Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Cytológia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som v 10tt tehotenstva, minulý rok som bola na zmrazený krčka maternice, lebo som mala cytologické výsledky na PAP 3. Po troch mesiacoch som bola na steroch a zas mi vyšli výsledky na PAP 3. Doktor povedal, aby som prišla o 6 mesiacov na kontrolu, len ja som medzi tým ostala tehotná Moja doktorka povedala, že keď to neni doliečené, tak som nemala ostať tehotná. Čo si mám o tom myslieť? Môže to ovplyvniť moje tehotenstvo, alebo nejako uškodiť bábätku?
  A chcem sa spýtať, či je normálne keď som v 10tt a zatiaľ mi doktoRka robila len sono? Nebrala mi ani krv, ani žiadne iné vyšetrenia?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  to je problém, je určite potrebné dokladné vyšetreni čípku včetne kolposkopie, zmrazovanie je momentálne už zastaralá a nedokonalá metóda, nie je pri nej presný obraz o onemocnení.
  Určite nech Vás doktorka pošle na kliniku na expertnú kolposkopiu s odberom tkaniva.

Podobné otázky

 • Cytologia a tehotenstvo

  , Autor: Viktoria Viky

  Dobrý deň, chcem sa spýtať. Bola som na cytologii cca pred 2 týždňami. Doktor mi tam niečo "trafill" ako sám uviedol, pričom som následne trochu krvacala. Následne na Sone niečo uvidel, mysleli sme si ze nejaká cysta ale pred dvomi dňami mi vyšiel pozitívny tehotensky test..chcem sa spýtať či to môže byť problém. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Vaše údaje sú tak veľmi nejasné, že z toho neviem napísať nič rozumné, ale predpokladám, že by nemal byť s tehotenstvom žiadny problém.

 • Krvácanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, v súvislosti s mojími opakovanými slabými krvácaniami, o ktorých som Vám písala (Vaša odpoveď nižšie), mi môj lekár dal vyšteriť moč kultivačne a myslím že chemicky (?) a výsledky boli negatívne. Navrhol mi ešte odobrať cytológiu z cervikálneho kanála. Ster z krčka mi robili naposledy v septembri minulého roka a mala som myslím druhý najlepší výsledok v rámci nejakej stupnice. Pri predchádzajúcich steroch to bol stále najlepší výsledok. Chcem sa spýtať či je napriek tomu nutné/vhodné robiť toto vyšetrenie. Plus sa chcem spýtať či je v tehotenstve vhodné a bezpečné robiť takéto vyšetrenie. Nemôže sa následne začať otvárať krčok? Párkrát keď mi v minulosti robili toto vyšetrenie, nemohol sa doktor dostať do krčka, naposledy ho niečím aj rozťahoval (nestávalo sa to však pri každom takomto vyšetrení, záviselo to možno od fázy cyklu, neviem). Som v 27. týždni tehotenstva. Ďakujem.


  Odpovedá Doc. MUDr. Jozef Záhumenský

  Dobrý deň,
  možete zakrváca´t aj z pošvy aj z močových ciest.
  krvácanie može by´t stále, alebo intermitentné, príčin je mnoho. Nebolo by na škodu vyšetriť moč pod mikroskopom a prípadne i kultivačne. Ak sa nepotvrdí infekcia, tak by som to neriešil, v prípade silnejšieho krvácania je vhodné vyšetrenie.

 • tehotenstvo a cytologia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Môže lekárka nevidieť pri ultrazvuku že som tehotná? Je to zatieľ len 1. až 2. týždeň. Nemôže dieťaťu uškodiť cytologia?Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak Vám mešká menštruácia, spravte si tehotenský test, ak bude pozítívny tak v čase cca. 3 týždne od vynechania menštruácie navštívte gynekologa. Cytologia neškodí. tehotnosť je na ultrzvuku vidno cca. 14 dníí od vynechania menštruácie, tehotenské testy z moči sú citlivejšie.

 • Ranka na maternici + polip

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.

  Vážený pán doktor, pred 2 mesiacmi som bola na preventívnej prehliadke a gynekológ mi našiel ránku na maternici a polyp o veľkosti 0.5 cm. Bola mi robená cytológia, ktorá je OK: Ja som v júny otehotnela. Aký to môže mať dopad na priebeh tehotenstva? A ešte jedna otázočka. Pri prvom tehotenstve som mala skrátený krčok maternice, bola som hospitalizovaná 18 dní, brala som magnézium inj. no krčok sa aj tak skrátil o 0.5 cm. Nakoniec som porodila v termíne. Dnes som sa dočítala, že skracovanie krčka po 32 týždni je nebadateľné, takže treba vydržať do 32.týždňa a potom všetko bude OK. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  polyp a ranka nevadia.
  Čo sa týka predčasnéh pôrodu, skracovanie krčka je veľmi nepresný ukazateľ, naprostá vačšina žien ktoré majú "skrátený" krčok neporodí predčasne.

 • cytologia 3b a tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den
  zijem uz par rokov v uk.asi pred 2rokmi mi zistili cytologiu 2,potom 3a a pred rokom som mala 3b tu ma sledovali ,kazdeho pol roka som isla na coloposkopiu.
  zostala som tehotna a doktor mi uz nerobil coloposkopicke vysetrenie koli tehotenstvu.dalsie bude az 3 mesiace po porode......doktor ma uistil ,ze je minimalna sanca aby sa z toho vytvorila rakovina ,ale aj tak si robim starosti.Aky je vas nazor ,je postup tunajsich gynekologov spravny?
  za odpoved dakujem