• Pôrodnica

    Dobrý deň, som v 32. týždni tehotenstva a riešim výber pôrodnice. Uvažujem nad pôrodnicou v zahraničí blízko Bratislavy. Ide o menšiu štátnu pôrodnicu, ktorá je súčasťou nemocnice, čo sa týka starostlivosti, povedali mi, že sa tam vedia postarať o rodiacu ženu kompletne vrátane možných komplikácii a o bábätko po skončenom 34. týždni ak je pôrodná váha vyššia ako 2 kg. Keďže chápem, že v prípade pôrodu v 35. až 37. týždni ide o predčasný pôrod, stále rozmýšľam nad tým, či v prípade, že by som naozaj začala rodiť v tomto období je bezpečné ísť do tejto pôrodnice alebo je lepšie použiť pôrodnicu v Bratislave, ktorá sa vie postarať o predčasne narodené deti. Zaoberám sa tým najmä preto lebo u nás v rodine sa už vyskytli takéto skoršie pôrody, a tak sa obavám aby to nebolo takto aj u mňa a chcem mať vopred rozmyslené čo v takejto situácii urobím. Viem, že na túto otázku mi asi nikto nedá jednoznačnú odpoveď ale zaujímala by ma aspoň Vaša skúsenosť s bábätkami narodenými v 35. až 37. týždni, či zvyknú mať nejaké problémy a vyžadovať špeciálnu starostlivosť ako predčasne narodené deti, resp. ako často sa to u takých bábätiek stáva. ďakujem.

    Dobrý deň,
    Asi viete, že si budete pôrod hradiť sama, čo samozrejme pri normálnom priebehu je menej ako oprava auta, ale iná vec je ak sa pôrod skomplikuje a je potrebná intenzívna liečba matky alebo novorodenca. Poisťovne pôrod v termíne nehradia, lebo sa nejedná o neočakávanů akůtnu situáciu.
    Ak sa nemocnica vie postarať o plod nad 2000 g, ide o tzv. intermediárne centrum a možno im plne dôverovať.