• Chrípka a očkovanie

    Dobrý deň,
    som v 12. týždni tehotenstva a uvažujem o očkovaní proti chrípke. Mám obavy, či je to bezpečné pre dieťatko. Manžel ma skôr odhovára, bojí sa o mňa a o dieťatko, aby sa niečo neskomplikovalo. Existujú riziká?
    Ďakujem.

    Dobrý deň,
    musím Vás pochváliť za naozaj dobrý nápad. Máme jasné dôkazy, že očkovanie proti chrípke znižuje výskyt závažných komplikácií, vrátane vnútromaternicového úmrtia plodu.
    Chrípka v tehotnosti môže mať vážne následky na zdravie matky, ale aj novorodenca. U tehotných žien býva častejšie závažný priebeh chrípky, vrátane zápalu pľúc. Rovnako vírus chrípky môže spôsobovať celkovú zápalovú odpoveď plodu a narušiť tým vývoj jeho mozgu. Ak ste sa nestihli zaočkovať pred otehotnením, určite je vhodné očkovanie počas gravidity.