Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • 32. tt

  , Autor: sana

  Dobrý deň pán doktor,chcem sa spýtať na hodnoty dnešného ultrazvuku. Týždeň podľa PM 31+5 a namerané hodnoty sú BPD 76,9 = 29+6 , AC 251 = 30+5, FL 61,0 = 31+4, hmotnosť 1271g. Sú prosím Vás tieto hodnoty v poriadku? Ďakujem

Podobné otázky

 • Silné bolesti chrbtice v tehotenstve

  , Autor: Smetana14

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Momentálne som v 33. tt (podľa PM), (podľa posledného usg v realizovaného v 32. tt je bábätko o týždeň popredu, čiže teraz v 34. tt), moje druhé tehotenstvo (počas prvého som takéto problémy nemala). Od detstva (od 10 rokov) som sa liečila na reumatoidnu artritídu HLA B27 pozitiv, ktorá v dospelosti prešla do axiálnej spondylartritídy (s postihnutím celej chrbtice), prítomná i bilat. sakorilitída II. štádium.
  Som sledovaná u reumatológa, ako aj neurológa, ktorý mi v prvom tehotenstve odporučili, kvôli nálezom na chrbtici, pôrod sekciou, ktorý bol nakoniec aj realizovaný. Reumatológ, ani neurológ mi momentálne kvôli tehotenstvu lieky neodporúčajú užívať. Užívam len Magnesium 4 tablety/deň. Snažím sa pravidelne cvičiť tehotenskú jogu, príp. pilates, keďže aj pred tehotenstvom som takmer každý deň cvičila, hlavne kvôli eliminovaniu bolestí chrbta. Používam aj tehotenský podporný pás.
  Momentálne sa mi však enormne zhoršili bolesti, hlavne krčnej chrbtice (trpím závratmi), tiež hrudnej chrbtice a krížov, kvôli čomu mám aj problémy s chôdzou. Gynekologička mi na poradni na moju otázku, či môžem užívať Paralen 500, takmer každý deň, nakoľko mám problém aj v noci nájsť si nebolestivú polohu na spánok, odporučila užívať tablety Guajacuran, avšak hneď hodinu a pol po užití prvej tablety sa mi náhle natoľko zhoršili závraty, že som skončila na pozorovaní v nemocnici, keďže som nemohla ani stáť na nohách.
  Chcela by som preto vedieť ešte názor iného odborníka na užívanie Paralenu v treťom trimestri, keďže v lekárni mi bolo povedané, že sa v 3. trimestri neodporúča. Snažím sa ho užívať naozaj len vtedy, keď už sú bolesti neznesiteľné, väčšinou užijem 1/2 tablety, a ak nezaberie, tak až potom si dám druhú 1/2, a taktiež sa snažím neuživať viac ako 1 tabletu denne.
  A taktiež by som sa chcela čisto hypoteticky spýtať, či sa tehotenstvo môže kvôli zdravotnému stavu matky ukončiť aj skôr (samozrejme po ukončení 36-teho tt). Mám totiž veľké obavy ako zvládnem zvyšok tehotenstva, ak by malo byť tehotenstvo trvať celých 40, príp. ešte viac týždňov. Prvý pôrod som mala v 38. tt (to som bola však od 27. tt otvorená na špičku prsta, v kľudovom režime až do konca tehotenstva, pravdepodobne kvôli opakujúcim sa infekciám, momentálne takéto problémy nemám).
  Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvuk v 32. týždni NEMOŽE POSUNÚŤ TERMÍN PORODU, ste momentálne v tom týždni, ktorý sa stanovil pri ultrazvuku na začiatku gravidity, iba je plod o niečo väčší, čo je normálne.
  Reumatoidná artritída ani spondylartritída nie sú dôvodom na cisársky rez, ale to už zrejme nezmeníme. Ideálne je neliečiť a iba odporučiť operáčný pôrod "pre istotu".
  Paralen je aj na konci tehotnosti bezpečný, pretože účinkuje trocha inak ako ostatné protizápalové lieky, ktoré sa neodporúčajú.
  Liečbu by mal riadiť reumatológ, zo skupiny antireumatík by mal vybrať lieky, ktoré Vám pomôžu a neohrozia plod, prípadne by mal riadiť Vašu fyzioterapiu.
  Cisársky rez sa dá urobiť aj skôr, ak je to indikované, ale pôrod plánovaným cisárskym rezom zvyšuje pre novorodenca riziko celoživotných komplikácii a ak sa robí pred 39. týždňom, tak sa toto riziko ešte zvyšuje, preto je ideálne ak sa dá, počkať aspoň do ukončeného 39. týždňa.

