    Probiotiká určite odporúčam, ale Gynoflor je na zváženie, pretože obsahuje estriol. Síce sa vstrebáva v malom množstve a pre plod nemusí byť ohrozením, nevidím dôvod, prečo pridávať tehotnej žene ďalšie estrogény.