Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • sono

  , Autor: Registrovaný používateľ

  prosim vas doktor bola som na sone15:12 a parametre plodu su PBD:3,6cm-16tg,FOD:4,8cm,-17tg ,HC:13,2cm-16tg,TTD:3,5cm-17tg,APD3,5cm,AC:11,0,FL2,3cm-17tg,hmotnost plodu170,5g,ktoremu tyzdnu zodpovedaju?prvy den posledna menzes-11.8.a este prosim vas podla sona kedy sme dietatko pravdepodobne splodili,?dakujem s pozdravom

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa tohoto sona sa už nedá určiť nič, lebo v 15.-17. týždni sa už jednotlivé plody líšia veľkosťou. Ste zrejme v 16. alebo 17. týždni gravidity.

Podobné otázky

 • Vyšetrenie

  , Autor: Florencia 5

  pán doktor chcem sa spýtať kvôli úpornemu zvracaniu a bolestiam až do rána som bola na pohotovosti som 26+0 tt a doktorka bola ochotna mala som bolesti tak mi robila sono brušné ale tým istým sonom pozrela aj potom žalúdok žlčník pečeň a dokonca aj obličky vraj kvôli tým bolestiam ktoré udávam chcela vidieť či je všetko v poriadku chcem sa spýtať či je to v poriadku takýto postup a či nevadí že mi sonovala aj iné orgány ako maternicu a či to nemôže mať na tehotenstvo vplyv? Ďakujem za odpoveď

 • Skratka v tehotenskej knižke

  , Autor: Simona2633

  Dobrý deň, v teh. knižke mám v 20tt napísané nasledovne: CS - CM: 45,2
  Môžete mi prosím vysvetlit?
  Keď má pán dr. kontroloval tak sa mu niečo nezdalo, sonom skontroloval, že sa mi trosku otvára krčok a mám mat kludový režim. Nemusím panikáriť.
  Veľké obavy mám hlavne kvôli tomu, pretože v 9 mesiaci nám bábätko zomrelo. Je to už tretie tehotenstvo a doposial som žiadne problémy s krčkom nemala.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  CM je cervikometria, 45 mm je normálny nález bez zvýšeného rizika predčasného pôrodu, alebo potratu. KĽudový režim je absolútny nezmysel, neznižuje riziko predčasného pôrodu ale zvyšuje riziko vážnych komplikácii, ako je tromboza alebo osteoporoza.

 • 3D/4D sono - 2x

  , Autor: 222NIKA222

  Dobrý deň, pán doktor,

  chcem sa informovať ohľadom škodlivosti morfologického veľkého ultrazvuku v 2 trimestri. Som v 20 týždni a túto stredu som bola na kontrole u p. doktorky, ktorá sa ma spýtala, či nechcem ísť k nim na 2 trimestrálny screening, aj keď som objednaná na budúci týždeň na veľké sono k inej doktorke (skúšali nové sono), tak som povedala, že áno. Lenže teraz mám obavy či dve veľké sona hneď po sebe neuškodia bábätku, hneď po týždni. Na tom neofickálnom screeningu mi povedala pani doktorka, že je všetko v poriadku, ale keďže som bola následne objednaná k druhej doktorke na veľké sono, tak správu nerobila. Za Váš odborný názor ohľadom škodlivosti sona tohto druhu Vám ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  má sa robiť iba také vyšetrenie, ktoré prináša užitok pre pacienta. Ultrazvuk v tehotnosti sa považuje za bezpečný ale nemá sa robiť zbytočne a navyše. Napríklad sa vie, že zvyšuje riziko ľavorukosti. O iných účinkoch nemáme dôkazy, ale neznanemná to že neexistujú.
  Okrem toho verím, že si toto nadbytočné vyšetrenie platíte a nie je hradené z verejného poistenia u oboch lekárok.

 • Tvrdnutie brucha

  , Autor: Dušana_1

  Dobrý deň,

  Viete mi prosím Vás povedať, opísať, čoje tvrdnutie brucha? Všetci hovoria, že je ako skala, ale neviem. Citim take pnutie podbrušku, ale hlavne po tom ako vstanem. Keď si bruško chytim a pichnem donho a akoze nie je ako skala len ,,vnutri,, citim take akoby sa to naplo. Ale koza je makka. No neviem to lepsie opisat. Ide o to ze idem na dovolenku v pondelok do zahranicia. Som v 25tt. Vvutorok som bola kvoli dovolenke na kontrole, kontrola plodu sonom a aj odspodu krcok a ze vsetko je v poriadku a mozem letiet. Asi sa nalez nezmeni, uz vtedy som toto pocitovala. Len teraz som zacala nad tym tak viac uvazovat. Ci to nie tvrdnutie. Ale ci je to len pnutie.

  Dakujem

 • Sono

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň sa chcem spýtať počas svojho tehotenstva som bola veľmi často sonovana kvôli komplikáciam dokonca aj pri hospitalizácii niekedy aj dva krát za deň to činí dokopy 60 krát za tehu síce pár minút do tých 10 určite ale chcem sa spýtať či nemôže spôsobiť sono najme brušné v tehotenstve anomálie vo vývoji mozgu u dieťaťa alebo ohluchnutie prípadne smrť. Som 22 tt

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvukové vyšetrenie sa považuje v tehotnosti za bezpečné, ale samozrejme má sa robiť iba vtedy, ak prináša nejaký relevantný výsledok pre rozhodovanie o ďalšom postupe v tehotnosti.