Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • sono

  , Autor: barbara088

  dobry den prosim vas chcem sa opytat na tieto vysledky tyz.podla PM20+2
  BPDxFOCD-46,0-19+0,AC-145-19+6,FL31,0-19+4,FREKVENCIA SRDCA+,POLOHA PLODU-KP,POHYBY PLODU+,CERVIX VEZIKULAZIA-NB+,PLACENTA LOKALIZACIA-ZS,PLACENTA GRADING-NT4,5MM.HYDRANION-NB+,PLODOVA VODA V NORME,ZODPOVEDA g.t.19+4.VUCH NEVIDI...... a pytala som sa aj na pohlavie hovoril dievca mozem to brat na 100%.su tie vysledky v poriadku.dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  výsledky sa zdajú v poriadku, a čo sa týka presnosti určenia pohlavia, nič nie je na 100% závisí to na kvalite prístroja a polohy plodu.

Podobné otázky

 • Inozitol

  , Autor: som

  Dobrý deň,
  bola som na sone 2 trimestri dr , ktorá robila sono mi odporucila užívať inozitol. Som 21tt na internete som sa, ale Dočítala len o prínosoch pri plánovaní tehotenstva. Môže sa užívať aj počas tehotenstva?
  Ďakujem

 • Sono

  , Autor: Kami9

  15. 01. 2024 (10:37) , Autor: Kami9
  Dobrý deň, chcela by som informovať , dnes som 37 deň cyklu, mávam nepravidelnú menštruáciu, dnes som bola na sone a doktorka tam ešte nič nevidela. Je toto prosím Vás v poriadku alebo sa mám obávať nejakého problému? A aký je postup pri stanovení tehotenstva? Odoberá sa najprv krv na hcg alebo najprv sono? V CAR mi robili najprv vyšetrenie z krvi , ktoré bolo smerodatné .
  Ešte by som doplnila , že všetky testy mi vyšli pozitívne. Na digitálnom mi vysiel tyzden 1-2.
  Ďakujem za odpoveď

 • Sono

  , Autor: Kami9

  Dobrý deň, chcela by som informovať , dnes som 37 deň cyklu, mávam nepravidelnú menštruáciu, dnes som bola na sone a doktorka tam ešte nič nevidela. Je toto prosím Vás v poriadku alebo sa mám obávať nejakého problému? A aký je postup pri stanovení tehotenstva? Odoberá sa najprv krv na hcg alebo najprv sono? V CAR mi robili najprv vyšetrenie z krvi , ktoré bolo smerodatné .
  Ďakujem za odpoveď

 • Termín pôrodu

  , Autor: Pmpm

  Dobrý deň, pán doktor. Ako to je s termínom pôrodu? Môj cyklus sa vždy pohyboval v rozpätí od 33-42 dní, každý mesiac inak. Keď som otehotnela, lekár mi vyrátal termín podľa PM. V prvom trimestri som absolvovala 3 ultrazvuky s meraním. V 8. a 10.tt ich robil môj gynekológ a podľa obidvoch bolo embryo o týždeň pozadu. V 9.tt som kvôli ťažkostiam absolvvala vyšetrenie i sono v nemecnici, kde mi lekár tiež povedal, že je to tak týžden pozadu. No termín pôrodu mi nikto neupravoval. Až tesne pred pôrodom mi lekárka upravila/posunula termín o týždeň neskôr na základe ultrazvukov v 1.trimestri. Pôrod mi nakoniec vyvolávali. Podľa termínu na základe PM to bolo 17 dní po, podľa sona v 1.trimestri 10 dní po. Hrozia dieťaťu nejaké komplikácie, keď sa narodí neskoro po termíne?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to častá chyba ktorá sa robí, že sa berie nepresný termín podľa menštruácie a neupraví sa na presný podľa prvého ultrazvuku. Žiaľ stretávame sa s tým veľmi často a prináša to rôzne komplikácie, napríklad pri indukcií pôrodu kvôli prenášaniu a podobne, podobne ako to bolo vo Vašom prípade. Lekár v nemocnici postupoval samozrejme správne, celú dobu ste mali vedenú poradňu s nesprávne stanoveným termínom.
  U nás v nemocnici vždy už pri prvej návšteve v našej poradni korigujeme stanovený termín podľa I. ultrazvuku a často sú naše rodičky prekvapené, ako nesprávne mali vedenú poradňu na rajóne. Ale hlavne, že sa zbytočne merajú rozmery panvy (zbytočné a potenciálne škodlivé vyšetrenie, lebo vonkajšie rozmery nehovoria nič o pôrodnom kanály), alebo že sa odoberá krv na vyšetrenie rubeoly (sme všetci očkovaní a rubeola sa u nás vďaka tomu nevyskytuje).

