Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • železo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den!
  Pán dr.ja som brala železo Surbifer Durules asi 3 týždne,ale bolo mi z toho zle!Tak som povedala svojmu dr.že nech mi vypíše niečo iné,ale on mi povedal že ked som to brala aspon týžden tak nič sa nedeje,že už nemusím!
  Je to pravda?
  Ked je matka chudokrvná ubližuje to plodu?
  Za odpoved vcám dakujem

Podobné otázky

 • antibiotika

  , Autor: Ninus16

  Dobry den, pan doktor,
  rada by som sa opytala, dokedy je vhodne uzivat zelezo v tehotenstve, ci je to nutne aj v 3. trimestri a este by som sa rada opytala, ci je vaginalny krem Dalacin v 2 bezpecny v 3. trimestri, doktor mi ho predpisal kvoli premnozenej Lactobacillus species a Gardnerella vaginalis. Dakujem pekne za odpoved :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  železo v tehotnosti sa užíva predovšetkým vtedy, ak je nízka hladina červeného farbiva (hemoglobínu) v krvi, čo sa zistí pri vyšetrení krvného obrazu. Ak máte nižšie hladiny, je dobré ho užívať aj v treťom trimestri. Ženy s dvojíčkami užívajú železo preventívne, lebo majú vyššiu spotrebu.
  Dalacin je bezpečný ale určite sa má predpisovať iba vtedy, ak má žena príznaky, výsledky kultivácie sa obvykle neliečia.

 • Zápcha

  , Autor: Atina

  Dobrý večer,
  od 12. týždňa užívam Maltofer železo 2x za deň, od 30. týždňa 1x za deň.
  Som v 30. týždni tehotenstva. Stolicu mám momentálne
  asi každý piaty deň. Predtým som problém nemala, začalo sa to užívaním železa. Veľmi ťažko sa mi momentálne spúšťa stolica, cítim občas tlaky v konečníku, pichanie. Keď som 3 dni neužívala železo, tak stolicu som mala mäkkú. Stále mi len idú vetry.
  Na poradni som bola, všetko je v poriadku. Odporučili mi len 1x za deň užívať železo, v 29. týždni mi bol robený odber krvi a stále mám hgb pod 120, teraz 108.
  Ďakujem za radu

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je bežným vedľajším účinkom preparátov so železom, že spôsobujú zápchu. Okrem toho je to tiež bežným problémom v tehotnosti, pretože je mierne spomalený chod čriev, kvôli progesterónu.
  Môžete skúsiť zameniť preparát za iný, či Vám nesadne lepšie, ale pri hemoglobíne 108 nie je užívanie bezprostredne nutné, respktíve bude stačiť raz za dva dni.

 • Menší plod o 2tt

  , Autor: Kikushka

  Dobrý deň p. Doktor. Bola som na ultrazvuku v 30tt presne 30+2 na záver mi vyšlo, že dieťa je podľa UZV 28+1.
  BPD 82,6
  HC 278,7
  AC 224,1
  FL 56,4
  bez poruchy prietokov. Odhad hmotnosti 1246 +-182g.
  Lekár mi povedal, ze dieta ma menšie bruško a mám viacej jest. Za posledny mesiac som pribrala 5kg tak si myslim, ze sa stravujem dostatocne. Mam plus 17kg.
  Picham si clexan 0.2 a plus beriem ferretab 3x za tyzden. Od hematologa. Ine vitaminy neberiem a ani som nebrala, co sa tiez p. doktorke nepacilo.. Mam strach ci som nieco zle nespravila... Snazim sa jest zdravo ovocie, zelenina... Vo ferretab tabletkach je zelezo aj kyselina listova tak to brala tak, ze to su dostatocne vitaminy co potrebujem a co mi vlastne aj chybalo beriem ich cca od 2 trimestra. Prosim je to v poriadku tie vysledky uzv? Spravila som nieco zle? Za odpovede vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  naozaj neverím, že Vám odporučil viacej jesť. Ak dieťa neadekvátne rastie, nie je to v dôsledku stravy matky (teda nie u nás, možno v rovníkovej Afrike), ale v dôsledku nedostatočnej funkcie placenty. Stravou to naozaj neovplyvníte.
  Ak je naozaj adekvátne plod zmeraný a správne máte stanovený vek plodu podľa ultrazvuku v I. trimestri, tak sa jedná o zaostávanie v raste plodu. Je potrebné sledovanie rastu a u nás by sme robili aj monitoring stavu plodu pomocou počítačového CTG.