 • toxoplazmóza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na správny spôsob vyšetrovania toxoplazmózy u tehotných. Mne totiž môj gynekológ nerobil vyšetrenie na toxoplazmózu na začiatku tehotenstva. Potom mi ho robil iný lekár niekedy na začiatku 28. tt. vyšiel negatívny v zmysle, že toxoplazmózu som ešte neprekonala. dočítala som sa, že napr. v zahraničí sa pri negatívnom výsledku testy na toxoplazmózu opakujú, s tým že posledný sa robí po 32. tt. Mne môj lekár však test nezopakoval, povedal, že netreba. Som na začiatku 35. tt. Je to ok? Nemôže sa stať, že v období po vykonaní testu sa ešte nakazím a ostane to nepreliečené? čítala som totiž, že toxoplazmóza môže prebiehať bezpríznakovo a že je pre plodd zároveň nebezpečná.
  ďakujem

 • priecna poloha plodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor,

  som v 32. tt. a vcera som bola na ultrazvukovom vysetreni, kde my zistili, ze plod lezi v priecnej polohe. Pri poslednom ultrazvuku v 28. tt. bolo hlavickou dole, ale opat sa otocilo. Hlavicku mam na pravej strane pod rebrami a nohy na lavej strane brucha. Pan doktor mi povedal, ze u zien prvorodiciek je to nezvycajne. Co moze byt pricinou, preco sa babo v tejto polohe drzi? Je este sanca a do ktoreho tyzdna sa moze este otocit hlavickou dolu? Existuju nejake metody ako babätko "donutit", aby sa troska pretocilo, ked ma pravdepodobne este dost miesta? Je to nebezpecne pre porod a ohrozuje tato poloha nejako babätko? Pri vysetreni bolo vsetko v poriadku, babatko sa nachadza v strednej linii vyvoja, vazi 1800 g. Dalsie vysetrenie mam za 4 tyzdne a samozrejme moj gynekolog mi povedal, aby som sa neznepokojovala, ze sa babätko musi tak alebo tak otocit.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 32. týždni ešte nie je poloha plodu stabilizovaná a može sa plod pretočiť, a možno sa už aj pretočil. Avšak cca. 1% tehotnosti je komplikovaných priečnou polohou až do porodu. Táto poloha má zvýšené riziko rastového spomalenia plodu (priečne roztiahnutie maternice zhoršuje výživu plodu), a porod sa musí viesť cisárskym rezom.
  cvičenie nepomáha, ale plod sa dá otočiť rukami, mal by to robiť skúsený porodník pod ultrazvukvou kontrolou.

 • dlzka a vaha plodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Je dlzka plodu 32cm a vaha 1686g dostatocna na plod v 32. tt ?Dakujem za skoru odpoved.

 • Výsledky glukózových testov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, dnes som bola na glukózových testoch. Som na začiatku 31.tt. Moja dr. ma na nich "zabudla" poslať skôr, tak neviem, či tie výsledky môžu byť nejako skreslené vzhľadom na týždeň gravidity. Nalačno mi vyšla glykémia 4,9, po dvoch hodinách po vypití tej sladkej vody to bolo 8,3. Údaje mi zapísali do tehotenskej knižky, do poradne s výsledkami mám ísť až vo štvrtok na budúci týždeň. Ešte tam mám poznačené niečo také: c: 6,9 ac: neg, c: neg ac: neg ( to neg je slabo čitateľné, môže to byť aj nejaká iná značka, neviem . Je to v poriadku? Telefonovala som mojej pani doktorke, ale rozprávala som len so sestričkou, ktorá mi povedala, že sa na výsledky pozrie pri nasledujúcej poradni a keby bolo treba, tak ma pošle k diabetologičke. Len narýchlo som jej povedala tie hodnoty a vravela, že je to v poriadku. Mám trochu obavy, že keby trebalo držať nejakú diétu, aby nebolo neskoro začať na konci 32. tt. V mamičkovských diskusiách som našla rôzne informácie, niektoré mamičky tvrdia, že už pri hodnote 7 si merajú glykémiu a držia diétu. Tak ma to teraz trochu vystrašilo. Aký je Váš názor? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  8,3 za dve hodiny je zvýšená hodnota. Vhodná je diéta, neprejedať sa sladkým, nepiť sladené nápoje. Viac Vám povie lekárka na kontrole.