Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Tlak krvi

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, môže opakované meranie tlaku krvi /cca 7 krát za sebou - pokazený tlakomer/ pôsobiť negatívne na plod? Ďakujem,

Podobné otázky

 • Bielkovina v moči

  , Autor: Mirilla

  Dobrý deň , pán doktor,

  chcem sa opýtať, dnes som bola na pohotovosti s bolesťami v podbrušku som v 24tt.
  Čo znamená bielkovina v moci na jeden krížik ?
  Po urobeni Sona a vyšetrení krčka ma poslali domov že je všetko vporiadku.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bielkovina v moči na jeden krížik býva pozitívna často pri zanesení výtoku z pošvy pri močení, a neznamená to nič dôležité.
  Pri výraznejšom náleze to môže byť známkou preeklampsie (býva aj vyšší tlak krvi) alebo močovej infekcie (bývajú známky zápalu močového mechúra).

 • Vysoký spodný tlak

  , Autor: Katarína03

  Dobrý deň, je nutné robiť paniku kvôli vysokému spodnému tlaku ? Nie je to pravidlom no pri merávaní mávam tlak aj 140/100 alebo 136/98. Ten vrchný mi nepríde tak strašný ale ten spodný je vysoký. Som v 35tt a prsty mám tak isto opuchnuté a nohy sa pridali tiež akurát vnoci mi to utíchne a cez deň sa vracajú. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  panika nie je správne slovo, ale takto zvýšený tlak krvi môže znamenať ochorenie zvané neskorá preeklampsia.
  Vzniká častejšie u žien s nadváhou, alebo s väčším plodom v maternici. Srdce tehotnej v týchto prípadoch nie je schopné úplne adekvátne prekrviť maternicu a dochádza k relatívne nižšiemu zásobeniu placenty krvou a kyslíkom. Vzniká tzv. placentárny stres, čo je podstata preeklampsie, nedostatočne prekrvená placenta vyplavuje do obehu látky, ktoré zvyšujú matke tlak, tak aby sa viac krvi dostalo k placente. Tento druh preeklampsie je síce menej nebezpečný ako tzv. včasná preeklampsia, pri ktorej je placenta v strese kvôli nesprávne založeném krvnému riečisku, ale stále stále je potreba tento stav dostatočne monitorovať.
  U nás na klinike ženy s vyšším tlakom krátkodobo hospitalizujeme, aby sme monitorovali hodnoty TK počas celého dňa, popri tom zrealizujeme viacero vyšetrení, ktoré nám preeklampsiu potvrdia alebo vyvrátia. V prípade potvrdenej preeklampsie, sledujeme veľmi poctivo stav plodu v maternici a pôrod väčšinou ukončujeme skôr, vyvolaním (indukciou) pôrodu.

 • Vyšetrenia po 21tt

  , Autor: NinaLuna

  Dobrý večer prajem. Chcela by som sa opýtať ako prebieha štandardné vyšetrenie v druhom a treťom trimestri. Čo všetko by mal lekár skontrolovať? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v poradni by sa mal skontrolovať tlak krvi, moč pomocou diagnostického prúžku a váha. Samozrejmosťou je anamnéza - rozhovor o problémoch.
  Súčasťou je aj vyšetrenie cez pošvu, aby sa zistil stav krčka maternice (možno doplniť ultrazvukovým meraním dlžky krčka). Akcia srdca plodu sa štandardne dá počúvať po 24. týždni, ale ultrazvukom sa dá skontrolovať aj skôr.

 • Prietoky

  , Autor: Barbi01

  Dobry večer dnes som bola na poradnu kde mi prvykrat robila doktorka ozvy som 31tt ale vraj niesu dobre keď ležim na chrbte keď ma dala lahnuť na pravy bok tak boli vraj o trošku lepšie v tehotenskej knižke mam zapisane tieto vysleky
  BP:8,27=33,4tt
  AC:26,16=30,2tt
  FL:6,36=32,6tt
  SID2,90
  EFW: 1814g
  Prosim vas viete mi to vysvetliť mam sa bať že je niečo zle alebo že hrozi predčasny porod alebo niečo take? Doktorka mi nič nato nepovedala iba že ležať a spať mam na boku nie na chrbte a mam sa šetriť a brať magneziu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri ležaní na chrbte dochádza k útlaku veľkej žily v bruchu, pretože tehotná maternica tlačí na chrbticu a pred ňou ide spomínaná žila.
  Tým klesá návrat krvi do Vášho srdca a klesá tlak krvi, čo spôsobuje nedostatočné prekrvenie maternice a spomalia sa ozvy plodu. Preto by sa kardiotokografický záznam nemal snímať v ľahu na chrbte a občas je potrebné polohovať rodičku aj pri ultrazvukovom vyšetrení.
  Uvedené hodnoty sú hodnoty merania plodu, sú v norme.

 • Bolesti hlavy

  , Autor: Veve1020

  Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom migrény v tehotenstve. Nikdy predtým som nemala s migrénami problém, ani dokonca s klasickou bolesťou hlavy. Bolievala ma veľmi málo.
  Aktuálne som v 5.mesiaci tehotenstva a posledne 2-3 týždne mávam celkom často migrény- niektoré prejdú rýchlejšie, niektoré trvajú celý deň.

  Viete mi prosím poradiť, ako si uľaviť od bolesti, resp.či sa im dá nejako vyhnúť?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolo by dobré zapátrať po príčine bolestí, či náhodou nemáte anémiu, alebo vysoký tlak krvi, alebo nejakú cievnu príčinu, pretože ak ste bolesťami začala trpieť až teraz, nemusí sa jednať čisto o migrénu. Vhodné je neurologické vyšetrenie a možno aj magnetická rezonancia mozgu.