Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • gynoflor

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som Vás ešte raz poprosiť o radu. Som v 19.tt a dobrala som Macmiror comlex, po kontrole mi lekár ešte predpísal Gynoflor. Našla som si na internete, že v tehotenstve by mal byť bezpečný, ale mám endometriozu a v príbalovom letáku je endometrioza ako kontraindikácia. Môže nejakým spôsobom tento liek ovplyvniť endometriozu počas tehotenstva? A ešte mám jednu otázočku, z Vašich odpovedí som pochopila, že tehotenské vitamíny veľmi neodporúčate, ale či je nejaká pravda na tom, že z vitamínov, napr. Calibrum sa rodia veľmi veľké deti? Ďakujem Vám za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  gynoflor obsahuje estrogény preto sa nedáva pri endometrioze, lepší je Lactovag, obsahuje živé lactobacily. Inak nevidím vobec zmysel Gynofloru v gravidite, vtedy sú estrogény extrémne vysoké.
  V tehotenských preparátoch je vitamín B, ktorý je podozrivý zo stimulácie rastu plodu, ale jednoznačne sa to nepotvrdilo.

Podobné otázky

 • Staphylococcus aureus

  , Autor: Lucka22

  Dobrý deň,

  som v 21.tt. Zo steru mi bol zistený tento nález:

  Nález: Corynebacterium sp.

  Nález: Staphylococcus sp. - koaguláza neg.

  Nález: stredne masívne Staphylococcus aureus
  Stanovenie kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká:
  Ampicilín....................R Ciprofloxacín...............SC
  Ampicilín-sulbaktám..........C Tetracyklín..................C
  Oxacilín.....................C Trimetoprim-Sulfametoxazol...C
  Erytromycín..................C Nitrofurantoín...............U
  Klindamycín..................C
  Expertná správa:
  Resistance to penicillins

  Stanovenie kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká:
  Kolistín.....................R Klindamycín..................L
  Neomycín-Bacitracín..........L Ofloxacín....................L
  Gentamicín...................L Tetracyklín..................L
  Tobramycín...................L Chloramfenikol...............C
  Erytromycín..................L Nitrofurantoín...............U

  Kmene citlivé na oxacilín sú citlivé aj na kombinácie penicilínov s inhibítormi
  betalaktamáz a cefalosporíny okrem ceftazidímu, cefixímu, ceftibuténu a
  ceftolozan-tazobaktámu, ktoré nie sú vhodné na terapiu stafylokokových infekcií. V
  prípade, že je ciprofloxacín stredne citlivý, je nutné ho podávať vo vysokých dávkach a v
  kombinácií s iným antibiotikom. Aminoglykozidy pri terapii systémových ochorení
  použiteľné len v kombinácií s iným účinným antibiotikom.


  Lekár mi dal Fluomizin a potom Gynoflor. Docitala som sa, že môže spôsobiť predčasný pôrod, potrat. Nakoľko som raz už potrat zažila (z iného dôvodu), o babo sa bojím.

  Prosím, je liečba dostatočná? Treba robiť aj kultiváciu moču a test krvi?

  Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  stafylokokus aureus môže byť normálna súčasť pošvovej flory a nemusí robiť problémy.
  Ak nemáte prejavy infekcie, nie je potrebné ho liečiť.

 • Gynoflor

  , Autor: Vanesa44

  Dobrý deň, Dr. mi predpísala gynoflor na opakované výtoky. Brala mi samozrejme aj výter ale výsledky ešte niesu. Je to bezpečné užívať? Som v 32.tt.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  výter samozrejme je chyba, ale robia ju rajonni gynekologovia často. To čo sa vykultivuje vo výtere (zrejme to bude E. colli alebo nejaký enterokok, či streptokok) samozrejme nemá vplyv na výtok, lebo sú to normálne baktérie. Ak máte výtok a svrbenie a pálenie, kúpte si jenamazol a preliečte sa. Gynoflor obsahuje estrogény, asi to v tehotnosti neškodí, ale neviem načo ich brať.

