Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • placenta praevia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den p. Mudr. Zahumensky. Som v 33tt a mam diagnostikovanu placenta praevia completa. Krvacanie som doteraz ziadne nemala ani ine tazkosti. Prietoky som mala v poriadku. Poprosila by som Vas o popisanie postupu pred porodom a pri porode. Co ma caka a neminie? Prve dieta som rodila cisarskym rezom so spinalnou anestezou. Aj druhy porod bude cisarsky? V akej anestezii? Bude musiet byt naplanovany skor alebo nie? Ak ano, tak asi v ktorom tt.? Co este musim absolvovat pred porodom? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Ide o pomerne závažný stav, kombinácia kompletnej vcestnej placenty a stavu po cisárskom reze je vysoko rizikový z niektorých placentárnych komplikácii, mala by ste byť čo najskôr odoslaná na vyšie pracovisko, musí sa vylůčiť tzv. placenta acreta či increta. Vhodné je vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Určite stav nepodceňujte a čo najskôr navštívte pôrodnicu.

Podobné otázky

 • Placenta praevia v 30 tt

  , Autor: Ami24

  Dobrý deň, som 2,5 roka po sekcii a aktuálne v 30 tt a placenta mi prekrýva 1,5 cm vnútornú branku a je umiestnená na prednej stene. Tento stav mam od 17 tt. Krčok uzavretý 4, 5 cm. Podľa ultrazvuku mi zatiaľ neprerasta placenta do svaloviny maternice. Dieta je uložené priečne. Plus mi na poslednej poradni lekár povedal, že mam viac plodovej vody a dieťa je o 2 týždne popredu bez patologického nálezu. Cukrovku nemám. Moja otázka je, či je podľa vás potrebná hospitalizácia skôr pri tejto diagnóze placente praevia a či musím mať doma prísny kludovy rezim ? Plus sa chcem spýtať či riziko krvacania prichádza vtedy keď stojím alebo sedím ? Alebo ako sa dá tomu predchádzať ?Každý lekár ma na placentu praevia úplne iný názor…Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prísny kludový režim ani predčasná hospitalzácia nie sú nutné. Ale je potrebné superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie, či neprerastá placenta do jazvy na maternici, rovnako u nás robíme takto ženám aj vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Ak sa potvrdí vrastenie, ženy nehospitalizujeme, ale robíme im opakovaný cisársky rez v ukončenom 34. týždni gravidity. Ak sa nepotvrdí vrastanie, tak v 36.-37. týždni. U nás v Ružinove sa na takéto prípade špecializujeme, nie je problém Vás prevziať do starostlivosti. Ak ste aj z´daleka, stačí jedna krátka hospitalizácia pred pôrodom, kde si stav presne uzavrieme a potom si Vás prijmeme až k operácii.
  Ak máte záujem napíšte na
  zahumensky@ru.unb.sk

 • Placenta praevia totalis

  , Autor: Ami24

  Dobrý deň, som na konci 25 tt a lekár mi už s určitosťou povedal že mám placentu praevia totalis, že sa už určite nevytiahne vyššie. Za 2 týždne až mesiac mám ísť na magnetickú rezonanciu kvôli tomu, lebo som po cisárskom reze 2,5 roka a či mi neprerasta placenta. Doteraz som nesplnila ani nekrvacala našťastie. Dieťa je uložené priečne. Chcem sa spýtať či je naozaj pri tejto diagnóze potrebné už iba vyslovene ležať alebo si môžem dávať aspoň malé prechádzky. Samozrejme nezdviham nič ťažké, neupratujem ani nemám fyzickú námahu. Taktiež sa chcem spýtať od kedy podľa vás by som mala byt hospitalizovaná v nemocnici.
  Ďakujem veľmi pekne za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prísny kľudový režim nie je indikovaný, ale určite okrem MRI by bolo vhodné urobi´t aj podrobný ultrazvuk, ktorý je tiež presný na zistenie vrastenej placenta. Dokonca by som odporučil pôrod viesť v našej pôrodnici, ako jediní na Slovensku máme možnosti aj rádiológa ktorý nám preventívne vie dať cievky do ciev aby sa znížilo krvácanie.

 • Placenta praevia partialis

  , Autor: Ami24

  Dobrý deň, som na konci 21 týždňa tehotenstva a lekár mi diagnostikoval na morfologickom ultrazvuku tento týždeň placentu praevia partialis, cervix 40mm. Som 2,5 roka po prvej sekcii. Chcem sa spýtať či musím podľa vás vyslovene len ležať alebo si môžem dávať aspoň prechadzky ? Nakoľko mi môj lekár k tomu nič nepovedal, len že sa to môže ešte dvihnúť vyššie. Krvácanie som zatiaľ žiadne nemala.
  Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môžete žiť normálny život, dokonca až do 28. týždňa sa podľa niektorých štúdií nemusí obmedzovať ani sexuálny život, ja by som však v tomto bol opatrnejší.
  Treba počkať, ako sa placenta vytiahne, normálne môžete byť aktívna.
  Jediný problém vidím, že ak placenta ide z prednej steny, zrejme prekrýva jazvu po cisárskom reze, to môže byť problém, na to sa treba zamerať na ultrazvuku.

 • Placenta praevia a jej predčasne odlucovanie

  , Autor: Alis123

  Dobrý deň.
  Som 20+0, po páde som krvácala, vyjadrili podozrenie na odlucovanie placenty, plus diagnóza placenta praevia - do bránky vraj nezasahuje. Po 4 dňoch krvácanie už takmer úplne prestalo.
  Súvisí odlucovanie placenty zároveň s diagnózou placenta praevia? Pád nebol naozaj silný preto rozmyslam či nemohlo ísť len o náhodu že sa akurát spustilo krvácanie.
  Uvažujú nad prepustením...je nádej že to pár týždňov pri týchto podozreniach a diagnózach ešte potiahneme?
  A je potrebné len ležať, alebo môžem aj sedieť a základ je fyzicky sa nenamahat?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak placenta nezasahuje do bránky, nie je placenta praevia, maximálne nízko uložená placenta. Pád však môže spôsobiť odlučovanie placenty aj keď je normálne uložená. Neviem aký máte nález, aký rozsah placenty bol odlúčený a aký je ultrazvukový obraz. Ak nie je za placentou veľká zrazenina, tak je prognoza dobrá.

 • Placenta praevia partialis

  , Autor: Lula56

  Dobrý deň pán doktor, som v 24tt a mám placentu praevia partialis. Lekár mi nič k tomu nepovedal, len to, že sa ešte môže zdvihnúť. Môžete mi prosím k tomu napísať niečo viac, či je to nebezpečné? Veľmi sa bojím, mám za sebou 2potraty, jedno MMT, a pred 6rokmi sekciu. Mohlo toto všetko spôsobiť tu nízku placentu?
  V správe od lekára mám že cervix sakrálne 2,5cm, CK uzatvorený, USG TVS-cervikometria, cervix 3,1cm uzatvorený.
  Ďakujem krásne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cisársky rez v minulosti zvyšuje riziko nízkeho uloženia placenty. Je dôležité zistiť, či placenta prechádza cez jazvu na maternici a či sú na nej známky vrastania do svaloviny. Pri raste maternice sa naozaj môže dolný okraj placenty vytiahnuť vyššie, závisí však na viacerých faktoroch. Bude potrebný podrobný ultrazvuk okolo 30. týždňa.