• Vírusové alebo iné vplyvy

    Dobrý deň Pán doktor,
    chcela by som sa spýtať do akej miery sú pre plod nebezpečné "bežné" vírusy (adenovírusy, rhinovírusy, vírusy parachrípky, RSV, enterovírusy, mycoplasma pneumoniae, metapneumovírus, paramyxovírusy,
    pikornavírusy alebo ďalšie), baktérie alebo kvasinky, ktoré by spôsobili bolesť hrdla, mandlí, únavu, trocha zatiahnuté dutiny, skôr bez teploty
    do 4-5tt? Ďakujem veľmi pekne

    Dobrý deň,
    vyvíjali sme sa spolu s týmito vírusmi, takže naša imunita aj imunita, ktorá chráni plod je proti nim celkom dobre pripravená. Avšak za niektorých okolností by teoreticky mohli napadnúť zárodok alebo plod a spôsobiť poškodenie, čo sa však veľmi zle dokazuje, lebo takmer každá žena prekoná počas tehotnosti infekt horných dýchacích ciest a hrdla. Myslím si, že toto nie je potrebné riešiť, odporúčam zaočkovanie proti chrípke počas tehotnosti.