Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nízko nasadajúca placenta

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  v 19tg som bola na USG vyšetrenie a tam mi zistili o placente toto: zadná stena, typ 0, dolný pól placenty vzdialený od VB 1,41 cm, v závere: nízko nasadajúca placenta. Lekar mi povedal, ze nemam sportovat a mam sa setrit, na PN nemusim vraj ist, ze nie som jedina a vraj rastom maternice sa by sa mi mala placenta zdvihnut hore... Mozete mi poradit coho sa mam vyvarovat a ci je to nejako neohrozuje babatko pripadne ci hrozi predcasny porod? V ktorom tyzdni by som mohla ocakavat najskor zlepsenie tohto stavu? Toho casu som v 20tg a nemam ziadny problem, citim sa dobre.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nič sa nedeje, v 19. týždni je často placenta nižšie, lebo zaberá vačšiu časť steny maternice. Nemusíte sa stresovať, stav sa postupne upraví.

Podobné otázky

 • Svetlo hnedý výtok v 32. týždni

  , Autor: Gréta2604

  Dobrý deň pán doktor. V 31gt. som sa ráno zobudila s pyžamom celým špinavým od hnedej krvi. Následne som bola hospitalizovaná a týždeň som pobudla v nemocnici. Záver: nízko nasadajúca placenta (neprekrýva bránku). Po prepustení som 3 dni strávila doma a objavil sa svetlo hnedý (miestami hlienovitý) výtok po utretí na papieri (nie na vložke). Opäť som hospitalizovaná, viac-menej na pozorovanie, nemám žiadnu liečbu. Plod je v poriadku, placenta sa neodlučuje, infekciu nemám, krčok sa neskracuje. Moja otázka: z čoho potom vzniká ten neustupujúci výtok? Je to normálne? Netreba uháňať na pohotovosť keď sa objaví? Pripadám si už ako hysterka. Je to moje tretie tehotenstvo (2xMA). Po druhom MA Aschermanov syndróm. Neviem, či tá poranená sliznica môže mať niečo s touto diagnózou, ktorá však bola preliečená, zrasty odstránené, cyklus obnovený. Ďakujem za Vašu odbornú radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte nízko nasadajúce lôžko, krvácať môžete z okraja lôžka aj keby neprekrývalo bránku. Placentu by som odporúčal poriadnu ultrazvukom vyšetriť, aby sa vylúčila aj patologická placentácia (vrastená placenta) ak Vám robili kyretáže pre missed abortus, je tu isté riziko aj tejto komplikácie.

 • Placenta a pollypoid

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor.Chcela by som sa spýtať. Bola som v 25.tt hospitalizovaná 3 týždne s diagnózu nízko nasadajúca placenta, metrorhagia levis Išla som tam s tým, že mi placenta prekrýva branku, po týždni sa to vytiahlo a placenta je od vnútornej branky 1,2 cm ZS typ II. Krčok pri hospitalizácii 2 cm a pri prepúšťaní 4 cm.Zaujíma ma, či je možné aby sa krčok za tak krátky čas zväčšil a tiež, či je možné pri takejto placente rodiť normálne, aj keď sa už nevytiahne, a či je potrebná ďalšia hospitalizácia do pôrodu v prípade ak sa to nezhorší.Pri prepúšťacom vyšetrení mi dokonca zistili na portiu polypoid. Výrastky č. 11 ,12 na zadnom cípe.No keď sa darí, tak sa darí. Zaujíma ma, či sa to nedalo zistiť skôr, keďže som bola v nemocnici vyšetrovaná každý týždeň. A či je možné rodiť normálne. Spomínali niečo o tom, že keď sa zväčšia bude zase nutná hospitalizácia. Ako a kedy sa odstraňujú takéto výrastky? A je potrebné pri všetkých týchto diagnózach kľud na lôžku? Prepáčte, že som vás zaplavila takým množstvom otázok, ale mám obavy. Vopred vám ďakujem a prajem pekný deň.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nárast krčku je iba subjektívny, je to samozrejme nezmysel. teoreticky niekto možno napísal pohmatovú dlžku a ten ďalší údaj je meranie ultrazvukom, ale to si iba vymýšľam a kombinujem.
  Placenta sa ešte može vytiahnuť, ak bude viac ako 3 cm, potom sa dá rodiť spontánne bez problémov.
  Polypy - závisí na druhu polypu, ak ide o deciduálny polyp, tak to nemá priaznivú prognózu, je tam riziko potratu, ak však ide o bežné slizničné polypy, tak sa nič nedeje.