 • Miery v 37 tt

  , Autor: Tina12

  Dobrý deň,
  som v 36+1 týždni a dnes ma na poradni vystrašil môj gynekológ s tým že miery hlavičky a stehennej kosti sú menšie v porovnaní s bruškom a že je dieťatko moc malé, tak ma poslal na premeranie do nemocnice, kde povedali že miery sú súmerné, len je malá a ak o týždeň nepriberie 200-300 g, tak budem musieť ísť na hospitalizáciu (pôrod vychádza na 26.02.2023), doteraz bolo všetko ok (vrátane morfologickeho ultrazvuku), až na miernu anémiu, ale užívam železo.
  Miery, ktoré mi namerali v nemocnici sú nasledovné:
  BPD 8,37 /33+5/, AC 30,2 /34+1/, FL 6,6 /34+0/, EFW 2315 g
  Poprosím Vás o Vás názor.
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri ziistení menšieho plodu je potrebné vždy najprv skontrolovať, či je správne určený termín pôrodu v tehotenskom preukaze na základe prvého ultrazvukového vyšetrenia.
  Ak je plod naozaj menší, potom prichádzajú do úvahy 2 možnosti - buď sa jedná o konštitučne menší plod (proste plod má byť menší geneticky, nie všetky deti musia mať pri pôrode 3,5 kg) alebo sa jedná o nedostatočnú funkciu placenty. To sa dá vylúčiť práve sledovaním rastovej krivky (o koľko plod narastie medzi 2 vyšetreniami v rozmedzí minimálne 10 dní) a aj zhodnotením prietokov krvi v pupočníkovej tepne a mozgu plodu.

 • železo a euthyrox - súvisiace linky na železo a lesbicizmus :-)

  , Autor: lenkah

  Dobrý deň,
  link na hodnotu hemoglobínu:
  http://vnimavetehotenstvo.sk/nedostatok-zeleza-v-tehotenstve-je-prirodzeny/#more
  http://nordicpharma.kontura.cz/tiskove_materialy/captafer_tehotne_A5_SK.pdf
  http://najmama.aktuality.sk/clanok/226238/anemia-v-tehotenstve-ohrozuje-dieta/

  Z uvedeného sa domnievam, že podávanie železa neuškodí, ale pri hodnote 109 to podľa mňa nie je nutné, možno mi to dali preventívne, lebo vedia, že pôrodom sa situácia zhoršuje, tak aby predišli komplikáciám.

  link na euthyrox a lesbicizmus:
  http://koktail.pravda.sk/lieky-na-stitnu-zlazu-zdroj-homosexuality-fkp-/sk_kzdravie.asp?c=A041207_090058_sk_kzdravie_p11

  Netvrdím, že to je pravda, ale našla som to a zhodou okolností v novinách, čo sa volajú pravda :-)
  Ďakujem
  Lenka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  uvedené laické informácie samozrejme nie sú relevantné a nijako by nemali ovplyvňovať užívanie predpísanej liečby, je to strašná chyba internetu, že obsahuje necenzurované informácie a vlastne každý laik a prípadne i psychopat može napísať na internet stránky, ktoré vzbudia v niektorých ľuďoch doveru. Hodnota 109 je už pod hranicou anémie ale je samozrejme vecou Vášho prístupu či budete niečo užívať alebo nie. Štúdiu z Pravdy som nenašiel, vyhľadal som si články spomínaného autora (prof. Ellis) a zistil som, že podľa jeho prác homosexuálni muži majú menej často krvnú skupinu A a homosexuálne ženy majú viac často krvnú skupinu A a nemajú žiadny rozdiel vo farbe vlasov a očí. A že ženy, ktoré pravideľne navštevujú kostol majú rovnakú šancu mať syna homosexuála a dcéru lesbičku ako ženy ktoré do kostola nechodia. O účinku tyroxínu žiadnu štúdiu nepublikoval, to si zrejme páni z pravdy neoverili a prebrali to z nejakého pofidérneho časopisu. A už sa nájde niekto, kto bude mať radšej dieťa kreténa, len aby nemal lesbičku.