 • Krčok pred pôrodom

  , Autor: MataMata

  Dobrý deň, pan profesor, chcela by som sa vas opýtať, ako to je s krckom pred pôrodom. U moje pani doktorky som bola naposledy 18.12., to som bola akurát v 36+5 a pani doktorka mi povedala ze kŕčok ma 4 cm. Potom od 28.12. som už išla do poradne do nemocnice a pani doktorka mi po palpačnom vyšetrení do spraví napísala, ze portio vysoko, nedosahujem. Moč a tlak som mala ok, aj sono bolo v poriadku, bábätko bolo aktívne a to som bola akurát v 38+1. Včera v 39+1 som bola zas v poradni a bola som na pasoch, mala sa tam vrtela ako diva, moč a tlak boli zas ok, ale pani doktorka ma už palpačne nepozerala a ani sono mi nerobila. Ze podla pasov je všetko ok. A chcem sa teda opýtať. Keďže 10.1 mam termin pôrodu a ak dovtedy neporodim, tak mam ist zas do poradne, ze co teda pre mna znamena ten nalez portio vysoko, nedosahujem? Znamená to ze stále sa ešte u mňa nic nedeje a nevyzerá to zatiaľ na pôrod? Babatko je uz 2 mesiace dolu hlavou, ze vraj je vsetko ok pripravene pre prirodzený pôrod. Tehotenstvo prebieha cely cas ok, uzivam euthyrox 25 mg a picham si fraxiparine 0,3 ml. Tehotná som vďaka IVF. Jedine co ma teraz este napadlo a teda neviem ci to spravne pisem a chape, ze viem ze sa zvykne merat panva kvoli tomu ci je zena uzka a ci by porodila prirodzene. Tak mne zatial nikto nic nemeral. Dakujem za vase odpovede.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  o význame vyšetrenia cez pošvu ku koncu gravidity sa vedú isté polemiky, momentálne sa mu väčšinou nepripisuje výrazný klinický význam, dokonca, pri vyšetrení prstom v kanáli krčka maternice môže byť vyvolané slabé krvácanie a špinenie, alebo slabé kontrakcie.
  Podľa Vášho popisu bola hlavička plodu zrejme dosť vysoko a kolegyňa preto nenahmatala krčok maternice, lebo nemala oporu v hlavičke plodu, čo sa stáva. Nič iné sa z toho nedá vyvodiť, stačí počkať ako sa bude stav vyvíjať a 10 dní po termíne sa odporúča hospitalizácia a vyvolanie pôrodu. V súčasnosti sa pri vyvolaní pôrodu najviac sústredíme na prípravu krčka maternice pomocou balonika alebo špeciálnych tyčiniek a pôrodnú činnosť vyvolávame až keď je krčok pripravený. U nás v Ružinove máme úspešnosť vyvolávania pôrodu u prvorodičiek 82%, iba 18% žien pri vyvolávanom pôrode skončí u nás cisárskym rezom.
  Meranie panvy je úplne zastaraný a skôr škodlivý zlozvyk z minulosti, vonkajšie rozmery panvy absolútne nič nehovoria o pôrodnom kanále.