Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,503 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Dobrý deň !

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Chcela by som sa opýtať,aké možné vyšetrenia existuju po potratoch.. totiž ja som potratila 3krát..všetko zamlknuté potraty v 16tom týždni,v 8 týždni a 7 týždni... po druhom potrate mii potvrdili na hematologii trombofílny stav a antifosfolipidový syndrom.. ked som otehotnela tretíkrat pichala som si injekcie cleaxan0,2 plus tabletky anopyrin a dalšie vitamíny..ale zas som potratila..mam za sebou endokrinologiu plus genetiku,to dopadlo dobre.. plus stery na chlamydie,mykoplazmy a ueroplazmy,aj to som mala negatívne..na nete som našla aj imunologické vyšetrenie plus spermiogram pre manžela.už sme aj objednaní,ale ten spermiogram neviem či ho ma manžel absolvovať,lebo s otehotnením nemam problém.
    dočítala som sa že v zahraničí ako napriklad Praha su zdravotné strediska,kde existuju ovela viac vyšetrení,respektíve podrobnejšie.. preto zhanam informacie či nahodou neviete z hematologie robia v zahraničí dalšie vyšetrenia???tu na slovensku robia iba na trombofílny stav a syndrom lepivých doštičiek..z imunologie som našla,to aj uvažujem,ale ešte by som chcela hlavne tu hematologiu...
    Ďakujem veľmi pekne za informacie..

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    tzv. habituálne (opakované) potrácanie je veľmi zložitá medicínska problematika. V Prahe existuje na to špecializovaná poradňa v nemocnici Motol.
    Spermiogram je podľa mňa zbytočné vyšetrenie.
    Osobne si myslím, že by ste mala užívať nízkomolekulárny heparín ešte pred otehotnením a kortikoidy k tomu gestagény.
    Ak by to nevyšlo, vhodné je genetické vyšetrenie potrateného plodu.

Podobné otázky

  • Štítna žľaza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň !
    Chcela by som sa informovať že Vy aký máte názor
    2021 v júli som porodila dcéru a v decembri mi zistili hypertireozu Grawes Basedov do marca 2022 som brala lieky . Od apríla bez liečby mám výsledky stále v norme .Manželom plánujeme ďalšie babetko len neviem či pri tejto diagnóze môžme sa do toho pustiť ?som bez liečby hladine TsH Ft4 Ft3 v norme . Alebo ešte je príliš skoro zaťažovať štítnu žľazu ? Alebo keď sa náhodou zhoršia sa výsledky v tehotenstve dá sa s liekmi korigovať aby babetko nemalo problémy ?Dakujem za odpoved

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    primárne by ste mala Vašu otázku smerovať Vášmu endokrinológovi, ktorý určí riziko recidívy ochorenia. Správna funkcia štítnej žľazy je dôležitá nielen pre zdravý priebeh tehotnosti, ale aj vôbec pre možnosť otehotnenia.
    Ak máte ochorenie pod kontrolou a hodnoty v norme, záleží aj na protilátkach, to by Vám mal všetko zodpovedať ošetrujúci endokrinológ. Povedzte mu o Vašich plánoch, nech sa k tomu vyjadrí.