Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Serkláž

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor, môj gynekológ mi odporúčal serkláž. Chcela by som vedieť, či je tento zákrok nutný, ako sa vykonáva, aká je vaša skúsenosť?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cerclage (serkláž) je zašitie krčka maternice pri hroziacm potrate alebo predčasnom porode. Voľakedy sa tento výkon prevádzal veľmi často, pretože sa verilo, že za veľkú časť potratov či predčasných porodov može "slabý" krčok maternice.
  Teraz sa už vie, že to nie je pravda, že skoro všetky neskoré potraty či predčasné porody sú sposobené kontrakciami maternice, ktoré nemusí matka vnímať. Iba veľmi malá časť naozaj je sposobená chybou krčku a vtedy je cerclage potrebná.
  My robíme cerclage v prípade, kedy je krčok pri meraní ultrazvukom kratší ako 25 mm a je vylúčená infekcia a žena necítí žiadne kontrakcie. Avšak ani v týchto prípadoch nerobíme výkon automaticky, iba výberove.
  Vykonáva sa to v celkovej anestéze, krčok sa zašije kruhovitým stehom podobne ako sa zašíva pytel s múkou.

Podobné otázky

 • Skrátený krčok v 29tt

  , Autor: domiha

  Dobrý deň pán Doktor,
  Chcela by som sa spýtať, či sa mám závažne obávať predčasného pôrodu, keď pred mesiacom na kontrole mal môj krčok dĺžku 38mm a včera na kontrole pani doktorka zistila jeho skrátenie na 26mm... Nasadila mi progesterón a tiež magnerot 3x1 tbl denne. O týždeň mám ísť opäť na kontrolu, no, samozrejme, že v hlave už vidím obrovský výkričník pri slove predčasný pôrod :( V r. 2021 som absolvovala aj konizáciu. Čakajú ma posledné 2 týždne v práci, kde ale iba sedím pri PC, bez stresov. Všetky najbližšie akcie ako divadlo, návštevy a podobne som zrušila kvôli nariadenému kľudovému režimu doma. Mám sa však obávať, že 26mm je naozaj málo a hrozí mi predčasný pôrod?
  Ďakujem Vám vopred veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samotná konizácia zvyšuje riziko predčasného pôrodu cca. dvojnásobne. 26 mm je hraničný nález, užívajte progesteron vaginálne podľa odporučenia, uvidíme aká bude progresia. Ak by sa krčok skracoval, dá sa ešte zvážiť aj serkláž (zašitie).

 • Krčok

  , Autor: LillyD

  Dobrý deň.

  Chcem sa opýtať na váš názor na moj nález a odporúčanie doktora. Pri kontrole v 16tt mi zistil otvorený krčok a povedal, že to môže spôsobiť potrat (som po 1MA v 10tt kde sa robil kyret, užívam od začiatku tehu utrogestan a fraxiparine lebo mám 3 trombogilne stavy).
  nález: CS: 1, CM: 37,8mm s incip.funelingom. Mala som už ukončiť užívanie utrogestanu, doktor mi ho kázal brať ešte 10dní, potom vysadiť, naordinoval 3x denne magnerot a kludovy režim ale kontrolu až o mesiac. Mne to príde divne, keď mi hrozí potrat, vysadiť o 10dni utrogestan a prist na kontrolu až o mesiac - čo na to hovoríte? A aký mate názor na serklaž, či to sa už nerobí? Doktor to sice nespomenul ale teda vraj sa to niekedy robilo. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pootvorený krčok v 16. týždni je dosť neobvyklý nález. Magnézium a kľudový režim samozrejme nemajú vplyv na dlžku gravidity. Ak by bolo podozrenie na nedostatočnosť krčka, indikované je vaginálne podávanie Utrogestanu, ktorý spevňuje krčok, prípadne naozaj serkláž
  Kyretáž pri MA zvyšuje riziko predčasného pôrodu asi o 20%, preto už riešime túto diagnozu pomocou liekov.

 • Krčok

  , Autor: Vanesssss

  Dobrý deň p.doktor,
  Chcem sa pekne spýtať,momentálne som v 33 týždni tehotenstva.
  Pri prvom synovi som mala problém s krčkom maternice (v 17tt mal 2,7cm a mäkký)
  Tak následne kľudový režim a v 21 serkláž, rodila som v 39tt.
  Teraz som teda v tom 33tt, krčok som mala do 29tt 3,5 cm čo bolo super. No v poradni v 31 mal uz “len” 2,7cm ale zavrety a tuhy (cervikometria je robena vzdy, na zaklade nej su tie udaje)
  Teraz som bola dneska, o tyzden skor v poradni kvoli tlakom v spodku, a krcok ma 2,2cm, makký, ale zavretá. Cs mám 3.
  Samozrejme v kludovom rezime pokracujem (aj ked som mala do 29tt krcok fajn, preventivne som lezala uz od 20tt).
  Moja otazka znie, mozem podla Vas s tymto nalezom este aspon 3 tyzdne vydrzat? P.doktor mi dal magnezium a utrogestan do pošvy.

  Ďakujem Vám a prajem krásny deň.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  po 33. týždni už nemá cervikometria príliš výpovednú hodnotu, vy ste prvý krát donosila tehotenstvo a donosíte ho aj teraz, nálezy máte v podstate v norme.
  Neexistuje dôkaz, že by kľudový režim znižoval riziko predčasného pôrodu ani pri pokročilom náleze, zmeny na krčku sa dejú z úplne iných dôvodov. Utrogestan neuškodí ani magnézium.

 • krcok maternice

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, som na zaciatku 17.tt a cakam dvojcatka.Som uz 6 rokov po konizacii krcka maternice.Minuly tyzden mi doktor meral krcok (32mm)a povedal, ze krcok je slaby a moze sa kedykolvek otvorit.Zatial serklaz krcka mi neodporuca, len telesne setrenie. Prosim, poradte,aky postup je najvhodnejsi,dakujem.

 • Nutný pobyt v nemocnici ???

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den,
  Som v 33.tt,v 14 tt. mi robili serkláž.Od vtedy som mala domáci kludový režim ktorý som dodržiavala.V 31 tt. som však dostala mierne bolesti podobné menštruačným a slabučko som zakrvácala.Cítila som napätie v krčku - popichovanie a rezanie.Išla som do nemocnice,kde si ma nechali aj kvôli tomu že mi tvrdlo bruško - no to mi tvrdne už pár mesiacov a môj gynekolog to riešil Magne B6 a Diazepanom.Taktiež,že mam skrátený krčok na 1 cm a oslabený steh.Počas pobytu na oddelení sa mi stav výrazne zlepšil,bolesti prešli,tvrdnutie prešlo.Po 10 dnoch mi skontrolovali krčok - stav nezmenený,stále je krčok na 1 cm skrátený.Domov ma však nechce lekár pustit,hoci som cele tehotenstvo ležala a tiež by som aj nadalej ležala.Povedal mi,že ostanem ležat až do pôrodu čo je ešte 7 týždnov čo mne sa zdá absurdné.A myslim si.že to robi čisto len z finančných a kapacitných dôvodov.
  Pán doktor,aký mate na to názor?Môže ma nasilu držat v nemocnici?Môžem podpísat reverz s tým,že do tej pôrodnice pridem o par týždnov rodit?
  Dakujem