Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Vitaminy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, som v 20tt.V I.trimestri som uzivala Femibion, od 13tt Pregnium. Teraz som mala znizene hodnoty horcika, ALT,GGT a v KO nizke hodnoty erytrocytov, hemoglobinu a hematokrytu. Moja gynekologicka je chora, u nahradnej som objednana az na 5.2.,v lekarni mi dali Calibrum mami, ten neobsahuje omega kys., inde mi odporucali Maternu DHA, Mamavit GS, Femibion,..tak neviem, co by bolo vhodnejsie. Mozete mi prosim poradit co si mam kupit a ako to uzivat? Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete nič konkrétne, ale všetky hodnoty sú normálne v tehotnosti znížené, takže nemusí sa jednať o nič zlé.
  Čo sa týka vitamínov, stačí normálna zdravá strava.

Podobné otázky

 • Acylpirin, teplota a plánované tehotenstvo

  , Autor: Andy55

  Dobrý deň, pán doktor,
  s manželom sa snažíme o bábätko, meriame si cyklus, zdravo sa stravujem a užívam podporné vitamíny. Je možné, že by som mohla byť na začiatku 4 týždňa, (o 6 dní by mi mala prísť ďalšia menštruácia, ak by sa to tento mesiac nepodarilo.) Mám už pár dní bolesti v podbrušku. Včera mi prišlo veľmi zle, vyskočila mi teplota tak som poslala manžela kúpiť paralen, ale nevracal sa a teplota stále stúpala už nad 38.5 tak som siahla po Acylpiríne 500mg ako prvú pomoc. Potom som sa však dočítala, že by sa nemal užívať v tehotenstve, môže takáto jednorázová dávka ublížiť? Večer mi vyšiel pozitívny test na covid a teplotu mám konštantne okolo 37.8-38.3. Paralen mi zaberie len o pol stupňa. Robím si starosti, či aj táto vysoká teplota nemôže ublížiť v prípade tehotenstva?
  Ďakujem veľmi pekne za radu a prajem pekný deň.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  acylpirín na začiatku tehotnosti sa nepovažuje za nebezpečný, a pokiaĺ tomu rozumiem, vy ešte nemáte graviditu potvrdenú. V prvom rade preliečte poriadne infekciu a potom sa uvidí. Ak sa takto budete fixovať na "otehotnenie" iba si vyrobíte psychogénnu neplodnosť.

 • Špinenie v 25 tt

  , Autor: Ann320

  Dobrý deň pán doktor.
  Som v 25tt a 2x som špinila za týždeň. Iba keď som sa utrela som videla hnedasty vytok na papieri. Inak nemam žiadne ťažkosti.
  Isla som teda na vyšetrenie, kde mi nevedeli zistiť prečo spinim. Placenta ok, babatko ok a ani na krčku nič nevideli. Naordinovali mi magnerot, kanavit, ascorutin, macmiror (lebo ze tam môže byť aj nejaká infekcia kvôli ktorej spinim) a prísny kľudový režim.
  Doktor mi povedal ze spinim kvoli tomu, lebo dvíham starsieho dvojročného syna a staram sa o domácnosť a jedine ma dokáže pred potratom zachrániť prísny kľudový režim.. Avsak na začiatku tehotenstva mi zo cytosteru zistili lahke zmeny na krčku.
  Je prísny kľudový režim nevyhnutný? Nemohla mi praskať žila na krčku? Neviem si predstaviť 3 mesiace iba ležať, nie je nejaká možnosť alebo vyšetrenie na zistenie pričiny špinenia? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jednorázové zašpinenie nemusí znamenať žiadne riziko pre graviditu. Ak sa neksracuje krčok, nevidím význam v žiadnych opatreniach, treba iba tehotenstvo sledovať, dajme tomu o 14 dní zopakovať cervikometriu. Žiadna štúdia nedokázala pozitívny vplyv prísneho kľudového režimu pri hroziacom predčasnom pôrode, je to nezmysel a už sa vo svete neordinuje. Kanavit a ascorutin sú vitamíny, ktoré nemajú žiadny význam v tejto indikácii.

