• Váha plodu

    Dobrý deň pán doktor, ja mám otazku ohľadom váhy plodu.
    15.06 som bola u svojho lekara na velkom ultrazvuku, kde bolo vsetko v poriadku, ale pan doktor nepozeral prietoky ani nic take len premeral hlavicku, nozicku a brusko. Vtedy mal plod váhu 1648kg podla jeho ultrazvuku.
    Dnes 22.06 som bola u pána Grochala, povedal, že všetko je ukážkové, prietoky sú primerane vysoké, ževraj má dostatok živín aj kyslíka. Ide však o to, že na papieri som si všimla, že nameral takú istú vahu ako moj doktor - 1648gramov. Momentálne som v 31 týždni (30+2), čiže váha by celkom sedela, znepokojuje ma však, že je rovnaká ako minulý týždeň. Môže tam byť nejaká odchýlka alebo to mam riešiť s gynekológom? Pan doktor Grochal vravel, že je všetko v norme, rast primeraný...len som si nevšimla tú váhu.
    Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    ak sa pozriete na vytlačené výsledky, máte tam síce odhad váhy, ale často k nemu býva aj "rozptyl" +- nejaké gramy. Odhadovaná hmotnos´t plodu sa počíta pomocou vzorca z nameraných hodnôt hlavičky, bruška a stehennej kosti. Vypočítaná hodnota je iba odhad s určitým rozptylom.
    Chyba merania u lekára na jednej hodnote môže byť až 3 mm, čo je približne práve hodnota, o koľko narastie hlavička alebo bruško za týždeň. Preto sa neodporúča opakovať merania s odstupom kratším ako je 14 dní, pretože namerané hodnoty v kratšom intervale spadajú do štatistickej chyby merania. Toto je presne Váš prípad, neznamená to že dieťa nenarástlo, iba to, že hodnoty spadli do štatistickej odchýlky. Netreba sa nijako znepokojovať.