Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Očkovanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  aký máte názor na očkovanie novou vakcínou proti prasacej chrípke??U nás by mali byť tehotné prednostne očkované ako riziková skupina.Odporúčali by ste ju svojim pacientkám??
  Ďakujem za odpoved´.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  žiaľ mám iba informácie o priebehu španielskej a hongkongskej chrípky, kedy takmer 45% tehotných, ktoré ju dostali umreli.
  Preto sa tehotné považujú za rizikovú skupinu aj u tejto pandemickej chrípky a doporučuje sa očkovanie.
  Zmetky okolo vakcín sú však veľmi nepríjemnou skutočnosťou, takže moja dovera trochu k ich aplikácii klesá.
  V USA a v západnej Európe sa však s nimi bežne očkuje a očkujú sa aj tehotné ženy. Vakcína je neživá, preto by nemala tehotnosť ovplyvniť.

Podobné otázky

 • Dojčenie s hpv

  , Autor: MimaLea

  Dobrý deň,

  pán doktor chcem sa Vás spýtať pred 2 rokmi mi prišli výsledky, že mám rizikové formy hpv vírusu. Dala som sa zaočkovať aby sa znížilo riziko vzniku rakoviny. Znova mi vyšli rizikové formy hpv pred 4 mesiacmi. Chcem sa Vás teda spýtať, či môžem dojčiť svoje dieťa, keď som aj zaočkovaná.

  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri pozitívnom náleze už očkovanie nechráni pred rakovinou ani pred infekciou, pretože vírus už máte v bunkách. Očkovanie bráni pred prestupom vírusu do buniek. Dojčiť samozrejme môžete, pretože vírus necirkuluje v krvi ale je umiestnený v bunkách krčku maternice, odtiaľ sa do mlieka nedostane.

 • Tehotenstvo a ockovanie dietata

  , Autor: MajaKory

  Dobry den,

  chcem sa prosim opytat, ci je nutne odkladat tehotenstvo z dovodu povinneho ockovania starsieho surodenca v 15. mesiaci - vakcina MMR. Moze mat toto ockovanie nejaky vplyv na tehotnost, navyse ak zena ockovane dieta stale dojci? Inymi slovami, je OK byt tehotna a dojcit mladsieho surodenca, ktoremu bola podana MMR vakcina?
  Dakujem,
  MK

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dojčenie je antikoncepcia, síce nie 100% ale je, aby ste neriešila, ak by sa Vám nedarilo otehotnieť. MMR vakcína je živá vakcína, podľa záznamov dochádza po podaní vakcíny 7-28 dní k vylučovaniu malého množstva vírusu rubeoly, nebol však dokázaný prenos na inú osobu. Vy ste okrem toho zaočkovaná proti rubeole, takže Vám riziko nehrozí.
  Ale ak chcete 100% istotu, počkajte mesiac po zaočkovaní a potom môžete otehotnieť, ale pri dojčení je to naozaj menej pravdepodobné, že sa to podarí.

 • kiahne 2

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.
  Pán doktor písala som Vám ohľadom môjho tehotenstva a kontaktu s osobou, ktrorá má pasový opar. Chcela som ešte doplniť otázku. V kontakte som bola 24.2. a môj termín pôrodu je 10.3.(presne 14 dní). Kiahne som ešte neprekonala.
  Ak by som dostala kiahne tesne pred pôrodom, dieťatko by sa narodilo s kiahnami?
  Je šanca, aby sa predišlo nákaze? Alebo je nakazený cez placentu a očkovanie už nie je účinné?
  Môže sa proti kiahnam zaočkovať aj novorodenec, je to bezpečné?
  Ak by som dostala kiahne tesne po pôrode, dalo by sa očkovaním znížiť riziko nákazy pre dieťatko?
  Je riziko nákazy vysoké, ak pasový opar mala dotyčná osoba na tvári asi druhý deň (vtedy nevedela o čo ide) a ja som s ňou strávila 45 min v jednej miestnosti, ale blízko seba?Oparu som sa nedotkla. Ospravedlňujem sa Vám, že je tých otázok tak veľa. Ďakujem Vám veľmi pekne za rady a trpezlivosť.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už som Vám odpovedal, myslím že na všetky doplňujúce otázky. A predplaďte si časopis Mama a ja, prečítajte si ho, prídete na iné myšlienky a nebudete sa stresovať.
  Som presvedčený, že ste plne chránená a nič nehrozí.

 • Injekcia proti tetanu v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor. Asi týždeň po ovulácii som bola preočkovaná proti tetanu. Vtedy som ešte nevedela, že som tehotná. Myslíte, že toto očkovanie mohlo poškodiť plod?

 • Otazka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcela by som sa spytat na vas nazor. Som po stvrtykrat tehotna a vzhladom na predoslu zlu skusenost - chodite do poradne k jednemu gynekologovi, potom Vas presunu k druhemu, u ktoreho budete rodit a ste pre neho len " dalsia v poradi" zvazujem zmenu mojho doterajsieho lekara. Nie je lepsie, ak zena navstevuje poradnu u toho isteho lekara, ktory je potom aj pri porode? Predsa len, zenu aj priebeh tehotenstva lepsie pozna. Uvedomujem si, ze u mna je to aj o psychike, predosle tehotenstvo sa skoncilo zle- dietatko sa udusilo uzlom na pupocnej snure v 38. tyzdni.
  Este by som sa chcela spytat na Vas nazor na ockovanie proti chripke - neviem, ci sa mam bat viacej chripky, alebo ockovania. Som v 6. tyzdni.Dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto už dávno zistili na západe a žena má právo si zaplatiť svojho gynekológa oficiálne, ak má k nemu doveru a pozná ho. Toto všetko mali v pláne aj Zajacove reformy, žiaľ nástup komunistickej vlády pána Fica tieto reformy zastavila, takže iba v niektorých nemocniciach máte právo oficiálnej voľby porodníka. Pritom všetky štúdie dokázali, že keď žena rodí u lekára, ktorého si sama zvolila porod ide rýchlejšie a je menej komplikovaný.
  Očkovanie proti chrípke je v tehotnosti bezpečné a doporučované.