 • Priberanie v tehotenstve

  , Autor:

  Bojím sa nekontrolovaného priberania v tehotenstve

  Som v treťom mesiaci tehotenstva a už som pribrala 6 kg. Bojím sa, čo bude ďalej, lebo už teraz pri výške 165 cm vážim 88 kg. Snažím sa, ale neviem si poradiť so stravou, hlavne teraz, keď som tehotná.... Čo mám robiť? Ako sa mám stravovať? Koľko by som mala pri mojej východiskovej váhe 82 kg dokopy pribrať?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  musím Vás pochváliť, že sa zaoberáte aj touto stránkou tehotnosti. V minulosti sme sa často obávali nedostatočného priberania ako známky poruchy rastu plodu, teraz sa skôr obávame nadmerného nárastu hmotnosti, pretože nadmerný nárast váhy zvyšuje riziko niektorých komplikácii, ako je tehotenská cukrovka a neskorá preeklampsia. Okrem toho deti z takýchto tehotností majú celoživotne vyššie riziko poruchy metabolizmu a obezity.
  Preto sa odporúča sledovať si kalorický príjem a predovšetkým je veľmi vhodný aj pohyb. Ten sa zdá dokonca úplna základným opatrením pri prevencii tehotenskej cukrovky. Žiaľ mnoho gynekologov úplne zbytočne dáva aj zdravé tehotné na PN, čím sa zníži podstatne pohyb, k tomu si žena nestráži príjem a užíva aj niektoré vitamíny podporujúce chuť do jedla a priberanie plodu.
  Je možnosť aj konzultácie výživových poradcov, napríklad
  na sú Planeat (www.planeat.sk) alebo
  Nutriadapt (www.nutriadapt.sk). Napríklad v Planeat majú poistenci Dôvery zľavu 25 % na ich receptáre.

 • Užívanie liekov v 3.trimestri

  , Autor: Megina

  Dobrý deň prajem,
  chcela by som Vás poprosiť o Váš názor na užívanie niektorých liekov. Som v 32.tt a pred týždňom ma hospitalizovali kvôli nižšej hmotnosti bábätka. Nasadili mi 150mg stadapyrinu a euphyllin 200 - 2x denne. K tomu užívam Euthyrox 50 a výživové doplnky ako Femibion a Magnerot - 3x denne. Je v poriadku užívať toľko liekov? Obavám sa hlavne stadapyrinu a euphyllinu, nakoľko som sa počas tehotenstva stránila aj Paralenu. Ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  stadapyrin sa užíva ako prevencia preeklampsie v tomto štádiu je jeho prospech otázny, euphyllin bol slovenský výmysel a nie je účinný, ale ani neškodí. Eutyrox určite užívajte podľa odporučení lekára a vitamíny sú neškodné. Magnerot 3x denne neuškodí.

 • Menší plod o 2tt

  , Autor: Kikushka

  Dobrý deň p. Doktor. Bola som na ultrazvuku v 30tt presne 30+2 na záver mi vyšlo, že dieťa je podľa UZV 28+1.
  BPD 82,6
  HC 278,7
  AC 224,1
  FL 56,4
  bez poruchy prietokov. Odhad hmotnosti 1246 +-182g.
  Lekár mi povedal, ze dieta ma menšie bruško a mám viacej jest. Za posledny mesiac som pribrala 5kg tak si myslim, ze sa stravujem dostatocne. Mam plus 17kg.
  Picham si clexan 0.2 a plus beriem ferretab 3x za tyzden. Od hematologa. Ine vitaminy neberiem a ani som nebrala, co sa tiez p. doktorke nepacilo.. Mam strach ci som nieco zle nespravila... Snazim sa jest zdravo ovocie, zelenina... Vo ferretab tabletkach je zelezo aj kyselina listova tak to brala tak, ze to su dostatocne vitaminy co potrebujem a co mi vlastne aj chybalo beriem ich cca od 2 trimestra. Prosim je to v poriadku tie vysledky uzv? Spravila som nieco zle? Za odpovede vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  naozaj neverím, že Vám odporučil viacej jesť. Ak dieťa neadekvátne rastie, nie je to v dôsledku stravy matky (teda nie u nás, možno v rovníkovej Afrike), ale v dôsledku nedostatočnej funkcie placenty. Stravou to naozaj neovplyvníte.
  Ak je naozaj adekvátne plod zmeraný a správne máte stanovený vek plodu podľa ultrazvuku v I. trimestri, tak sa jedná o zaostávanie v raste plodu. Je potrebné sledovanie rastu a u nás by sme robili aj monitoring stavu plodu pomocou počítačového CTG.