Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Mykóza

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň pán doktor.Chcela by som sa opýtať na nejakú úľavu od svrbenia v pošve a okolo.Liečila som sa polygynaxom,aj macmirorom a počas toho ako som brala tabletky vždy bolo dobre.No ako náhle som ich prestala brať tak prešli dva dni a problem sa znova vrátil.Neviete mi poradiť niečo čo mi prinesie pocit úľavy do ďalšej kontroly? Najlepšie niečo voľnopredajné.Celé tehotenstvo ma trápi tento problém a potrebujem niečo čo si môžem dať keď to príde,pretože kôli svrbeniu nedokážem v noci spať.Som 29tt.Ďakujem

Podobné otázky

 • Neustále zápaly v tehotenstve

  , Autor: Ami24

  Dobrý deň, som na konci 22 týždňa tehotenstva a pred týždňom mi bola z kultivacie zistená zvýšená baktéria Gardenela. Na to mi dal gynekolog macmiror ale po jednej vaginálnej tablete som mala neskutočne svrbenie asi alergická reakcia, tak som to musela vysadiť a Gynekolog mi predpísal fluomizin. 6 vaginálnych tabliet fluomizinu som vybrala ale stále pociťujem svrbenie a mám vodnatejsi biely výtok. Lekár mi už nechcel nič predpísať lebo že všetko ostatné (laktobacily) mam ok. To len kvôli tomu lebo som brala aj vaginalne probiotiká preventívne. Myslite si prosím, že je opäť vhodná kultivácia alebo ake lieky by som mohla ? Vôbec neviem či teraz po dobrati fluomizinu je to bakteriálna vaginoza alebo kvasinky lebo boli dni kedy sa mi tableta vôbec nerozpustila a nechcem ohroziť dieťa z dôvodu neustálych infekcii.
  Ďakujem pekne za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kultivácia je nezmysel, a má sa liečiť pacient. To že Vám vyšla nejaká gardnerella vôbec neznamená, že ste mali poruchu flóry. Teraz máte zrejme následky zbytočnej liečby a asi sa Vám premnožila mykóza kvôli tomu. Gardnerella môže byť normálna súčasť flóry a ak ste mali laktobacilly, tak ste nemali bakteriálnu vaginózu.
  Určite netreba kultiváciu, ak máte problémy pokračujte v probiotikách, ak by to do 2 dní neprešlo, kúpte si Jenamazol krém na mykozu.

 • Kvasinková infekcia

  , Autor: Trulinka

  Dobrý deň, som v 27tt a od začiatku tehotenstva ma trápi opakujúca sa kvasinková infekcia. Vybrala som rôzne vaginálne tablety, avšak po čase sa mi tá infekcia opäť vráti. Tentokrát mi gynekológ predpísal Fluco Sandoz 150 mg perorálne. Je to bezpečné pre dieťa? V pribalovom letáku aj na internete som sa dočítala že sa neodporúča užívať v tehotenstve. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  perorálny fluconazol sa v tehotnosti odporúča iba vo veľmi závažných prípadoch, pretože pokusy na zvieratách pri vysokom dávkovaní potvrdili možnosť poškodenia plodu. V 27. týždni je to však málo pravdepodobné. Napriek tomu by som viac odporúčal lokálne opakované liečby, ktoré sú bezpečné, žiaľ v tehotnosti môže mykoza sa vracať opakovane.

 • Ster potvrdena Candida

  , Autor: MatkaK

  Dobrý deň, som v 18tt dnes mi bola zo steru zistená Candida(mykoza) doktorka mi predpisala Jenamazol krém, ale v pribalovom letáku sa píše, že pocas tehotenstva sa ma pouzivat bez aplikátora, ktory je v balení. Chcem sa spýtať ako si to mam aplikovat iba z vonka ci aj do vnutra pošvy na prste alebo ako ? A este ako často ?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý den,
  na otázku som už zodpovedal, ale ešte chcem uviesť, že candida môže byť normálnou súčasťou flory pošvy, takže ak nemáte príznaky, nelieči sa.

 • Kúpanie v tehotenstve

  , Autor: Denyi

  Dobrý deň, prosim radu. Môj gynekológ neodporúča, ale ani nezakazuje kúpanie vo verejnom bazéne. Naštudovala som si čo všetko to obnáša, pripadne infekcie. No v týchto teplotách neviem odolať neísť sa kupat. Výsledky mám v poriadku, zaujíma ma či je takáto profilaxia v poriadku: probiotické capik Gynella Flora deň pred kúpanim, počas kúpania tampón senta protect a prezliekanie mokrých plaviek za suché a po kúpaní douzit ostatné probiotické capiky. S mykozami som nikdy problém nemala, cítim sa, že to bude fajn, len stále mám obavy či to nepredstavuje veľké riziko.
  Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  verejný bazén obsahuje vo vode chlór, ktorý môže v pošve ovplyvniť mikrobiálne zloženie tým, že vyhubí laktobacila a u žien s krehkou rovnováhou môže dôjsť k premnoženiu kvasiniek.
  Preto sa nemusíte obávať, že získate nejakú infekciu od iných ľudí, maximálne sa Vám premnožia Vaše vlastné kvasinky. Probiotické čípky sú dobrý nápad a určite si kúpanie v bazéne neodopierajte.

 • Žltý výtok bez akýchkoľvek iných príznakov v 19tt.

  , Autor: Lenik1999

  Dobrý deň prajem, už dlhšiu dobu ( cca 3 týždne) ma trápi žltý, žlto biely výtok. Iné príznaky nemám. Nič ma nesvrbi, nepáli. Bola som aj u gynekologicky, mykoza sa nepotvrdila. Viete co by mohlo byt dôvodom?. Ďakujem za informácie.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môže ísť o bežný tehotenský výtok, ktorý je spôsobený nadmernou stimuláciou pošvy tehotenskými hormónmi. Ak lekárka nenašla iné známky zápalu, nie je potrebné to riešiť.