Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,513 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • železo a euthyrox

  , Autor: lenkah

  Dobrý deň p. Dr.

  Prosím vás, som v 37. týždni a hodnotu HB mám 10,9. Beriem Euthyrox, lebo ma donútili, že hodnota TSH 5,13 a TPO 76 je strašná a čo všetko sa môže malému stať, keď to podcením :-) Viem, že sú to hraničné hodnoty a nič by sa mu nestalo, určite by netrpel kreténizmom, ale čo už :-) Nemohla som odmietnuť lieky. Ale teraz sa opakuje situácia so železom. Čítala som, že pred pôrodom zníženie železa je prirodzený stav a deje sa to z troch príčin:
  1. aby bola matka chránená pred infekciami
  2. redšia krv spôsobí lepšie prekrvenie dieťaťa
  3. znížením železa sa zas zvyšuje meď a tá zabraňuje predčasným pôrodným bolestiam, preto normálna hodnota je 115 a v tehotnosti je prirodzené zníženie, takže normálna hodnota je 100-110, ja mám 109-čo je norma v tehotnosti a zas mi predpísali lieky. To by mi až tak nevadilo i keď sa som radšej za dopĺňanie chýbajúcich vecí stravou a nie liekmi, ale horšie je to, že tieto dva lieky sa nemajú spolu užívať, navzájom sa ovplyvňujú a lekárom to vôbec nevadí, aj gynekológ aj endokrinológ mi povedal, že aj keď je v príbaľovom letáku napísané, že sa nesmú spolu užívať, ak je medzi nimi dlhší čas. odstup, tak to vraj nevadí. No čo si o tom myslíte? Nemusela som podľa mňa užívať ani jeden liek z týchto dvoch a určite by ani mne ani dieťaťu nič nebolo. V minulosti neboli lieky a všetci boli živý a zdravý a dožívali sa 100 rokov. Ja viem,že ak má niekto nejakú ťažkú chorobu, lieky treba užívať, ale čo už sa robí s tehotnými, kde sú výkyvy v hodnotách bežná vec-veď príroda to tak zariadila, tak neviem, prečo všetci tak preháňajú. Potom sa zistí, že napr. to pomohlo na to a na to ale že najnovšie štúdie dokazujú, že to zas poškodilo to a to. Čítala som teraz, že nejaká najnovšia štúdia dokázala, že matky, ktoré užívali tabletky na štítnu žľazu rodia viac dievčatiek lezbičiek ako matky, čo tieto hormóny neužívali, no uznajte. Celý svet je potom z hormónov prevrátený naruby.

  Nehnevajte sa za dĺžku príspevku, ja vám napíšem raz za rok a to sa už potom neviem zastaviť :-)
  Ďakujem
  Lenka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  normálna hodnota hemoglobínu pre tehotné je 115 ale absolútne množstvo hemoglobínu n ebýva u tehotných znížené fyziologicky, ide o tzv. hemodilúciu - tehotná má vačší objem krvi - krv obsahuje viac vody a je redšia, preto sa zdá koncentrácia hemoglobínu nižšia. Ak je nižšia hladina, tak je suplementácia železom vhodná, anémia matky má svoje komplikácie. V minulosti neboli lieky a preto v každej dedine mali svojho "kreténa" bol to vačšinou pastier koz, alebo miestny blázon, novorodenecká úmrtnosť bola cca. 100-500 x vyššia a materská až 1000 x vyššia.
  Priemerný vek dožitia bol cca. o tretinu nižší.
  A prosím si link na tú štúdiui o lesbičkách, rád by som zistil ako to autori zdovodňujú, ja som uvedenú štúdiu nenašiel, ale možno preto, že Nový Čas nemá tieto podrobnosti na webe.

Podobné otázky

 • železo a euthyrox - súvisiace linky na železo a lesbicizmus :-)

  , Autor: lenkah

  Dobrý deň,
  link na hodnotu hemoglobínu:
  http://vnimavetehotenstvo.sk/nedostatok-zeleza-v-tehotenstve-je-prirodzeny/#more
  http://nordicpharma.kontura.cz/tiskove_materialy/captafer_tehotne_A5_SK.pdf
  http://najmama.aktuality.sk/clanok/226238/anemia-v-tehotenstve-ohrozuje-dieta/

  Z uvedeného sa domnievam, že podávanie železa neuškodí, ale pri hodnote 109 to podľa mňa nie je nutné, možno mi to dali preventívne, lebo vedia, že pôrodom sa situácia zhoršuje, tak aby predišli komplikáciám.

  link na euthyrox a lesbicizmus:
  http://koktail.pravda.sk/lieky-na-stitnu-zlazu-zdroj-homosexuality-fkp-/sk_kzdravie.asp?c=A041207_090058_sk_kzdravie_p11

  Netvrdím, že to je pravda, ale našla som to a zhodou okolností v novinách, čo sa volajú pravda :-)
  Ďakujem
  Lenka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  uvedené laické informácie samozrejme nie sú relevantné a nijako by nemali ovplyvňovať užívanie predpísanej liečby, je to strašná chyba internetu, že obsahuje necenzurované informácie a vlastne každý laik a prípadne i psychopat može napísať na internet stránky, ktoré vzbudia v niektorých ľuďoch doveru. Hodnota 109 je už pod hranicou anémie ale je samozrejme vecou Vášho prístupu či budete niečo užívať alebo nie. Štúdiu z Pravdy som nenašiel, vyhľadal som si články spomínaného autora (prof. Ellis) a zistil som, že podľa jeho prác homosexuálni muži majú menej často krvnú skupinu A a homosexuálne ženy majú viac často krvnú skupinu A a nemajú žiadny rozdiel vo farbe vlasov a očí. A že ženy, ktoré pravideľne navštevujú kostol majú rovnakú šancu mať syna homosexuála a dcéru lesbičku ako ženy ktoré do kostola nechodia. O účinku tyroxínu žiadnu štúdiu nepublikoval, to si zrejme páni z pravdy neoverili a prebrali to z nejakého pofidérneho časopisu. A už sa nájde niekto, kto bude mať radšej dieťa kreténa, len aby nemal lesbičku.