Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • železo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den!
  Chcem sa vás na niečo opýtat.Vypísal mi lekár Sorbifer Durules lieky a chcela by som vediet či sa tento liek možem užívat spolu s Magne B6.Som v 29tt.
  Dakujem

Podobné otázky

 • Kyselina listová

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý večer pán doktor,
  chcela by som sa opýtať ako je to s užívaním kyseliny listovej počas tehotenstva. Viem že prvé 3 mesiace tehotenstva je kyselinu potrebné užívať, aby sa predišlo rázštepom pery, vrodenými vadám a podobne, a chcela som sa opýtať či je potrebné alebo vhodne ju užívať aj naďalej do konca tehotenstva alebo to už nie je potrebné. Ja som momentálne v 19+5 tt a kyselinu užívam každý jeden deň. Tento týždeň som mala aj výsledky z tripple testu a morfologické sono a chvalabohu je všetko v poriadku, preto ma zaujíma či ma užívanie kyseliny listovej v tabletkovej forme (užívam jamieson kyselinu) vplyv na vývoj bábätka alebo už nie je nutne ju užívať. K tomu užívam ešte aj železo keďže som bola vždy anemicka.
  A tiež by ma ešte zaujímalo či to môže ovplyvniť veľkosť plodu pri narodení. Viem že užívanie kadejakých vitamínov ma vplyv na to, že sa bábätka rodia veľké.
  Vopred dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kyselina listová nespôsobuje nadmerný rast plodu, z toho sa upodozrieva predovšetkým vitamín B6. Pre plod má význam užívanie kyseliny listovej iba počas prvého trimestru, teda do 13. týždňa, existujú práce, ktoré potvrdili, že užívanie počas druhého trimestru znižuje riziko preeklampsie, takže v tom kľudne pokračujte, určite neurobíte chybu.

 • antibiotika

  , Autor: Ninus16

  Dobry den, pan doktor,
  rada by som sa opytala, dokedy je vhodne uzivat zelezo v tehotenstve, ci je to nutne aj v 3. trimestri a este by som sa rada opytala, ci je vaginalny krem Dalacin v 2 bezpecny v 3. trimestri, doktor mi ho predpisal kvoli premnozenej Lactobacillus species a Gardnerella vaginalis. Dakujem pekne za odpoved :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  železo v tehotnosti sa užíva predovšetkým vtedy, ak je nízka hladina červeného farbiva (hemoglobínu) v krvi, čo sa zistí pri vyšetrení krvného obrazu. Ak máte nižšie hladiny, je dobré ho užívať aj v treťom trimestri. Ženy s dvojíčkami užívajú železo preventívne, lebo majú vyššiu spotrebu.
  Dalacin je bezpečný ale určite sa má predpisovať iba vtedy, ak má žena príznaky, výsledky kultivácie sa obvykle neliečia.

 • Zápcha

  , Autor: Atina

  Dobrý večer,
  od 12. týždňa užívam Maltofer železo 2x za deň, od 30. týždňa 1x za deň.
  Som v 30. týždni tehotenstva. Stolicu mám momentálne
  asi každý piaty deň. Predtým som problém nemala, začalo sa to užívaním železa. Veľmi ťažko sa mi momentálne spúšťa stolica, cítim občas tlaky v konečníku, pichanie. Keď som 3 dni neužívala železo, tak stolicu som mala mäkkú. Stále mi len idú vetry.
  Na poradni som bola, všetko je v poriadku. Odporučili mi len 1x za deň užívať železo, v 29. týždni mi bol robený odber krvi a stále mám hgb pod 120, teraz 108.
  Ďakujem za radu

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je bežným vedľajším účinkom preparátov so železom, že spôsobujú zápchu. Okrem toho je to tiež bežným problémom v tehotnosti, pretože je mierne spomalený chod čriev, kvôli progesterónu.
  Môžete skúsiť zameniť preparát za iný, či Vám nesadne lepšie, ale pri hemoglobíne 108 nie je užívanie bezprostredne nutné, respktíve bude stačiť raz za dva dni.

 • Menší plod o 2tt

  , Autor: Kikushka

  Dobrý deň p. Doktor. Bola som na ultrazvuku v 30tt presne 30+2 na záver mi vyšlo, že dieťa je podľa UZV 28+1.
  BPD 82,6
  HC 278,7
  AC 224,1
  FL 56,4
  bez poruchy prietokov. Odhad hmotnosti 1246 +-182g.
  Lekár mi povedal, ze dieta ma menšie bruško a mám viacej jest. Za posledny mesiac som pribrala 5kg tak si myslim, ze sa stravujem dostatocne. Mam plus 17kg.
  Picham si clexan 0.2 a plus beriem ferretab 3x za tyzden. Od hematologa. Ine vitaminy neberiem a ani som nebrala, co sa tiez p. doktorke nepacilo.. Mam strach ci som nieco zle nespravila... Snazim sa jest zdravo ovocie, zelenina... Vo ferretab tabletkach je zelezo aj kyselina listova tak to brala tak, ze to su dostatocne vitaminy co potrebujem a co mi vlastne aj chybalo beriem ich cca od 2 trimestra. Prosim je to v poriadku tie vysledky uzv? Spravila som nieco zle? Za odpovede vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  naozaj neverím, že Vám odporučil viacej jesť. Ak dieťa neadekvátne rastie, nie je to v dôsledku stravy matky (teda nie u nás, možno v rovníkovej Afrike), ale v dôsledku nedostatočnej funkcie placenty. Stravou to naozaj neovplyvníte.
  Ak je naozaj adekvátne plod zmeraný a správne máte stanovený vek plodu podľa ultrazvuku v I. trimestri, tak sa jedná o zaostávanie v raste plodu. Je potrebné sledovanie rastu a u nás by sme robili aj monitoring stavu plodu pomocou počítačového CTG.

 • Miery v 37 tt

  , Autor: Tina12

  Dobrý deň,
  som v 36+1 týždni a dnes ma na poradni vystrašil môj gynekológ s tým že miery hlavičky a stehennej kosti sú menšie v porovnaní s bruškom a že je dieťatko moc malé, tak ma poslal na premeranie do nemocnice, kde povedali že miery sú súmerné, len je malá a ak o týždeň nepriberie 200-300 g, tak budem musieť ísť na hospitalizáciu (pôrod vychádza na 26.02.2023), doteraz bolo všetko ok (vrátane morfologickeho ultrazvuku), až na miernu anémiu, ale užívam železo.
  Miery, ktoré mi namerali v nemocnici sú nasledovné:
  BPD 8,37 /33+5/, AC 30,2 /34+1/, FL 6,6 /34+0/, EFW 2315 g
  Poprosím Vás o Vás názor.
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri ziistení menšieho plodu je potrebné vždy najprv skontrolovať, či je správne určený termín pôrodu v tehotenskom preukaze na základe prvého ultrazvukového vyšetrenia.
  Ak je plod naozaj menší, potom prichádzajú do úvahy 2 možnosti - buď sa jedná o konštitučne menší plod (proste plod má byť menší geneticky, nie všetky deti musia mať pri pôrode 3,5 kg) alebo sa jedná o nedostatočnú funkciu placenty. To sa dá vylúčiť práve sledovaním rastovej krivky (o koľko plod narastie medzi 2 vyšetreniami v rozmedzí minimálne 10 dní) a aj zhodnotením prietokov krvi v pupočníkovej tepne a mozgu plodu.