Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,569 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nalez na mozgovom obale

  , Autor: Registrovaný používateľ

  chcela by som vas poprosiť o radu. Bola som na morfologickom ultrazvuku v 20tt, kde všetky merania boli v poriadku len sa pani doktorke nezdalo ako povedala zhrubnuta časť na jednej polovici mozgoveho obalu. keď som sa jej spytala že čo to ma za nasledok alebo čo to zapríčinuje povedala že si nie je ista či to tam je a poslala ma na ďalši ultrazvuk ku kolegovi o tyždeň. momentalne neviem čo mam očakavať resp. čoho sa obavať a preto by som bola rada keby ste mi to mohol objasniť, lebo ma čaka dosť dlhy týždeň... Prehladala som snáď všetky blogy a poradne a nikde som podobny problem nenašla. Na snimke je jedna časť okraja hlavičky tak viac ,,vysvietena,, a o niečo hrubšia ako na vrchnej str. snimku. ďakujem Katarina

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak je to to čo si myslím, že pani kolegyňa by mala absolvovať znovu kurzy ultrazvuku. Ultrazvukové vlnenie v prístroji sa pohlcuje a signál slabne, počítač umiestnený v prístroji s tým počíta a aby bol obraz symetrický, tak signál umelo zostilňuje. Dosledkom toho je, že kosť vzdialená od sondy býva "prepálená" teda software počítaču prestrelí signál a preto svieti výrazne viac. Je to najzákladnejší artefakt na ultrazvuku, vedie to k falošným diagnózam zvýšenej kostnej hmoty na lebke plodu, podobné niečo majú aj chirurgovia, žlčník sa im zdá niekedy, akoby v ňom bol piesok, mnoho zdravých žlčníkov už bolo kvoli tomu vybraných.
  Som presvedčený, že skúsený ultrazvukár, Vám povie, že máte zdravé dieťa, a skutočne som netušil, že ešte niekto má takéto medzery. Je však možné, že ide o niečo iné.