Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • ovulacia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcela by som sa opytat ci moze zena ked nema menstruaciu ovulovat pocas dojcenia. Dakujem za odpoved a vas cas.

Podobné otázky

 • počatie

  , Autor: lola52637

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Poslednú MS som mala 02.11.2023 do 08.11.2023 (7 dni) priemerný cyklus (vypočítaný za 6 mesiacov) mám 31 dni, mala som nechránený pohlavný styk 11.11.2023 (partner A), potom som si našla iného partnera a od 12.11 sme spolu (partner B), momentálne som tehotná v 34+6 podľa MS (termín pôrodu 08.08.2024), ale podľa USG som v 34+3 (termín 11.08) - tento termín mám stanovený aj na základe USG v 1. trimestri (v 7. a 8 tt.) Dokonca mi aj kompozitný vek na morfologickom USG vyšiel o 3 dni menej, podľa mojich výpočtov mi to vychádza že som ovulaciu mala okolo 19.11, preto sa chcem opýtať, či to vychádza, že otcom je partner B, keďže neviem či by spermie z dňa 11.11 vydržali tak dlho. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade ovulácia môže byť posunutá každým smerom. Takto sa pravdy nedopátrate, pretože hypoteticky môže byť otcom ktorýkoľvek z partnerov.
  Ak Vám záleží na tom, aby ste vedeli, kto je skutočný biologický otec, dajte si spraviť testy otcovstva z krvi, ktoré pomerne presne vylúčia otcovstvo.

 • Antibiotiká v prvých týždňoch tehotenstva

  , Autor: Alis123

  Dobrý deň p.doktor, dnes mi vyšiel pozitívny tehotenský test, stale mam niekoľko dni do menštruácie, a vsak kvoli zdravotným problémom mam užívať antibiotiká. Prosim Vás môže užívanie antibiotík v takto skorom týždni uskodit? Alebo je to v týchto skorých týždňoch ked dieťatko nie je napojené na matku placentou este bezpečne? Posledná menstruacia bola 7.juna, ovulacia prebehla cca 23.juna. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  načo si robíte testy takto skoro? Aj tak sa takmer polovica plodov spontánne potratí a vy to nemáte ako ovplyvniť, zárodok odkrváca pri menštruácii. Testy sa robia minimálne 7 dní po vynechanej menštruácii.
  Niektoré antibiotiká (hlavne tetracyklíny) môžu poškodiť plod, ale takto na začiatku je to všetko alebo nič, ak by bol plod poškodený, tak sa potratí.

 • Urcenie tyzdna tehotenstva

  , Autor: KarlaK

  Dobrý deň tyzdne tehotenstva sa urcuju podla MS alebo sona… čo je presnejsie?

  V aprili som bola na prvotrimestrialnom skriningu kde mi vysiel tyzden tehotenstva 12+2 o tyzden viac ako podla MS …upravili aj termin porodu o 6 dni skor.. Ms som mala 4.2 (mozno to bolo uhnezdovanie neviem) ovulaciu okolo 20.2 mam 32 dnovy cyklus podla upraveneho tyzdna sona to vychadza ze som otehotnela koncom januara … Lenze v january som mala ovulaciu okolo 20 teho mne to vobec nijak na nic nesedi Ak vsak sa pocita podla MS tak jedine koncom februara som mohla otehotniet Chcem
  len vediet ze babatko je podla nameranych hodnot na usg v poriadku…
  Akutálne podla sona som 21+2 podla ms 20 tyzden viem ze tyzden hore dole nezohrava velku rolu ale pre vlastnu spokojnost ma to zaujima
  Viem kedy sme mali pohlavny styk kedze o babatko sme sa snazili 2 roky a isli sme podla menstruacneho kalendara .
  Vo february 17.2 a 20.2 pisem o datumoch najblizsich k ovulacii.
  Januar 17.1 19.1 20.1
  Jedine ze som mohla mat posunut ovulaciu na koniec januara neviem vobec ku ktoremu datumu som mohla otehotniet. Tiez mi vysli zle vysledky na downov syndrom a preto sa obavam ze ci aj tie datumy to nemohli skreslit

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najpresnejší termín pôrodu sa stanovuje pomocou ultrazvukového vyšetrenia medzi 9. - 13. týždňom. Neskôr sa termín nesmie upravovať, lebo plody už rastú individuálne. Až 40%žien udáva nesprávny termín menštruácie, alebo má nepravidelný cyklus. Ovulácia sa môže pri styku posunúť aj na skôr, a naopak, spermie prežívajú v tele ženy dlhšiu dobu a otehotnieť sa dá aj neskôr po styku.

 • Tehotenstvo počas menštruácie

  , Autor: michala2703

  Dobrý deň, chcela by slm sa opýtať, s priateľom sme mali pohlavný styk počas menštruácie v tretí deň, s tam že priateľ sa do mňa urobil. Všade čítam že je možnosť otehotnenia počas menštruácie, tak sa pýtam aj vás. Dakujem. Na viacerých stránkach písali že spermie vedia prežiť v tele aj 5-6 dni a tým pádom ak príde ovulácia môžem otehotnieť. Menstruacia mi konci 5.3 a ovulácii v kalendári mám 9.3. Dakujem

 • Menší plod

  , Autor: mum001

  Dobrý deň, na prvej poradni, 2 týždne od pozitívneho testu mi bolo povedané, že plod na ultrazvuku je o 2 týždne menší oproti týždňu určeného podľa menštruácie, bolo však vidieť aktivitu srdiečka. Ovulácia však nemohla byť posunutá, nakoľko spermie by už taký dlhý čas neprežili. Chcem sa preto opýtať, či je takýto stav v poriadku, aj napriek predpokladu, že ovulácia nebola posunutá. Prvé dieťa bolo tiež menšie od prvého ultrazvuku a pri narodení malo 2500g 46 cm. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak je meranie správne, ta to možné nie je. Plod na začiatku vždy rastie rovnako. Takže ste buď otehotnela neskôr, alebo meranie nebolo prevedené adekvátne.