• Serkláž

    Pán doktor, môj gynekológ mi odporúčal serkláž. Chcela by som vedieť, či je tento zákrok nutný, ako sa vykonáva, aká je vaša skúsenosť?

    Dobrý deň,
    cerclage (serkláž) je zašitie krčka maternice pri hroziacm potrate alebo predčasnom porode. Voľakedy sa tento výkon prevádzal veľmi často, pretože sa verilo, že za veľkú časť potratov či predčasných porodov može "slabý" krčok maternice.
    Teraz sa už vie, že to nie je pravda, že skoro všetky neskoré potraty či predčasné porody sú sposobené kontrakciami maternice, ktoré nemusí matka vnímať. Iba veľmi malá časť naozaj je sposobená chybou krčku a vtedy je cerclage potrebná.
    My robíme cerclage v prípade, kedy je krčok pri meraní ultrazvukom kratší ako 25 mm a je vylúčená infekcia a žena necítí žiadne kontrakcie. Avšak ani v týchto prípadoch nerobíme výkon automaticky, iba výberove.
    Vykonáva sa to v celkovej anestéze, krčok sa zašije kruhovitým stehom podobne ako sa zašíva pytel s múkou.