Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Skrátený krčok v 22tt

  , Autor: Luckatsc

  Zdravím pán doktor,chcela by som sa opýtať.
  Dňa 30.1. ma prijali na pohotovosti pretože som mala doma krče v hornej časti brucha,medzi lopatkami a pociťovala som chvenie a tras tela.Bola to pravdepodobne tetánia a jej prejav alebo nejaké preťaženie počas dňa ale nebolo to v dolnej časti pri bábätku.No po prijati na pohotovosti mi spravili vyšetrrnie a zistili skrátenie krčku.V papieroch mám dva údaje a to: TVS: cervikometria 27mm a GV: cervix skrátený na 1,5cm,uterus dráždivý,
  vonkajšia bránka pre špičku prsta otvorená,vnútorná zatvorená,cervix polotuhej konzistencie.
  Po týždni ležania v nemocnici s vyvyšenou panvou mi dávali magnezium do žily a progesteron na zavádzanie.A po kontrolnom vyšetreni sa to nezmenilo akurat je pri údajoch dopísané: že hlavička nalieha na vchod,a Sp.:t.č.bez spootingu.
  ...Prepustili ma domov a nariadili kľudový režim,magnezium 2×denne,progesteron 2× denne.
  Chcela by som sa opýtať nakoľko je to vážne.Som z toho dosť vyľakaná pretože na fórach sú niektore pripady zašitia krčku no mne nič také nepovedali.Viete mi k tomu povedať niečo viac pretože som vystrašená.Ďakujem krásne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  27 mm nie je žiadna katastrofa, riziko predčasného pôrodu stúpa pri cervikometrií pod 25 mm.
  Nazdával som sa, že nezmysli ako vyvýšená panva sa už nikde nerobia, ale ako vidím, stále sa aplikujú nezmyselné postupy.
  Progesteron nič neskazí, v tom pokračujte a magnézium síce nepredlžuje graviditu, ale aspoň neškodí.
  Neexistuje dôkaz, že by kľudový režim znižoval riziko predčasného pôrodu alebo potratu. Všetko sa deje úplne inde, ak sa rozbehnú procesy vedúce k predčasnému pôrodu (zápal, poškodenie placenty, infekcia, imunitné procesy) tak sa predčasný pôrod (potrat) nedá zastaviť. U Vás som presvedčený, že sa nič také nedeje.
  Progesterón pri vaginálnom podaní sa vstrebáva rovno do krčka a spevňuje jeho konzistenciu, má význam pri jeho nedostatočnej funkcií.