Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • priberanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň chcem sa Vás opýtať koľlko kg má žena počas tehotenstva pribrať som v 22.týždni a moja gynekologička mi povedala že som pribrala veľa,moja pôvodná váha ja 56kg a doteraz som pribrala 13,5kg

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Priemerne priberie žena za tehotnosť 12 kg.
  My sme zistili, že ženy ktore priberu nad 15 kg majů zvýšené riziko, že im nadváha po porode ostane.

Podobné otázky

 • Priberanie v tehotenstve

  , Autor:

  Bojím sa nekontrolovaného priberania v tehotenstve

  Som v treťom mesiaci tehotenstva a už som pribrala 6 kg. Bojím sa, čo bude ďalej, lebo už teraz pri výške 165 cm vážim 88 kg. Snažím sa, ale neviem si poradiť so stravou, hlavne teraz, keď som tehotná.... Čo mám robiť? Ako sa mám stravovať? Koľko by som mala pri mojej východiskovej váhe 82 kg dokopy pribrať?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  musím Vás pochváliť, že sa zaoberáte aj touto stránkou tehotnosti. V minulosti sme sa často obávali nedostatočného priberania ako známky poruchy rastu plodu, teraz sa skôr obávame nadmerného nárastu hmotnosti, pretože nadmerný nárast váhy zvyšuje riziko niektorých komplikácii, ako je tehotenská cukrovka a neskorá preeklampsia. Okrem toho deti z takýchto tehotností majú celoživotne vyššie riziko poruchy metabolizmu a obezity.
  Preto sa odporúča sledovať si kalorický príjem a predovšetkým je veľmi vhodný aj pohyb. Ten sa zdá dokonca úplna základným opatrením pri prevencii tehotenskej cukrovky. Žiaľ mnoho gynekologov úplne zbytočne dáva aj zdravé tehotné na PN, čím sa zníži podstatne pohyb, k tomu si žena nestráži príjem a užíva aj niektoré vitamíny podporujúce chuť do jedla a priberanie plodu.
  Je možnosť aj konzultácie výživových poradcov, napríklad
  na sú Planeat (www.planeat.sk) alebo
  Nutriadapt (www.nutriadapt.sk). Napríklad v Planeat majú poistenci Dôvery zľavu 25 % na ich receptáre.

 • priberanie v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, som na konci 18+6 tt a cakam dvojcata. doteraz som skoro vobec nepribrala.moja vaha od zaciatku tehotnosti bola 57,5 kg a zvysila sa len o 1,5 kgi.Snazim sa zdravo stravovat, ale asi to nestaci. Je to u dvojcat normalne, alebo to treba neako riesit?Babatka zodpovedaju svojim vyvojom 18 +6 tyzdnu v ktorom som.Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  priberanie je prísne indiviudálne a v súčasnosti sme skor radi, kedy žena nepriberá nadmerne a drží si hmotnosť "na uzde". Plod/y si z Vášho tela a z Vašej stravy vezmú všetko potrebné.

 • 21tyzden

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry vecer chcem sa len informovat som v 21 tyzdni tehotenstva a mam vahu 70KG ktoru som mala aj na zaciatku v 10tyzdni som mala 73KG a od vtedy som sla s KG dole je to dobre alebo nie? zabudla som sa spytat gynekologa a vam dost doverujem zatial ste ma nesklamali dakujem za odpoved a este jedna vec doktor povedal ze je vsetko OK podla ultrazvuku dakujem pekny den prajem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to úplne normálne, priberanie je prísne individuálne, okrem toho už vieme, že hmotnosť plodu neodráža presne priberanie matky, preto sme radi, keď matka v tehotnosti nadmerne nepriberá a drží si hmotnosť.

 • Prilisne priberanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, pan doktor,

  je podla Vas vela, ak som v 35tt a doteraz som pribrala 14kg (povodna vaha 66kg pri vyske 171cm)? Moj lekar mi to povedal na poslednej kontrole. Tehotenstvo prebieha bez komplikacii.

  Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to síce nad priemer, ale nie je to žiadna katastrofa. Inak podľa našej štúdie, ženy ktoré priberú v tehotnosti nad 15 kg majú vyššie riziko vzniku obezity v čase 6 mesiacov po porode.

 • Nadmerné priberanie v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  som v 21. týždni tehotenstva a už doteraz som pribrala 10 kg, pričom sa neprejedám. Chcem sa spýtať, či je to v poriadku alebo môže ísť o nejaký problém. Ide o moje druhé tehotenstvo a prvýkrát som pribrala 18 kg, porodila som zdravú dcérku v 41.t.t. s hmotnosťou 3650 g a 51 cm. Pred prvým tehotenstvom som mala hmotnosť 63 kg pri výške 72 cm a pol roka po pôrode som ju bez problémov a obmedzovania znova prirodzene nadobudla a udržala som si ju až do ďalšieho tehotenstva. Teraz však v rovnakom týždni tehotenstva vážim už o dve kilá viac a aj môj gynekológ ma už na to upozornil. Snažím sa stravovať zdravo, určite nejem viac ako pred tehotenstvom, samozrejme, že si dám občas aj niečo sladké, ale menej než pred otehotnením, teraz to skôr obmedzujem. Jedávam päťkrát denne, akurát večeru až okolo ôsmej, ale skôr niečo ľahké. Myslím, že aj pohybu mám dosť, keďže sa celý deň venujem dvojročnej aktívnej dcérke, s ktorou som na materskej dovolenke. Preto ma dosť znepokojilo to rýchle priberanie na váhe. Môže v tom hrať nejakú úlohu aj dedičnosť? Moja mama totiž tiež pri každom zo svojich troch tehotenstiev pribrala okolo 20 kg, pričom predtým ani potom nemala nadváhu, všetci traja súrodenci sme zdraví s normálnou hmotnosťou.
  Ešte ma trápi jedna vec, v podbruší na pravej strane v oblasti bikín sa mi spravil pruh, ktorý ma občas pobolieva a cítim v ňom také pálivé teplo. V prvom tehotenstve som to mala tiež, ale až od siedmeho mesiaca, teraz je to skôr. Prvýkrát mi to nerobilo žiadne problémy počas tehotenstva ani pri pôrode a hneď po ňom mi to samé bez akéhokoľvek zásahu zmizlo. Zaujíma ma, či to môže mať znova rovnaký priebeh alebo bude potom potrebná operácia, či to môže v tehotenstve spôsobiť nejaké komplikácie a ako im predísť.
  Veľmi pekne ďakujem za odpovede na moje otázky.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  priberanie je individuálne a tých želaných 12 kg je iba priemer, niekto priberie viac, iný menej. Páči sa mi, že Váš lekár to sleduje a upozorňuje na to, lebo voľakedy sa sledovalo iba nedostatočné priberanie, a "čím viac" tým lepšie.
  Samozrejme okrem tuku možete aj zadržovať vodu, ale pokiaľ máte normálny krvný tlak, nie je potrebné to riešiť.
  Naďalej sa striedmo stravujte, a nedojedajte po malej :)
  Čo sa týka toho pruhu v slabine naozaj može ísť o herniu, ale je potrebné vyšetrenie, rieši sa to až po porode.