Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • brucho

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať že ako veľmi je nebezpečné tvrdnutie brucha, hrozí iba predčasný pôrod alebo sa môže niečo stať aj bábätku v brušku. Som v 28 tt a už niekoľko týždňov mi tvrdne brucho, doktorka mi dala magnézium, len mám pocit že mi vôbec nepomáha, aj mi vravela že ak tvrdnutie neustúpi mám prísť do nemocnice ale ja mám ešte jedno dieťatko kôli ktorému si nemôžem dovoliť ísť do nemocnice, tak to doma naťahujem koľko sa dá. To tvrdnutie nie je že na chvíľu ma to chytí, ono keď ma chytí tak nepustí iba ak si ľahnem ale čo z toho, keď sa postavím je tvrdé a strašne bolí opäť, už keď ma veľmi bolí a neviem ani chodiť tak si ľahnem, no pri dvojročnom dieťatku sa to nie vždy dá.Pri prvom tehotenstve som nič také nepoznala, ale teraz katastrofa, ak by som aj šla do nemocnice tak ako by mi tam pomohli? Kým tam budem ležať bude všetko ok ale keď odídem bude všetko po starom. A aby som nezabudla dodať nerobím doma už takmer nič z čoho by mi mohlo tvrdnuť, pomaly ani najesť sa nemôžem ísť a po pár krokoch je to tu.

  ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  liečbou na tieto kontrakcie je hlavne kľudový režim. Ak sa nemení nález na čípku, tak by nemalo nič hroziť, ale žiaľ predčasný porod je nevyspytateľná záležitosť a nedá sa garantovať, že sa nález náhle zmení a predčasne neporodíte. Iné riziká nehrozia.

Podobné otázky

 • Pohyby v 27 tyzdni

  , Autor: Janka12

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa spýtať aké sú normálne pohyby dieťaťa?alebo teda ako často by ich malo byť cítiť? Som v 26tt+2, placentu mám z prednej strany.. mala som už dni keď sa mi celé brucho vlnilo z pohybov, no veľa krát mám dni kedy cítim pohyby naozaj slabucko, keď tak väčšinou z boku, alebo zrazu také silné, akoby sklbnutie a potom nič... Tie "sklbnutia" čím to môže byť?
  som dosť chudá, 51 kg.. Netuším aká veľká môže byť placenta a odkiaľ pokial sa môže za ňu "schovať" že by tlmila pohyby.. myslíte že je to v poriadku? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pociťovanie pohybov plodu je veľmi individuálne. Plod vykonáva rôzne druhy pohybov, jednak končatinami (drobnejšie pohyby) ale aj celým telom, kedy sa vystiera a krčí, čo je cítiť ako šklbnutia alebo silné údery (hlavne hlavičkou). Placenta, množstvo plodovej vody, veľkosť plodu, ale aj pôrody v minulosti ovplyvňujú pociťovanie pohybov, preto nie je možné presne určiť, čo je normálne a čo nie.

 • Som tehotna?

  , Autor: Ale02

  Dobrý deň, minulú sobotu 10.2. Som mala pohlavný styk s priateľom. Použili sme pharmatex čípky aj kondóm. Potom sme natiahli ďalší a o cca 15 minút sme pokračovali ( priatel sa predtym vymočil aj utrel ruky aj ja). Neurobil sa však vo mne, prvý krát to bolo rychle vytiahol ho a ejakuloval do kondómu. Druhý krát na brucho. Mešká mi menštruácia ( mám nepravidelný cyklus) aktuálne mám hnedé špinenie 2hý deň.( no vcera ma prstoval trochu silnejšie) Urobila som si 4 včasné tehotenské testy a všetky sú negatívne. Mám sa obávať tehotenstva?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to iba 9 dní od možného oplodnenia, takže testy určite ešte nebudú pozitívne, ak by náhodou k nemu došlo.
  Treba počkať minimálne 14 dní a testy zopakova´t, hoci tehotenstvo je veľmi nepravdepodobné.
  Dajte si napísať hormonálnu antikoncepciu, je vysoko spoľahlivá a upraví sa Vám aj cyklus.

 • Bolesti brucha v tehotenstve

  , Autor: BerGab

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ma Váš názor. Som v 19t. a už približne mesiac mam bolesti podbruška. Bolesť prevláda ale hlavne na prvej strane. Niesu to menštruačné bolesti skôr by som povedala že mi pripomínajú ovulaciu alebo zapal mocoveho mechura. Je to pichľavá bolesť. Bola som aj na sone brucha v nemocnici ale tam je všetko v poriadku. Našli tam jedine malé množstvo tekutiny okolo tenkého čreva. Doktor ale povedal, že z toho ma brucho bolieť nemôže. Gynekológ ma dôkladnejšie vyšetril aj z vnútra. Vaječníky mam v poriadku sú čisté. Nič tam nenašiel čo by mi mohlo spôsobovať bolesť. Mam na krčku polip ale z toho asi tiež nemozem mať bolesti. Z výteru sa zistilo, že mám streptokoka B. a neskor sa zistilo aj že mám enterokoka. Užívam momentálne tabletky na vkladanie fluomizin.
  Moja otázka znie z čoho môžu byť tie bolesti? A druha otázka: Neublížim bábätku tým, že sa stále musím vaginálne liečiť?

  Dostala som dnes trochu strach lebo po užití prvej tabletky fluomizinu dnes necítim pohyby bábätka. Možno to s liekmi vôbec nesúvisí ale mam o bábätko strach. Ak by bábätko nebolo v poriadku mala by som nejaké iné príznaky?

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  streptokok aj enterokok môžu byť normálnou súčasťou pošvovej flory a neliečia sa, pokiaľ nemáte výtok a pálenie pošvy.
  Bolesti môže spôsobovať veľa príčin, nielen pôrodníckych, ale aj urologických (hromadenie moču v močovode), chirurgických (črevné zápaly) alebo aj ortopedických - porucha postoja. Rovnako môžu bolieť aj rozšírené žily v okolí maternice.
  Stav plodu s tým zrejme nesúvisí.

 • Môžem byť tehotná?

  , Autor: Sisi121986

  Dobrý deň menštruáciu som mala 20.1.2014 trvala 4 dní cyklus mam 26 dní.Na 9 DC sme mali nechraneny sex.teraz mam 18 DC a mam vytok a pobolieva ma už 2 dní brucho.mozem byť tehotná?dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte nechránený styk tak samozrejme tehotná môžete byť, počkajte na ďalšiu menštruáciu, ak sa nedostaví, spravte si tehotenský test.

 • Tehotenstvo 9tt a bolesti podbruška

  , Autor: Ria132

  Dobrý deň,

  nachádzam sa v 9tt a stále ma sem tam pobolieva brucho. Niekedy je to ako pichanie, inokedy pocit podobný menštruačným bolestiam. Je tento pocit ako pred menštruáciou ešte stále v poriadku aj v tomto týždni tehotestva alebo mám radšej najvštíviť gynekológa. Bolesti nie sú nijak strašné ani veľké, skór len take nepríjemné.

  Ďakujem za váš čas.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto problémy sú na začiatku tehotnosti časté, sú spôsobené postupným rastom maternice. Ak by aj hrozil potrat, lekár Vám nepomôže, preto je vyšetrenie zbytočné, treba počkať normálne na poradňu.