 • Fluomizin

  , Autor: Petra47

  Dobrý deň, som v 21 tt druhého tehotenstva. V prvom tehotenstve som bohužiaľ porodila mŕtve bábätko v 35 tt (príčina nezistená, iba zápal plodových obalov). Lekár na 3D sone ma upozornil, aby som si dávala pozor na výtor a infekcie. Keďže výtok mám skoro stále a necítila som sa úplne fit (sem-tam ma zasvrbelo/pichlo) išla som k lekárke. Lekárka mi vyšetrila moč a zobrala stery. Výsledky sú negatívne. No kým boli výsledky naordinovala mi preventívne Fluomizin 10 mg 6 tabliet a po dobratí probiotiká Gynoflor. Zobrala som zatiaľ 3 tabletky. V letáku sa píše, aby sa liečba neprerušovala. Mám tieto tabletky dobrať aj keď mi nič nie je a následne si dať aj probiotiká? Kedy môžem výtok považovať za nebezpečný? Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  výtok je v tehotnosti normálny. Je potrebné povedať, že infekcia plodových obalov iba zriedka vzniká prechodom z pošvy, často sa tam dostane krvou, z úplne iného ložiska v tele, napríklad z dutiny ústnej. Preto sa už v súčasnej dobe, kultivácie pošvy ako "skríning" rizika predčasného pôrodu a zápalu obalov neodporúčajú. Pošva má veľmi dynamický obsah baktérii, vôbec nezáleží, čo sa nájde na výtere, pretože úlohu hrá vzájomný pomer a zastúpenie, a ich interakcie. Výtok v tehotnosti je úplne normálny prejav, pretože hormony stimulujú pošvové bunky k zvýšenej sekrécii tekutiny. Ak nemáte problémy, toto nie je treba liečiť ani vyšetrovať.
  Takéto rôzne preventívne podania liečív do pošvy ja osobne neodporúčam.
  Probiotiká určite odporúčam, ale Gynoflor je na zváženie, pretože obsahuje estriol. Síce sa vstrebáva v malom množstve a pre plod nemusí byť ohrozením, nevidím dôvod, prečo pridávať tehotnej žene ďalšie estrogény.

 • 35 týždeň - večerné tvrdnutie brucha

  , Autor: Nibrenn

  Dobrý večer pán doktor,
  už tretiu noc po sebe mi dosť bolestivo tvrdne bruško. Bolesti by som prirovnala ako menštruačné plus take trhanie zo spodu a do toho to tvrdnutie, ktoré trvá niekedy aj hodinu. Cez deň tvrdne tiež, ale nie je to bolestivé.
  Cca v 25tt mi zistili zápal a brala som Macmiror a dodnes beriem ešte Gynoflor do pošvy. Posledná poradňa u obvodného gynekológa bola v 33tt, kde mi zistili pozitívneho Streptokoka. Zatiaľ nie som vedená na žiadnej poradni v pôrodnici nakoľko mi bolo povedané, že si mám volať až od 36tt. Neviem teda, že či je to bežný stav vzhladom na týždeň tehotenstva, alebo sa treba znepokojovať?
  Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o bežnú prípravu maternice na pôrod a nič vážne nehrozí. Streptokok v pošve je bežný nález a nepredstavuje riziko pred pôrodom, počas pôrodu dostanete antibiotiká.
  Inak my berieme do poradne hneď ako rodičku odošle jej zmluvný gynekológ, kľudne aj v 34. týždni.

 • GYNOFLOR-A SKLEROTIZACIA

  , Autor: wewer

  pan doktor robila som si test som tehotna ...menstruacia sa nedostavila chystam sa teda na gynekol.no chcem sa opytat ci mozem ked mam slabsie svrbenie ci mozem uzivat gynoflor v tehotenstve a .este sa chcem opytat ci mozem ist na sklerotizaciu zil_som totiz objednana na sestnasteho a mozem byt asi tak 1-2tyzdne tehotna dakujem za kladnu odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  miesto gynofloru si kúpte canesten vaginálny krém. Čo sa týka sklerotizácie, musíte sa poradiť na pracovisku, kde Vám to budú robiť, pretože metód je viacero. Predpokladám,že ako tehotnej Vám to zrejme nebudú chcieť previesť.