Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Oxyphyllin

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som v 30. tt. doteraz bolo všetko v poriadku. No na poslednom sone doktor zistil, že bábätko je trošku menšie, čo vzhľadom k môjmu menšiemu vzrastu beirem ako normálnu vec. Pán doktor mi aj tak predpísal OXYPHYLLIN 3x1 tbl. No v príbalovom letáku je jasne napísané, že sa počas tehotenstva nesmie užívať. sestrička u lekára mi povedala, že ho užívať môžem, že ona nevie prečo je to v tom letáku tak napísané. Hľadala som aj na internete a tam je tiež k tomuto lieku napísané, že sa nesmie užívať počas tehotenstva. Tak sa Vás chcem spýtať, či ho smiem užívať bez obáv o naše nenarodené bábätko. Ďakujem za odpoveď

Podobné otázky

 • prietoky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať na normálne prietoky v tehotenstve, keď som v 38. týždni tehotenstva. doktor mi nameral RI 0,68 a napísal, že je to akurát hranica. že to nie je ešte na hospitalizáciu, ale že to nie je ani dobré a predpísal mi oxyphyllin 3x1 denne a 2x1 denne mám ešte užívať magnex 350 mg. viem, že to tu bolo viackrát rozoberané ten oxyphyllin, tak teraz neviem, či je dobré ho užívať alebo nie a či tá hodnota mojich prietokov je naozaj taká zlá, ako mi povedal, resp. či je to normálne. o týždeň mám ísť na kontrolu

  ďakujem

 • Problémy v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,dnes som bola u lekára a predpísal mi OXYPHYLLIN+Magnézium a k tomu doporučuje vazod. liečbu. Mám v správe napísané, pri plodovej vode, že RI je zvýšené 0,78 a PI je 1.38, FHR:142
  Poriadne mi nič nevysvetlil aj keď som sa ho pýtala, povedal, že mám prísť o týždeň na kontrolu...
  Chcela by som vedieť, prečo mi to predpísal a či je to niečo vážne.
  ďakujem za Vašu odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšte v ktorom ste týždni. Prietoky samotné nič nehovoria, ak je plod normálne urastený, tak to nič neznamená. RI 0,78 mi nič nehovorí ak neviem v ktorom ste týždni. Oxyfylín je úplne zbytočná liečba.

 • oxyphyllin

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Som 33 týždeň tehotná a môj doktor mi okrem Guajacuranu, magnézia predpísal oxyphyllin - to všetko 3 x denne. Vraj problém je v tom že okrem toho že mi tvrdne brucho, dieťa zaostáva v raste o 2,5 týždňa, že mám malé brucho, ale vraj rozmery sú symetrické. Čítala som Váš názor na oxyphyllin. Nedá mi však priamo sa spýtať, prečo gynekológovia predpisujú tento liek tehotným ženám? Pômôže dieťaťu dobehnúť sklz v raste? Podporuje prekrvenie placeny? Bola som aj na prietokoch, vraj je všetko OK, aj plodovej vody je dosť. Odporúčate mi ho užívať alebo nie? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ja osobne oxyfylín nedávam, pretože som nenašiel štúdiu, ktorá by potvrdila jeho priaznivé účinky. Ale neškodí a ak s ním má niekto dobré skúsenosti, tak prečo nie.

 • Prietoky 30.t.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  v 30. t. mám výsledky RI 0,73, SID 3,72, EFW 1150g, BPD 70, AC 239, FL 50. Lekárka mi predpísala Oxyphyllin a magnézium. Čítala som aký máte názor na tento liek. No zároveň bábätko zaostáva vraj o 2 týždne. Lekárka mi nariadila kontrolu o týždeň a ak sa to nezlepší, tak hospitalizácia. Aký máte na to všetko názor? Ja mieriam 162cm, manžel 174cm a prvá dcérka sa narodila s váhou 2,68kg a bola v poriadku.
  Ďakujem za odpoveď.
  Lenka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  plod je síce o niečo drobnejší na 30. týždeň (ale neviem presný gestačný vek) ale je symetriícký. Dôležitý parameter je aj množstvo plodovej vody.
  Doporučil by som sledovať dynamiku prietokov a rast plodu ultrazvukom. Lieky na to nepomôžu, ak by plod prestal rásť je nutný predčasný pôrod. Osobne si však myslím, že vo Vašom prípade sa nejedná o rastové spomalenie plodu.

 • prietoky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chcela by som sa opytat som v 30 týždni tehotenstva bola som na vysetreni prietokov kde mi lekarka povedala ze dietatko je v poriadku len mam menej plodovej vody , odporucila mi uzivat magnezium 500 a poslala ma za mojim gynekologom ktory mi predpisal oxyphyllin ale v letaku je uvedene ze tento liek nieje vhodne uzivat pocas tehotenstva tak som v rozpakoch a mam strach ci uyivat alebo nie . Chcela by som sa este opytat ako zvysit množstvo plodovej vody

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takže, ak má dieťa menej plodovej vody, je potrebné pátrať po príčine. osobne som presvedčený, že to tak nie je, pretože kvalita vzdelania pani doktorky je patrná aj z toho magnézia.
  Ak by mal plod menej plodovej vody, tak by to mohlo znamenať, že nefunguje placenta a to sa žiadnym magnéziom ani oxyfylínom nerieši, potrebné je sledovanie rastu plodu. Som však presvedčený, že to bolo v poriadku.