Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Vitaminy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, som v 20tt.V I.trimestri som uzivala Femibion, od 13tt Pregnium. Teraz som mala znizene hodnoty horcika, ALT,GGT a v KO nizke hodnoty erytrocytov, hemoglobinu a hematokrytu. Moja gynekologicka je chora, u nahradnej som objednana az na 5.2.,v lekarni mi dali Calibrum mami, ten neobsahuje omega kys., inde mi odporucali Maternu DHA, Mamavit GS, Femibion,..tak neviem, co by bolo vhodnejsie. Mozete mi prosim poradit co si mam kupit a ako to uzivat? Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete nič konkrétne, ale všetky hodnoty sú normálne v tehotnosti znížené, takže nemusí sa jednať o nič zlé.
  Čo sa týka vitamínov, stačí normálna zdravá strava.

Podobné otázky

 • PTS a ASA

  , Autor: Jul652

  Dobry den,
  pan profesor, po absolvovani PTS mi vyslo vyssie riziko preeklampsie a tiez riziko rastovej restrikcie plodu, bol mi nasadeny anopyrin 150 mg/24h, som v 12tt + 3 dni, chcem sa preto opytat, ci je uzivanie anopyrinu v takejto davke pre plod bezpecne a ci ho nemoze nejako poskodit, ci plod nemoze byt potom vacsi a pod., vyssi tlak nemam vobec, skor nizky...a este by som sa chcela opytat kedy je vhodne ho uzivat rano alebo vecer ? Beriem tiez vitaminy lejdyvita 2, je vhodne to kombinovat s anopyrinom ? Samozrejme po nejakom casovom odstupe...
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Vaša dôvera k Vášmu lekárovi je asi na negatívnej úrovni, ak takto hrubo spochybňujete jeho odporúčanie.
  Preventívne podávanie Anopyrínu u žien s rizikom je jedno z najlepších opatrení, ktoré sa v poslednej dobe zaviedli a znižuje riziko ťažkej preeklampsie až o 40%. Užívanie je lepšie večer. Vitamíny sú nepotrebné.

 • Aké vitamíny?

  , Autor: 99motylik9

  Dobrý deň,

  chcela by som sa informovať, ktoré tehotenské vitamíny sú naslepšie v 1. trimestri?

  Femibion 1
  Lejdyvita 1
  Alebo jamieson prenatal complete multivitamín / jamieson prenatal complete s dha a epa

  Čítala som, že najviac kyseliny listvoje je v Jamieson vitamínoch. Neviem teda, či vo Femibione a Lejdyvita 1 je dostatočné množstvo potrebných vitamínov.

  Prípadne je lepšie brať väčšie množstvo kyseliny listovej a potom doplniť tiež zvlášť ďalšie vitamíny ? Beriem ráno vitamín C 1000, D 2000, E 400, Selen 100, zinok 25. Je možné tieto vitamíny kombinovať aj s vyššie spomínanými teh. vitamínmi alebo potom už len tie ?

  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  normálne sa stravujúca žena v našich podmienkach nepotrebuje v podstate žiadne doplnky stravy v tehotnosti, maximálne kyselinu listovú. Ostatné je zbytočné.

 • Opar

  , Autor: Janicka317

  Dobrý deň, mám opar v tehotenstve 11tt, môže to mať vplyv na plod ? Ja ich mávam často hlavne v zime , ale raz som už potratila, a mala som herpesy už na začiatku ale na celi ústach , teraz len trocha no mam obavi beriem fembion vitamíny . Ďakujem za radu .

 • Inofolic v tehotenstve

  , Autor: 99motylik9

  Dobrý deň, 3 mesiac beriem Inofolic Premium, kvôli PCOS a vysokému AMH. Podarilo sa mi dostať 10.04.2024 (od 16.10.2023) menštruáciu a následne až 11.05.2024 ovuláciu. 22.05.2024 mi vyšiel pozitívny tehotenský test. Viem, že pri PCOS je to také riskantné ešte všetko, ale chcem sa spýtať, či pokračovať v inofolicu Premium alebo sú nejaké vhodnejšie vitamíny v tomto období? ĎAKUJEM moc za Vašu odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na začiatku tehotnosti je najdôležitejším vitamínom kyselina listová, ktorú inofolic obsahuje v dostatočnom množstve, tak nevidím dôvody na zmenu.

 • Hematóm

  , Autor: lenkamisko

  Dobrý deň, dnes mi začal 14. týždeň tehotenstva a neviem,či mám oslavovať alebo plakať. V utorok 13.2.2024 som absolvovala USG v Centre pre fetalnu a gynekologickú diagnostiku. Zistili mi hematóm na placente 5 cm x 3 cm. Pichám si od začiatku tehotenstva clexane 0,4, keďže som bola na IVF. Tiež som do 12. týždňa užívala 3 x denne amelgen a teraz beriem progestanelle 2 x ráno a 3 x večer. Prosím ako tieto lieky vplývajú na vzniknutý hematóm. Tiež od začiatku tehotenstva som brala femibion 1, teraz beriem femibion 2. Pomáha toto všetko nejako dieťatku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  clexane ak je indikovaný tak sa môže v tehotnosti podávať. Gestagény (amelgen a progestanelle) sa považujú za hormony ochraňujúce tehotenstvo, vitamíny tiež neškodia.
  Ak je tam hematom, nedá sa nič robiť, treba počkať či sa plod potratí, alebo prežije, ovplyvni´t sa to nijako nedá.