Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,246 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • otazocka

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor.Chcela by som sa Vas opytat,som v 23.tyzdni,uz 3 tyzdne sa trapim s chorobou a sice,prvy tyzden som bola "len"poriadne prechladena,druhy tyzden mi to ale preslo na priedusky,(teplota nanajvys 38C) ale paracetamolom mi klesla,ako aj vypotenim saTrapila som sa s hroznym dusivym suchym kaslom,az som dostala svalovku na brucho a chrbat,teraz konecne po tomto hroznom tyzdni zacivam vykasliavat aj hlieny z priedusiek,kaslem este vzdy,ale to uz je myslim v ramci normy....no a to vsetko zacina tymto tretim tyzdnom,kedy zacinam pocitovat bolesti v lavej licnej casti,pri nose,smerom k oku.Neviem,ci sa jedna o zapal prinosnych dutin...,ale antibiotika mi ani moj doktor,ani gynekolog nechceli predpisat.Dostala som len Stodal sirup,aj ten mi mozno zabral az ked som spotrebovala celu flasku....Tak sa pytam,ci po tomto hororovom prechladnuti,ktore som si odtrpela s domacou liecbou, je s babatkom vsetko v poriadku,co sa tyka bakterii,nemohli mu ublizit???Babatko pohyby citim vzdy.A existuju nejake sirokospektralne antibiotika,ktore by som mohla v pohode brat??? Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    uvedené infekcie plod nepoškodzujú ani domáca liečba. Všetky penicilínové a cefalosporínové i makrolidové antibiotiká sú v tehotnosti bezpečné.

Podobné otázky

  • Progesteron

    , Autor: vesssa

    Dobry den pan doktor,

    mala by som otazku ohladom podavania progesteronu vaginalne (7 mesiac ) do 34tt.

    Je nejaky rozdiel medzi liekmi Progestenalle 200 a utrogestan? Ktory je lepsi v pribalovom letaku utrogestan je napisane ze sa pouziva vaginalne v pripade predcasneho porodu pri progestanelle nie je a i tak mi bol predpisany. Mam trosku obavy ci bol spravne urceny.

    Bol mi dany preventivne. Oplati sa ho brat preventivne nie su nejake vedlajsie ucinky na dietatko v brusku? Mam hydronefrozu ktora sa zhorsuje tak z dovodu toho asi mi bolo predpisane keby drazdila oblicka maternicu. je mozne ze zvacsujuca sa oblicka moze spustit porod?

    v Pripade ze ho vysadim v tom 34 tt nespusti sa pri poklese hormonu porod?

    a este otazocka mam asi hranicny hemoglobin z Krvneho obrazu bol mi predpisany Maltofer... je to bezpecný liek v tehotenstve? zlozenie v pribalovom letaku je aj z takych zloziek ktore ak napisem do googlu vyskocia strasne veci. tak ma to znepokojilo. Ale nebolo mi vobec vysvetlene co znamena ked ma zena v tehotenstve nizke zelezo co sa moze stat s dietatkom v brusku je ohrozene? co mu hrozi?

    vopred dakujem za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    progesteron do pošvy (utrogestan, progestanelle) sa dáva v týchto dvoch prípadoch
    - žena v minulej tehotnosti predčasne porodila
    - žena má skrátený krčok, menej ako 25 mm.
    Inak podávanie nebolo overené štúdiami. Liek je bezpečný, ale mal by sa podávať iba keď je na to dôvod. Dilatácia obličky nie je dôvod na podávanie progesteronou a predčasný pôrod sama o sebe nespúšťa.
    Progesteron do pošvy účinkuje tak, že spevňuje štruktúru krčku a bráni jeho skracovaniu. Vysadením sa predčasný pôrod nespustí.
    Maltofer je bezpečný. Chudokrvnosť v tehotnosti zvyšuje riziko rôznych komplikácii, preto sa železo štandardne podáva ak je potrebné.

