Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Gestóza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry

  Som momentálne v 35.TT ( konkrétne 34/2 ). Pred dvoma týždňami mi gynekológ nasadil Magnezium, NOSPA - 2x denne a Macmiror - 1x denne, kvôli tomu že je tam niečo pre " špic prsta ". Povedal : Krčok zatiaľ drží , ale je tam trochu otvorenie pre špic prsta. o 2 týždne som prišla na kontrolu a môj tlak bol 145/95, bez bielkovín v moči. Okamžite ma odoslal na sledovanie do nemocnice, s natočením CTG záznamu. V jeho pokeci pre ambulanciu rizikovej gravidity bola napísane- krčok takmer spracovaný, pre špic prsta, nález na pôrodných cestách a dg. gestóza. Na druhý deň som prišla znovu na kontrolu - kde sa malo rozhodnúť nastúpiť do nemocnice alebo nie - tlak bol ale už iba 120/90, CTG v obidvoch prípadoch v poriadku, bez bielkovín, nález palpačne normálny pre 3-rodičku, prietoky v poriadku ( mala ma už 2600g ). Poslali ma domov. Dnes ráno som sa zobudila s napuchnutými rukami aj nohami - iné problémy nemám ( trochu bolesti v chrbte večer , ale po nospe prestanú ) . Mám vyhľadať znovu nemocnicu nech sa na to pozrú? Hrozí nejaký predčasný pôrod ? Je pravda , že v ten deň čo som lietala po doktoroch som nič nepila ani nejedla - mala som totiž aj skúšky - tak som bola viac vystresovaná. Gestózu som nemala ani v jednom tehotenstve - iba v prvom som mala Edémy a Tlak 140/100 - ale to bolo už v 39 . TT a hneď mi indukovali pôrod. Môže existovať gestóza bez bielkovín v moči, len s edémami a KT ?
  je tu viac otázok, možno primitívne , ale asi by som sa vašou odpoveďou trochu ukľudnila, alebo bola k sebe trochu viac šetrná - moja stredná dcéra ešte nemá 2 roky, čiže fungujem na plné obrátky.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vyšetrenie moči papierikom nie je presné, my robíme štandardne zber moči za 24 hodín. Vhodné je vyšetrenie krvi na niektoré parametre.
  Preeklampsia je veľmi závažná a zákerná, určite je namieste opatrnosť.

Podobné otázky

 • cisarsky?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry,den,som v 32tyzdni gravidity, uz dlhsie mam diagnozy ako:hypertenzia 3stupna podla WHO,hypofunkcia stitnej zlazy,sinusova tachykardia,insuficiencia srdcovej chlopne,astma bronchiale,a ine a a najnovsie sa pridala aj gestoza,vsetky choroby su liecene liekmi a a sprejmi,uzivam aj ine prenatalne vitaminy a zelezo,chcem sa spytat,ci vzhladom na diagnozy mi lekar nariadi normalny porod,ktory si myslim ze je pre mna nebezpecny alebo cisarsky rez,ktory je bezpecnejsi.Chcela by som vediet vas nazor. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je potrebný dokladný nález alergologa a kardiologa, ktorí posúdia stav Vášho srdca a pľúc a na základe toho doporučia sposob vedenia porodu.
  Cisársky rez može byť pre Vás za určitých okolnosti nebezpečnejší ako spontánny porod, ste vysoko riziková pacientka, určite by ste mala rodiť na klinickom pracovisku.

 • doplnenie opuchy, KP

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chcela by som ešte par otazok na tu polohu a opuchy. vzhladom k tomu že moja lekarka ktora mala byt pri porode odchadza v tom čase na dovolenku tak som si dohovorili s primarkou termin mam 19.8. A som v 37tt, mam pocit že babetko sa mi otočilo priečne doteraz bolo KP a ndufam že by sa ešte otočilo zadočkom, chcela by som rodit cis.rezom kvoli tomu že som prvorodička, prve som potratila, a ešte k tomu ta gestoza a tlak, užívam sice lieky od tlaku dopegyt. Aký je vaš nazor ona skor uprednosnuje spontanny porod ako ju mam presvedčit k sekcii dost sa bojim tak a citim že babo je uložene v hornej časti maternice. Na poslednoim vyšetreni som bola otvorena iba na špičku prsta. kvoli gestoze som bola do od 21.-24.7 hosúpitalizovana. A tam mi primarka povedala že keby nastali nejake komplikacie pri porode vedia zoirganizovat sekciu tak dlho to trva to zorganizavanie sekcie nemože sa za ten čas babo zadusi t alebo niečo ine? Poradte mi prosim čo mama robit ja sa bojim že pridem aj to babo kedže prve som potratila. ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak ostáva plod zadočkom dole tak lekári dajú aj na Vaše želanie, ohľadne vedenia porodu.
  Závisí na veľkosti plodu aj na jeho presnej polohe.

 • OPUCHY NOH

  , Autor: Registrovaný používateľ

  DOBRY VECER DNES MA PREPUSTILI PO TROCH DNOCH Z NEMOCNICE KVOLI TYM OPUCHOM A TLAKU 130/90. LEKARKA MA TAM ODPORUCILA NA POZOROVANIE. VYSETRENIA KTORE MI ROBILI TEDA LABORATORNE BOL V PORIADKU AJ MOC NEGATIVNY V SPAVE PRE LEKARA MMA DIAGNOZU 013 JE TO /GESTOZA/? ALEBO IDE ONIECO INE? zAKLADNE OCHORENIA PRE K¨TORE SOM BOLA PRIJATA JE TU NAPISANE GESTAČNA HYPERTENZIA BEZ VÝZNAM.PROTEÍN URIE MOHLI BY STE MY VYSVETLIT ČO TO JE? ´DAKUJEM.A CHCELA BY SOM VEDIET VAS NAZOR NA TO ZE BABETKO MAM STALE OTOČENE kP TAK JE INDIKACIA NA SEKCIU KED SA MI ASI POTVRDILA TA GESTOSIS IN GRAV.USG: AP+, p.p.KP post.II, BP 87,5-35,3tg, FL 68,6-35,2tg, pl-fundus ZS-typ I, SID2,36, RI0,58. CTG-reakt.typ krivky. Vag.vys.hrdlo niečo skratene, vonk.br.na špic. prsta to znamena že som otvporena na špic prsta?, vnut.uzavreta, vody staja kontrakcie oved.čast vysoko nad vchdom, OPP136/min. mohli by ste sa mi ktomu vyjadrit aj vy dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  diatnoza O13 je tehotenská hypertenzia bez proteinúrie, teda nejde o gestozu. Ak sa nevylučuje bielkovina do moči tak sa nejedná o preeklampsiu, doležité je sledovať tlak.
  Samotné KP a vysoký tlak nie je rovno indikáciou na cisársky rez, závisí na mnohých faktoroch. na UZV chýba rozmer bruška, preto je bezcenné.
  Vaginálne vyšetrenie je normálne, ste otvorená pre špičku prsta.