Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Podobné otázky

 • Prietoky

  , Autor: NikaBartkova

  Dobrý deň, som v 38tyzdni 37+4 a pán Doktor mi povedal ze sú zlé prietoky RI 0,68
  AFI 11
  FHR 126
  maličký ma 2615g a predpísal mi oxyphilin.
  Je to až také vážne? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  z týchto údajov môžem iba orientačne niečo posúdiť, lebo nemám podrobné miery plodu. Váha plodu je na dolnej hranici normy (10. percentil), rovnako aj prietoky sú na hranici normy (95. percentil). V tomto prípade stačí opakované meranie o 14 dní. Oxyphilin je slovenský folklór, nikde na svete sa pri poruche prietokov nepodáva, je to taká naša stará tradícia, ale nebojte sa neškodí to, hoci to absolútne neúčinkuje.

 • Váha plodu

  , Autor: simik1903

  Dobrý deň pán doktor, ja mám otazku ohľadom váhy plodu.
  15.06 som bola u svojho lekara na velkom ultrazvuku, kde bolo vsetko v poriadku, ale pan doktor nepozeral prietoky ani nic take len premeral hlavicku, nozicku a brusko. Vtedy mal plod váhu 1648kg podla jeho ultrazvuku.
  Dnes 22.06 som bola u pána Grochala, povedal, že všetko je ukážkové, prietoky sú primerane vysoké, ževraj má dostatok živín aj kyslíka. Ide však o to, že na papieri som si všimla, že nameral takú istú vahu ako moj doktor - 1648gramov. Momentálne som v 31 týždni (30+2), čiže váha by celkom sedela, znepokojuje ma však, že je rovnaká ako minulý týždeň. Môže tam byť nejaká odchýlka alebo to mam riešiť s gynekológom? Pan doktor Grochal vravel, že je všetko v norme, rast primeraný...len som si nevšimla tú váhu.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak sa pozriete na vytlačené výsledky, máte tam síce odhad váhy, ale často k nemu býva aj "rozptyl" +- nejaké gramy. Odhadovaná hmotnos´t plodu sa počíta pomocou vzorca z nameraných hodnôt hlavičky, bruška a stehennej kosti. Vypočítaná hodnota je iba odhad s určitým rozptylom.
  Chyba merania u lekára na jednej hodnote môže byť až 3 mm, čo je približne práve hodnota, o koľko narastie hlavička alebo bruško za týždeň. Preto sa neodporúča opakovať merania s odstupom kratším ako je 14 dní, pretože namerané hodnoty v kratšom intervale spadajú do štatistickej chyby merania. Toto je presne Váš prípad, neznamená to že dieťa nenarástlo, iba to, že hodnoty spadli do štatistickej odchýlky. Netreba sa nijako znepokojovať.

 • Sono

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chodim k jednemu nemenovanemu gynekologovy a ten mi proste nikdy nepovie kolko moje dieta vazi ani meria a som stoho velmi nestastna v 29/6 tt som bola na sone BPDxFOCD:79-31/6,TADxAPD:256-29/5,FL:57-29/3 dalo by sa stohto usudit kolko vazi alebo meria??..dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to úplne zbytočná informácia, lebo váha plodu je iba odhad a je to úplne jedno, či váži v 30. týždni odhadom kilo a pol alebo kilo 35, alebo kilo 80.
  Doležité je, že plod je symetrický a rozmery sú v norme.

 • veľkosť plodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, v 35 tt som bola na ultrazvuku predpokladaná váha plodu bola 2800g +-400g a následne som bola na ultrazvuku v 37 tt a podľa ultrazvuku mal plod 2740 g +-300g. môj lekár na to nepovedal nič, len mám obavy, či je to v poriadku.
  ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v poriadku to samozrejme je, jediná chyba toho celého je, prečo Vám niekto robí takto zbytočne opakované ultrazvuky.
  Ultrazvuková hmotnosť je odhad. A vidíte, že je tam aj rozptyl takže prvý ultrazvuk mohla ste mať v reálu 2400 g a teraz 3040 gr.

 • 37TT

  , Autor: Registrovaný používateľ

  DOBRY DEN CHCEM SA SPYTAT SOM V 37TT A VAHA DIETATA JE UZ 3220G NIEJE TO MOC A BIOMETRIU A PRIETOKY MAM RI 0,67 S)D 3,1 CO TO PROSIM ZNAMENA DAKUJEM

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to no rmálna váha plodu blížiaceho sa do termínu, okrem toho je to iba odhad.
  Prietoky znamenajú aký odpor kladie placenta plodu, ak by sa v placente hromadila kyselina mliečna, bude klásť vyšší odpor a prietoky sa budú zvyšovať, Vaše hodnoty sú naprosto normálne.