  • ICSI a amniocentéza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň. Som po IVF - ICSI (bez predimplantačnej diagnostiky) a lekár z CAR mi doporučil amniocentézu kvôli ICSI. Máme obaja s manželom 30 rokov a žiadne genetické ochorenia v rodine. V čase odberu (oplodn.) mal manžel spg. v poriadku. Je to naše prvé IVF. Rada by som vedela Váš názor, či je amnio v mojom prípade nutná, teda za predpokladu, že výsledky prvotrimestr. screeningu by vyšli v poriadku. Som v 9tt. a na prvú kontrolu som objednaná v 10tt. takže ešte nemám žiadne vyšetrenia. Ešte by som sa rada spýtala do ktorého týždna sa môže robiť morfolog. ultrazvuk v prvom trimestri? A či má rovnakú dôležitosť ako ten v 20tt.? Alebo stačí jeden? Myslím, že by mi to pomohlo pri rozhodovaní sa pre amnio, ktorej sa neskutočne bojím, lebo to 1%-né riziko potratu sa mi zdá obrovské, nakoľko sme sa o dieťa snažili roky. Mám krvnú skupinu Rh-negat. a manžel Rh-pozit. takže asi aj tým by som si mohla niečo pri amnio skomplikovať?

    A ešte jedna otázočka: Je bezpečné užívať od druhého trimestra antidepres. Citalec? Ďakujem za odpovede.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    umelé oplodnenie má tú nevýhodu, že dá šancu aj nezdravej spermii, a určitá šanca na genetický vadu je spojená aj s tým.
    Ak máte skríningy negatívne, tak AMC nie je plne indikovaná, lebo zrejme riziko AMC je vyššie než riziko genetickej anomálie. Vhodné je dokladné UZV sledovanie, ktoré riziko ešte sprení. Krvná skupina s tým nemá nič spoločné,a Citalec sa má braťak psychiater to uzná za potrebné.

  • otazocka

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den p.doktor, Mám na Vás takuto otazku, vcera som navstivila pohotovost nakolko som necitila pohyby babatka som v 37 tt nastastie islo o zbytocny poplach a vestko bolo o.k babetko iba spalo,sluzila tam jedna porodna asistentka kt. mi ukazala ako babatko budit. Stacila mi miesto v podbrusku presne tam kde ma babatko ulozenu hlavicu a 2 krat ako keby ma ustipla a tak tochu stacila k sebe ako keby dva prsty a tak potriasla zo strany na strannu, pan doktor nemohla tym nejak ubliziz malickemu bola som z toho hotova ale na nic som sa nezmohla kedze som bola cela vystresovana,nemam tam ani modinu nic len ma pobolieva odvtedy v podbrusku ale to je asi tym ze som uz v 37tt.Pan doktor je dietatko dost chranene placentou a polod.vodou nemohla mu nejak ublizit na havicke,hrozne sa bojim ci mu nejak neublizila ja si cele tehotenstvo davam pozor aby som sa neudrela na brusko a ona mi predvedie nieco taketo....Babetko ma kopka nadalej ale tie jej hmaty urcite skusat nebudem,len dufam ze vie co robi kedze je uz dlhodoba porodana asistentaka

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    určite nikto nikomu neublížil.
    Ak dieťa spí a matka je kvoli tomu vystresovaná, prípadne ak je kardiotokografický záznam patologický, možno prebudiť dieťa niektorými neškodnými manévrami.

  • PREKLAMSIA

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, moja otázočka sa týka predošlého tehotenstva a zároveň aj možno buducého. V 1 tehotenstve som mala od 30 tt problémy z k.tlakom, bola som hospitalizovaná tam my povedali že mám hypertenziu a preklamsiu. Aká je pravdepodobnosť že sa mi to môže zopakovať aj počas 2 tehotenstva a ako sa môžem tomu vyhnúť. Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    riziko máte naozaj zvýšené, ale nepíšete, ako to dopadlo, či to naozaj bola preeklampsia (to by ste rodila skor a dieťa by bolo asi menšie).
    Niektoré štúdie doporučujú na začiatku Ďalšej gravidity anopyrín, malo by to znížiť riziko opakovania.

  • otazocka

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,
    rada by som sa spytala,tak ako existuje moznost falosne pozitivnych triple testov, existuje aj moznost falosne negativnych? ci ked vyjdu negativne, uz sa nemusim bat ze babo bude mat geneticke postihnutie? dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    tripple testy nie sú falošne pozitívne ani falošne negatívne.
    Výsledkom trippletestu je individuálne riziko genetického poškodenia. A ako vysoké riziko, kedy je potreba odberu plodovej vody je vyššie ako 1 ku 100, znamená to, že zo sto žien s rovnakými výsledkami má 99 zdravé dieťa a jedna dieťa geneticky nezdravé. pri výsledku 1 ku 1000 a nižšom sa už riziko považuje za nízke, ale stále jedna žena s 1000 má dieťa postihnuté.