Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,163 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Tlak krvi

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, môže opakované meranie tlaku krvi /cca 7 krát za sebou - pokazený tlakomer/ pôsobiť negatívne na plod? Ďakujem,

Podobné otázky

 • Vyšetrenia po 21tt

  , Autor: NinaLuna

  Dobrý večer prajem. Chcela by som sa opýtať ako prebieha štandardné vyšetrenie v druhom a treťom trimestri. Čo všetko by mal lekár skontrolovať? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v poradni by sa mal skontrolovať tlak krvi, moč pomocou diagnostického prúžku a váha. Samozrejmosťou je anamnéza - rozhovor o problémoch.
  Súčasťou je aj vyšetrenie cez pošvu, aby sa zistil stav krčka maternice (možno doplniť ultrazvukovým meraním dlžky krčka). Akcia srdca plodu sa štandardne dá počúvať po 24. týždni, ale ultrazvukom sa dá skontrolovať aj skôr.

 • Prietoky

  , Autor: Barbi01

  Dobry večer dnes som bola na poradnu kde mi prvykrat robila doktorka ozvy som 31tt ale vraj niesu dobre keď ležim na chrbte keď ma dala lahnuť na pravy bok tak boli vraj o trošku lepšie v tehotenskej knižke mam zapisane tieto vysleky
  BP:8,27=33,4tt
  AC:26,16=30,2tt
  FL:6,36=32,6tt
  SID2,90
  EFW: 1814g
  Prosim vas viete mi to vysvetliť mam sa bať že je niečo zle alebo že hrozi predčasny porod alebo niečo take? Doktorka mi nič nato nepovedala iba že ležať a spať mam na boku nie na chrbte a mam sa šetriť a brať magneziu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri ležaní na chrbte dochádza k útlaku veľkej žily v bruchu, pretože tehotná maternica tlačí na chrbticu a pred ňou ide spomínaná žila.
  Tým klesá návrat krvi do Vášho srdca a klesá tlak krvi, čo spôsobuje nedostatočné prekrvenie maternice a spomalia sa ozvy plodu. Preto by sa kardiotokografický záznam nemal snímať v ľahu na chrbte a občas je potrebné polohovať rodičku aj pri ultrazvukovom vyšetrení.
  Uvedené hodnoty sú hodnoty merania plodu, sú v norme.

 • Bolesti hlavy

  , Autor: Veve1020

  Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom migrény v tehotenstve. Nikdy predtým som nemala s migrénami problém, ani dokonca s klasickou bolesťou hlavy. Bolievala ma veľmi málo.
  Aktuálne som v 5.mesiaci tehotenstva a posledne 2-3 týždne mávam celkom často migrény- niektoré prejdú rýchlejšie, niektoré trvajú celý deň.

  Viete mi prosím poradiť, ako si uľaviť od bolesti, resp.či sa im dá nejako vyhnúť?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolo by dobré zapátrať po príčine bolestí, či náhodou nemáte anémiu, alebo vysoký tlak krvi, alebo nejakú cievnu príčinu, pretože ak ste bolesťami začala trpieť až teraz, nemusí sa jednať čisto o migrénu. Vhodné je neurologické vyšetrenie a možno aj magnetická rezonancia mozgu.

 • Vzduch v pošve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň prejem, mám na vás pán doktor, tak trocha kurióznu otázku. Som už v 38tt a niekoľko krát sa mi stala zvláštne vec. Spávam na ľavom alebo pravom boku a keď u mňa dôjde k "úniku plynov" (samej mi to je tak trocha smiešne), dostanú sa mi do pošvy. Myslím, že je to spôsobené tým, že mám práve vtedy nohy spolu. Keď sa potom pohnem vydávam presne taký zvuk ako pri prdení. Je mi to trápne, že Vás otravujem takýmito záležitosťami, no chcem vedieť, či aj v tomto prípade môže dôjsť k vzduchovej embólii, či to môže ohroziť bábätko?
  Ďakujem za pochopenie a odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to úplne normálne, v tehotnosti je znížené napatie svalov panvového dna a pošva je akoby voľnejšia a pri chodzi, či pohybe može nasať vzduch. Nemože dojsť k embolii, lebo tlak vzduchu v pošve je nižší ako tlak krvi, takže sa do ciev nepretlačí.

 • bielkoviny v moci

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dnes mi zistili v moci bielkoviny na 2 križiky opuchy noh mám minymálne a tlak 130/ 75 som v 38 týždni tehotenstva. Mám sa niečoho obávať? ďakujem za odpoveť

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  občas sa do moči zanesie výtok z pošvy a potom je falošne pozitívny na bielkoviny. Vhodné je vyšetrenie zopakovať a hlavne sledovať tlak krvi.